Testosteron tedavisi çare mi?

Son 5 yılda hormonlu bir şekilde büyüme gösteren testosteron tedavisi erkekleri gençlik yıllarına geri mi götürüyor yoksa ağır hastalıklara davetiye mi çıkarıyor?

10 Eylül 2012

Testosteron tedavisi çare mi?


Yaşla birlikte gelen tecrübeler hayatı kolaylaştırıyor ama karın bölgesindeki yağlanma, göz kenarlarındaki kaz ayakları ve düşen libido yaşlanmayı korkutucu hale getiriyor. Eski günlerine dönmek isteyenlerin son günlerde sıkça başvurduğu yöntem ise testosteron tedavisi… Peki bu tedavi ne kadar sağlıklı ve aslında sonuç veriyor mu?

Uzmanlara göre, testosteronun yaşlanmayı yavaşlattığı düşünülse de ileri yaşlardaki erkeklere bu takviyenin yapılmasının bilimsel olarak tespit edilmiş hiçbir faydası yok. Buna rağmen son 5 yılda hormona başvuranların sayısında yüzde 90'lık bir artış var. Her formda testosterona rastlamak mümkün; jel, bant ve iğne…
Testosteron kolay ulaşılabilir olduğu kadar ciddi yan etkiler de barındıran bir yöntem. Prostat kanseri ve kalp hastalıkları bu yan etkilerin sadece başlıcaları.

2008'de Hollanda'da 230 kişi üzerinde yapılan bir araştırma da testosteron tedavisini sorgulatacak sonuçlara sahip. Araştırmada hormon alan erkeklerde kas gücünde, algıda, ne de kemik yoğunluğu gibi hayat kalitesini artıracak gelişmelere rastlanmadı. Takviye vücuttaki kas kütlesinde ise yüzde 1.2'lik bir artış yarattı.

Hormon takviyesine başvuruyorsanız ya da bu yönteme başvurmayı düşünüyorsanız kendinize şu soruyu sormanız gerek: Yüzde 1'lik kas kütlesi tüm bu yan etkilere değer mi? 


Bu Sonbaharın En İyi Koşu Ceketleri

FITNESS | Bu Sonbaharın En İyi Koşu Ceketleri

Hillside Outside ile Dışarı Çık!

FITNESS | Hillside Outside ile Dışarı Çık!

Zac Efron'un İlham Veren Spor Tutkusu

FITNESS | Zac Efron'un İlham Veren Spor Tutkusu

Bu Sezonun En İyi Antrenman Parçaları

FITNESS | Bu Sezonun En İyi Antrenman Parçaları

3 Sporcu Takviyesi

FITNESS | 3 Sporcu Takviyesi

Chris Hemsworth’dan Sporculara Özel Uygulama: Centr

FITNESS | Chris Hemsworth’dan Sporculara Özel Uygulama: Centr

Daha Fazla Göster