Under Armour'ın Başarı Hikayesi
Fitness

Under Armour'ın Başarı Hikayesi

175 kişilik inovasyon ekibi, 7.5 milyar dolar ciro hedefi ve dünyanın en iyi sporcularıyla yapılan işbirlikleri... Türkiye’de ilk mağazasını açan Under Armour’ın 20 yılda kat ettiği yoldan ilham alma zamanı.

“Kimse yataktan kalkıp madalya kazanmıyor. Hele madalyalar gökten hiç düşmüyor. Sadece onları değil, bütün dünyanın hayranlığını kazanmak için, tutkunun yanı sıra büyük fedakarlıklar göstermek gerek.” Bu sözler, tarihe adını “bir Olimpiyat’ta sekiz altın madalya kazanan ilk sporcu” olarak yazdıran 31 yaşındaki efsane yüzücü Michael Phelps’in. 

Ancak az sonra anlatacağımız hikaye ona değil, onun başarısından ilham alan Baltimore doğumlu Amerikan spor giyim markası Under Armour’a ait.

Hikaye şöyle başlıyor: Bir Amerikan futbolu oyuncusu olan Kevin Plank, formasının içine giydiği pamuklu tişörtün terleme nedeniyle aşırı ıslanmasından rahatsız olduğu için, teri dışarı atan ve böylece kuru kalmasını sağlayan yeni bir tişört geliştirmeye koyulur. Büyükannesinin garajına kapanan Kevin, 1996 yılında birkaç bin dolarlık sermayesiyle ilk ürününü geliştirmeyi başarır. Atlanta Falcons’dan takım arkadaşı olan birkaç futbolcuyu ürününü giymeye ikna ettikten sonra ilk yıl, 17 bin dolarlık satış yapar. Bundan sonrası, Hollywood filmlerinden aşina olduğumuz başarı öykülerinin bir yenisi şeklinde gelişir. 

Aradan geçen 20 yıllık süre, dünya spor giyim endüstrisinin en önemli oyuncularından birini yaratmaya yetmiş aslında. Under Armour, bugün 175 kişilik inovasyon takımıyla harıl harıl çalışmaya devam ediyor. Örneğin marka 2.5 yılda geliştirdiği 3D baskılı ilk spor ayakkabısının dünya lansmanını geçen ay yaptı bile. Gerçek bir spor tutkunuysanız güzel haberi de verelim; Under Armour, Akasya AVM’de açtığı ilk mağazasıyla sizlerle buluşmaya artık hazır.

BU YIL OLİMPİYAT OYUNLARI ONDAN SORULUYOR

Under Armour, halihazırda 2016 Rio Yaz Olimpiyat Oyunları’na hazırlanan 32 ülke ve 19 farklı branştan 250 aday sporcunun resmi sponsoru. Farklı ülkeler için tasarladığı Olimpiyat formalarının ortak özelliği, tümünün Rio’nun ünlü Copacabana Plajı boyunca uzanan ünlü yaya yolunu kaplayan kaldırım taşlarının deseninden ilhamla tasarlanmış olmaları. Bu yıl Olimpiyat’ta, siyah ve beyaz iç içe geçmiş dalga formundan oluşan bu soyut tasarımı gördüğünüz her formada bilin ki onların imzası var.

500 BİN

Under Armour’da bir ayakkabı tüketiciye sunulmadan önce, kelimenin tam anlamıyla parçalanana kadar, 500 bin adımlık dayanıklılık testinden geçiriliyor.

YUKARIDA GÖRDÜĞÜNÜZ, UNDER ARMOUR TUTKUNU 4 SPORCU

Michael Phelps – ABD’li yüzücü

Stephen Curry – ABD’li basketbolcu

Andy Murray – İskoç tenisçi

Memphis Depay – Hollandalı futbolcu

İlgili Başlıklar
Daha Fazlası