Matthew McConaughey ile Açık Hava Antrenmanı

47 yaşındaki Teksaslı ünlü oyuncu Matthew McConaughey’i bütün magazin fotoğraflarında koşarken görebilirsiniz. Kendi mottosu olan “Yaşamaya devam etmek” felsefesini iş, aile hayatı ve bir de özellikle fiziksel formu için uyguladığı biliniyor. Dünyanın en rahat adamı gibi görünen McConaughey “Magic Mike”, “Sahara” ve “Fool's Gold” filmlerinde yaptığı antrenman ve diyette hiçbir esneklik göstermiyor. Ünlü oyuncunun açık hava antrenmanına ve şarabın da dahil olduğu diyetine beraber bakalım.

02 Şubat 2017

17-02/02/1024foolsgoldmh021113.jpg

Fool's Gold

Özgür Ruh Matthew McConaughey Formda Kalmayı Seviyor:

Teksas’da büyürken Matthew McConaughey’in annesi ona her zaman “Hava yumuşaksa demek ki evde olmaman lazım” dermiş. Bu yüzden ünlü oyuncu hava koşulları izin verdikçe dışarıda antrenman yapmayı seviyor. Afrika’yı 21 günde turlamış ve Meksika’da mağara koşusu yapmış olan aktör her zaman kendi sınırlarını zorlamayı seviyor. Antrenmanı fiziksel olarak değil zihinsel bir mücadele olarak görüyor. Antrenörü Peter Park Matthew için : “Matthew günde yüz şınav çekebiliyor, ayrıca bir yogacı kadar da esnek.” diyor. Kilosu 80 ile 90 kg arasında değişiyor. En sevdiği egzersiz; 20 kg'lık bir dumbell’ı 15 dakika boyunca başta baş üstünde kaldırıp, sonra sağ ve sol kol, sonrasında ise omuzlarında ve en son bacaklarıyla taşıyor. Bu egzersiz için; “Böylece ağırlığı yere koymadan bütün vücudumu çalıştırabiliyorum. Ayrıca zayıf ve güçlü noktalarımı da böylece keşfedebiliyorum.” diyor. Günde 200 şınav ve 1000 mekik çekiyor. Antrenörü, Matthew için önemli olanın hareketleri üst üste yapmak değil, hepsini gün içerisinde bitirebilmesi olduğunu söylüyor. Toplantı aralarında bile 20 mekik çekiyor.

17-02/02/magic-mike-image-38.jpg

Magic Mike

Diyet:

McConaughey yaptığı diyet ile alakalı olarak; “Yaşlandıkça anladım ki ne kadar fit olursanız olun, formda kalmanız %90 diyetinize bağlı. Ne kadar koştuğunuzun önemi yok, ne kadar az ve çok yediğiniz önemli” diyor. Matthew güne sabah erkenden büyük bir öğünle başlıyor ve günün sonuna doğru yediklerini azaltıyor. Peynir altı suyu protein karışımını antrenman öncesi ve sonrası içiyor. Genellikle bezelye, lahana, ıspanak, erik, salatalık, brokoli, fasulye, biber ve düşük şekerli mısır gevreği yiyor. Diyetinin en beklenmedik tarafı ise diyetin içine şarap eklemesi! McConaughey her gün bir kadeh şarabın keyfini çıkarıyor. Bir kadeh şarap kasların görünüşünü ve boyutunu geliştiriyor. (Bir kadeh şarap ile kaslarınızı tuttuğu hava ve suyu artırabilirsiniz ancak bu oranı geçerseniz bu etkinin tam tersi gerçekleşir.)

Antrenman:

Matthew’un antrenörü ile bahçede yaptığı hareketleri ardı ardına, ara vermeden dönüşümlü yapıyorsunuz. Son egzersizden sonra 1 ya da 2 dakika ara verebilirsiniz. Form seviyenize göre hareketleri 3 ya da 10 tur yapabilirsiniz.

Dur/Kalk Tek Bacak Squat: Tek bacağınızın üstüne durun ve 5 kere öne doğru atlayın. Dengenizi sağlayın ve 5 tek bacak squat yapın. Aynı bacakla bu iki hareketi iki kere tekrarlayın ve sonra diğer bacağa geçin.

El Yürüyüşü: Şınav pozisyonunda sadece ellerinizi ve ayak bileklerinizin üzerinde yürüyün. Dizlerinizi kırmayın ve karın kaslarınızı sıkın. 10 adımdan sonra 5 şınav çekin. 30 adım ve 15 şınava kadar hareketi yapın.

Kırmızı Işık/Yeşil Işık/ Sarı Işık Lunge Hareketi: Yürüyüş Lungeları yapın. Lunge için iki dumbell’a ihtiyacınız olacak. Normal bir hızla ilk beş lunge adımını atın (yeşil ışık). Sonraki beş lunge adımını en yavaş şekilde atın ve lunge pozisyonuna geçin (sarı ışık). 5. yavaş lunge adımınızdan sonra lunge pozisyonunuzu 5 saniye tutun (kırmızı ışık). Her renk için 15 tane lunge yapın.

Ağaç Çek ve Kaldır: Sağlam bir ağaç dalından sallanın (ya da barfiks yapabilirsiniz ama Matthew gibi doğadan yararlanın, kesinlikle daha havalı duracaktır.) Tek kolla kendinizi kaldırın, vücudunuzu indirin sonra bir bacağınızı kaldırın. Her kol ve bacak için 8 kere tekrarlayın.

17-02/02/surfer_tall_large1.jpg

Surfer Dude

 

 


Michael B. Jordan “Creed II” İçin Nasıl Hazırlandı?

FITNESS | Michael B. Jordan “Creed II” İçin Nasıl Hazırlandı?

Vücut Ağırlığınızla Yapabileceğiniz En İyi 5 Egzersiz

FITNESS | Vücut Ağırlığınızla Yapabileceğiniz En İyi 5 Egzersiz

Evinize Uygun En Etkili Fitness Ekipmanları

FITNESS | Evinize Uygun En Etkili Fitness Ekipmanları

Egzersizleriniz İçin En İyi 5 Mobil Uygulama

FITNESS | Egzersizleriniz İçin En İyi 5 Mobil Uygulama

#GQEvde: En Etkili Spor Ekipmanları

FITNESS | #GQEvde: En Etkili Spor Ekipmanları

Dayanıklılığınızı Artırmak için En İyi 3 Kettlebell Egzersizi

FITNESS | Dayanıklılığınızı Artırmak için En İyi 3 Kettlebell Egzersizi

Daha Fazla Göster