FIFA Dünya Kupası 2022: Kazananların Para Ödülleri
GQ Sports

FIFA Dünya Kupası 2022: Kazananların Para Ödülleri

Gerçek: 2022 FIFA Dünya Kupası, şimdiye kadarki en pahalı Dünya Futbol Kupası. Hem kupayı kazanan hem de 2. 3. ve 4. takımlar milyonlarca dolar para ödülü kazanıyor.

Yılın en çok beklenen spor turnuvası FIFA Dünya Kupası 20 Kasım'da Katar'da başladı. Bir ay boyunca 32 takım mücadele edecek ve finalin bir aksilik olmazsa 18 Aralık'ta yapılması planlanıyor. Son Dünya Kupası şampiyonu ise 2018 FIFA Dünya Kupası finalinde Hırvatistan'ı 4-2 mağlup eden Fransa.

Sportskeeda'ya göre bu yıl FIFA Dünya Kupası ödülü, 17 milyon Euro değeriyle dünyanın en pahalı spor ödülü olarak geçiyor. Turnuvanın ve kupanın (6,1 kilo ağırlığında ve 18 ayar altın) ne kadar prestijli olduğu göz önüne alındığında, bu durum çok da şaşırtıcı değil. 

Futbolun en prestijli kupasını kazanmanın yanı sıra, şampiyonlar evlerine şaşırtıcı miktarda para ödülü de götürüyor. The Hindu'ya göre, Katar Dünya Kupası'nın galibi 42 milyon Dolar para ödülü alırken, ikinci 30 milyon Dolar alacak. Bu arada üçüncü ve dördüncü sıradaki takımlar evlerine sırasıyla 27 milyon Dolar ve  25 milyon Dolar götürme şansı yakalayacak. 

Son birkaç yıldır turnuvalardaki para ödülleri her seferinde artıyor. The Hindu'ya göre 2018 Dünya Kupası'nda Fransa turnuvayı kazandığı için 38 milyon Dolar alırken, ikinci olan Hırvatistan 28 milyon Dolar kazandı. 2014, 2010 ve 2006'da kazanan takımın aldığı para ödülü ise sırasıyla 35 milyon Dolar, 30 milyon Dolar ve 20 milyon Dolardı. 2006 Dünya Kupası'ndan önce, şampiyonlar hiçbir zaman 10 milyon Dolardan daha fazlasını alamamışlardı. 

Katar Dünya Kupası aynı zamanda bugüne kadarki en pahalı FIFA Dünya Kupası. CNBC'ye göre, 2022 Dünya Kupası'na ev sahipliği yapmanın toplam maliyeti, Rusya Dünya Kupası'nı organize etmek için yapılan maliyetten 20 kat daha fazla ve bu tutar 220 milyar Dolara eşit. Toplam maliyet, stadyumların ve diğer altyapının inşası ve yenilenmesi için harcanan parayı da içeriyor. 

Katar Dünya Kupası'nın açılış töreni 20 Kasım'da Al Khor'daki Al Bayt Stadyumu'nda yapıldu. Ev sahibi Katar ile Ekvador arasında oynanan turnuvanın açılış maçının ardından düzenlenecek törende Kolombiyalı şarkıcı Shakira, BTS şarkıcısı Jung Kook ve Amerikalı müzik grubu Black Eyed Peas sahne aldı.

GQ India

İlgili Başlıklar
Daha Fazlası