Fitness

Jason Statham’ın antrenörsüz vücut çalışması

49 yaşındaki ünlü aksiyon film oyuncusu Jason Statham her gün farklı bir rutin izlemesi ve antrenörsüz çalışması ile kendi formunu kendisi yaratan sayılı aktörlerden. Yakında baba olacak ve Nisan ayında çıkacak “Fate of The Furious” filmi ile tekrardan çok konuşulacak Jason Statham’ın antrenörsüz çalışmasına hayran kalarak kendi rutinine ve katı disiplinine bakıyoruz.

17-03/15/ekran-resmi-2017-03-15-143150-1489583917.png

 

(Fotoğraf: @jasonstatham)

Men’s Health dergisinin kapağına çıkan Statham kendi antrenörü olması hakkında: “Son bir kaç senedir her şeyi doğru yapmaya çalışıyorum. Tek başınıza antrenman yaparken her hareketinize odaklanabilir ve gözden geçirebilirsiniz, iyiler mi kötüler mi diye bakabilirsiniz. Bugünlerde internette binlerce bilgi var. Bir hareketi doğru yapmak için kendinizi sakatlamadan hangi ağırlığı kaldırmanız gerektiği hakkında istediğiniz her bilgiye ulaşabiliyorsunuz. Tek başıma antrenman yapmak gerçekten hoşuma gidiyor” diyor. Her sabah erkenden antrenmana kalkan oyuncu erkenci olmanın dalgıç günlerinden beri onda kalan bir alışkanlık olduğunu söylüyor. Eğer programınızda antrenman yapmak varsa hiç bir bahane yaratmadan gününüzde ona bir yer vermeniz gerektiğini söylüyor. 50’sine merdiven dayamış oyuncu zor bir günden sonra ertesi gün hafif bir rutin izliyor çünkü oyuncunun sakatlanması söz konusu olamaz. Vücudunun nefes alması ve iyileşmesine önem veren Statham her gün nasıl hissettiğine göre kendine bir program çiziyor.

17-03/15/ekran-resmi-2017-03-15-143234.png

(Fotoğraf: @jasonstatham)

Antrenman: Disiplin sahibi İngiliz oyuncu haftanın 6 günü vücut çalışıyor, sadece 35 dakika boyunca egzersiz yapıyor. Hareketleri üst üste tekrarlamıyor, her gün farklı bir rutin izliyor, hiç bir hareketi iki gün üst üste yapmıyor. Hareketleri ve yaptıklarını unutmamak için not alıyor böylece ertesi gün nerelerini çalıştırması ve çalıştırmaması gerektiğini biliyor.

Hareketler: Statham 10 dakikalık bir ısınma yapıyor sonra 10 dakika boyunca aşağıdaki hareketlerden birini yapıyor:

Front squats, Dead-lift, Power clean, Barbell front raise, Dumbelle burpees, Farmers walk, Pullups, Bear crawl sled drag, One-arm cable rows, Circuit training hafif ağırlıklar ile, Kettlebell circuit training.

Ayrıca Jason aynı pozisyonu uzun süre tutarak kaslarını daha çok çalıştırıyor. Örnek: Squat yaparken squat pozisyonunu bir kaç dakika boyunca tutuyor.

Diyet: Yemekte çok seçici olmayan Statham gündelik öğününü 6 ya bölerek günde maksimum 2000 kalori almaya çalışıyor. Makarna ve ekmek gibi un ürünlerini tüketmiyor ve her gün bolca su içiyor. Yine antrenmanı gibi yediklerini de günlük not alan Statham kendi yemek programını da ayarlıyor.

 

 

İZLE
#BenimAntrenörüm: Sıçramanızı Güçlendiren Çalışma
İlgili Başlıklar
Daha Fazlası