Federer'siz Tenise Hazır Mıyız?
GQ Sports

Federer'siz Tenise Hazır Mıyız?

40 yaşına henüz yeni basmışken geçirilen iki diz ameliyatı ve Tokyo 2020 Olimpiyatlarının ardından Amerika Açık’taki sakatlığı nedeniyle turnuvadan çekilmesi derken akıllarda bir soru: Federer’siz tenise hazır mıyız?

Federer’siz tenis dünyasına hazırlanırken, bu noktaya kadar gelen süreçte yaşanılan sakatlıkları, spekülasyonları düşünüyoruz ve analiz ediyoruz. 

Federer’in Amerika Açık’ta yarışmayacağını duyurması maalesef birçok kişiyi şaşırtmadı. Nitekim bu yıl sadece beş turnuvada yarıştı ve çoğu sporcunun hedefi olan Tokyo Olimpiyatları’ndan çekildi.

Majestelerinin 2021’i noktaladığını söylemek mümkün çünkü üçüncü diz ameliyatına girmek üzere. Bunu Instagram hesabından duyurdu. Eskiye kıyasla daha az turnuvaya katılıyor. Dünyanın en iyi tenis oyuncusunu izlemek insanın yüzünde hep tanıdık bir keyif ve tebessüm bırakıyor.  Sağlık durumuna rağmen eski performansını yakalamaya çalışıyor, iddiası ortada fakat bu seneki performansı hiç iç açıcı değil. 2021 yılı özelinde en iyi başarısı çeyrek finaller. (Wimbledon 2021)

Tenisçilerde diz sakatlıkları yaygın. Hatta 1960’ların bir numarası Ken Rosewall da 40’lı yaşlarda tıpkı Federer gibi diz sakatlıklarının mağduru olmuştu. Federer’in de aynı kaderi paylaşma ihtimali medyada konuşuluyor. Diz ameliyatından sonra tamamen iyileşmek iki üç ayı bulabiliyor ve bu süreç profesyonel sporcular için hem mental, hem de teknik açıdan zorlayıcı olabiliyor.

Halbuki bu Federer için dillendirilen ilk emeklilik iddiası değil. 2009’da kendi gibi tenis oyuncusu Mirka ile evlendiğinde yine tenise vedasına dair soruları işitmek zorunda kalmıştı. Yine 2016’daki ilk diz ameliyatından sonra da tüm dünya gözlerini tenis ikonunun veda edip etmeyeceğine sorusunun cevabına çevirmişti. 

Federer profesyonel tenis hayatının başından beri sırt problemleriyle uğraşıyor ama diziyle yaşadığı sıkıntılar 2016 Avustralya Açık ile başladı. İlk diz ameliyatının ardından 10 hafta geçtikten sonra korta çıktı ancak 2017 Wimbledon çeyrek finalinde Raonic ile yaptığı maç sonrası problem ciddileşmeye başladı.

Aynı şekilde 2020 Avustralya Açık sonrası Şubat ayında tekrar bıçak altına yattı. Pandeminin de etkisiyle 2020 yılını henüz Haziran ayında kapattığını açıklamıştı. Bir yılı aşkın bir süredir de kendi koyduğu yüksek çıtanın formunda değil, sürekli turnuva kaçırıyor. Oysa diz ameliyatları hariç sıkıntısız geçen 20 yıllık bir kariyere sahipti.

banner

Wimbledon şampiyonu Fransız kadın tenisçi Marion Bartoli’ye göre Federer’in ne zaman emekli olacağını kestirmek imkansız. Yaptığı açıklamada şöyle diyor: “Federer hakkında bir şey biliyorsam o da düşüncelerini okumanın imkansız olduğudur. Basın toplantılarını dinleyebilir, onun hakkındaki makaleleri okuyabilirsiniz. Onunla ilgili bir şeyden emin olsanız bile tersini yapabilir. Bildiğim tek şey kariyerini mutlu bir şekilde bitirmek istemesi.”

Ek olarak, geçtiğimiz günlerde yaptığı bir röportajda da ameliyat olmaktan bıktığını belirtmişti. Aynı dizinden 2 kez ameliyat olan Federer için 40 yaşından sonra üçüncü kez ameliyat olma fikri belli ki korkutucu olmuş. Instagram hesabında yaptığı bir paylaşımda “Ben gerçekçiyim yanlış anlamayın. Bu yaşta oynamanın ve şimdi bir ameliyatın daha ne kadar zor olacağını biliyorum. Sağlıklı olmak istiyorum.” cümlelerini kurmuştu. Gördüğünüz üzere ısrarla sağlıklı olmak istediğini belirtiyor. Bu da Federer’in bırakmasına ya da daha seyrek bir ajandaya sahip olmasına işaret ediyor.

Daha önce Roger Federer’in Wimbledon 2021’e katılıp katılmayacağı da merak konusu olmuştu fakat kendi performansından uzakta bir turnuva geçirse de katılım göstermiş, Polonyalı genç oyuncu Hubert Hurkacz’a 6-3, 7-6 ve 6-0’lık skorlarla mağlup olmuştu. Özellikle son setteki mental kopukluğu gözle görünür durumdaydı.

Nasıl ki Nadal yani nam-ı diğer King of Clay kendine en çok Paris’te güveniyorsa, Federer’in konfor alanı şüphesiz Londra. Bartoli’nin bu sözlerini majestelerinin kariyerini Wimbledon’da  noktalamak istemesi şeklinde yorumlayabiliriz. Birçok Federer fanı gibi bizce de onun aklındaki en iyi emeklilik senaryosu Wimbledon’da son kez kupayı kaldırarak profesyonel tenise veda etmek. 

Gelelim asıl sorumuza: Yıllardır süregelen Nadal-Federer-Djokovic hegemonyasından sonra Federer’siz tenis dünyasına hazır mıyız? Bize sorarsanız artık buna hazır olmalıyız. Federer de gençlerin önünü açmak isteyecek kadar mütevazı bir karaktere sahip. Artık yeni yüzlerle turnuvaları izlemeye, yeni rekorların kırılmasına şahit olabiliriz. Artık turnuvaların ilerleyen haftalarında “Büyük Üçlü”den başka yüzler de karşımıza çıkıyor. Zverev, Tsitsipas, Medvedev, Thiem ve Shapovalov gibi isimler erkek tenisini domine etme potansiyeline sahip. 

Son olarak, Federer’i Federer yapan çim kort diyebiliriz. Federer’in hakim olduğu bir çim kort turnuvasında muhtemelen 2022 Noventi Open veya Wimbledon’la bırakması olası. Gönlümüzdeki final bu yönde fakat yine de sağlık sorunları bırakıp bırakmaması yönünde büyük paya sahip. Fiziksel ve mental durumları, iç dünyasında neler yaşadığını tam olarak bilemeyeceğimiz için ihtimalleri çeşitlendiriyor. 

NAOMİ OSAKA "YA ŞAMPİYON OLACAKTIM, YA DA PARASIZ."

naomi-osaka-tenis

İZLE
Ertan Balaban'la Challenge - Goran Ivanisevic
İlgili Başlıklar
Daha Fazlası