Hakan Reçber: Tekerlekli Sandalyeden Madalyaya Doğru
GQ Sports

Hakan Reçber: Tekerlekli Sandalyeden Madalyaya Doğru

Tekerlekli sandalyeden madalyaya doğru uzanan sporcularımızdan Hakan Reçber, 2020 Tokyo Olimpiyat Oyunları'nda Türkiye'ye ilk madalyayı getirdi. Dünya üzerinde nadir görülen bir hastalıktan kurtulan, Olimpiyatlar’a katılacak kadar başarılı bir sporcu olan Hakan Reçber GQ Young Athlete Awards by Turkcell kazananlarından.

Omurilikte meydana gelen ve geri dönülemez sonuçları da olan bir rahatsızlık: Transvers miyelit. Dünya üzerinde nadir görülen bu hastalıktan kurtulmak, üstüne bir de Olimpiyatlar’a katılacak kadar başarılı bir sporcu olmak. İşte karşınızda Hakan Reçber.

“Yakalanan bireylerin çoğu ağır hasarlı şekilde atlatmıştır ama ben kendime olan inancım ve yaptığım spora bağlılığımla üstesinden geldim. Ba-caklarda uyuşma ve daha sonra yürüyememe sıkıntıları geçirdim. Tekerlekli sandalyede bir müddet hayatımı devam ettirdim. Bu süreçte aldığım tedaviler ve benim psikolojim bu hastalığa karşı büyük direnç gösterdi. Her şey bittikten sonra kendime gelmem zaman aldı ama çeşitli başarılara imza atabildim” diyerek anlatıyor o günleri Hakan.

Babası antrenörü olduğu için, küçük yaşlardan itibaren tekvando sporuyla ilgilenen Hakan bu ilginin meyvelerini topluyor. Tokyo 2020’de ülkemizi temsil edecek. Bir de avantajı var: Tekvandonun yaşayan efsanelerinden Servet Tazegül’ün desteğiyle hazırlanıyor bu büyük sınava. Hocasını, “Kişilik olarak ve sporcu kimliğiyle çok büyük bir insan. Çok fazla tecrübeye sahip olduğu için müsabaka içindeki ince detaylara çok hakim. Onunla çalışmak bizi daha da hırslandırıyor ve bir taraftan ilham aldığımız için de mutlu bir şekilde çalışmalar devam ediyor” diyerek anlatıyor.

banner

COVID-19 sürecinde hazırlıklarını hız kesmeden sürdürmüş. Evin alt katına spor salonu yapmış, babasının yardımıyla çalışmalarını devam ettirmiş. Böylece fiziksel ve psikolojik olarak formda kalmış.

Tokyo 2020’de tekvandoda bizi temsil edecek tek sporcu olarak hedefi ne dersiniz? Her mücadeleden başarıyla çıktığı için yine zirveye dikmiş gözünü: “Henüz bu kategoride biraz genç kalıyorum fakat yeteneğimin yeterli olduğunu düşünüyorum. Hedefim madalya almak.”

Her sporcunun hayali olan Olimpiyatlar’a katılacak şanslı azınlıkta ve bunu hak ediyor. “Kendimle gurur duyuyorum” diyor Hakan. Biz de onunla gurur duyuyoruz, sonuç ne olursa olsun.

YAA

 

Güncelleme: Hakan Reçber Tokyo 2020 Olimpiyat Oyunları'nda Türkiye'ye ilk madalyasını kazandırdı. Bronz madalya kazanan milli tekvandocumuz, 68 kilogramda ilk tur karşılaşmasında Brezilya'dan Edival Pontes'i 25-18 yenerek çeyrek finale yükseldi.

GQ Young Athlete Awards by Turkcell, Summer of Sports Yaz 2021 sayısında. 

İlgili Başlıklar
Daha Fazlası