İlklerin Adamı Hamilton Katar GP'de Rahat Kazandı

2021 Formula 1 sezonunun 20.ayağı olan ve ilk kez düzenlenen Katar GP’de Mercedes pilotu Lewis Hamilton lider başladığı yarışı rahat bir biçimde zaferle noktaladı. Alpine pilotu eski dünya şampiyonu Alonso’nun 7 yıl sonra podyuma çıktığı yarışa birlikte göz atalım.

23 Kasım 2021

İlklerin Adamı Hamilton Katar GP'de Rahat Kazandı

Bu hafta sonu ile F1 takvimine ilk kez giren Katar GP’de yarış güneş batışından sonra gerçekleştirildiğinden güzel bir akşam yarışı vaat ediyordu. Sıralama turlarında çift sarı bayrak olmasına rağmen hız limitlerine uymadığı gerekçesiyle hemen yarış öncesi grid cezaları alan Max Verstappen ve Valtteri Bottas başlangıç dizilişlerinde değişikliğe sebep oldular. Bir başka perspektiften bakacak olduğumuzda Verstappen ve Red Bull için kötü bir haber teşkil ediyordu çünkü diğer pilotları Perez’de yarışa ilk on pilot içinde başlamıyordu.

Start öncesi gridin ilk on pilotunu en önde Lewis Hamilton ve onu sırayla Gasly, Alonso, Norris, Sainz Jr., Bottas, Verstappen, Tsunoda, Ocon ve Vettel oluşturdu. 5 kırmızı ışık ile verilen start ile yerini koruyarak başlayan Hamilton liderliği bırakmadı. Ki bu hareket onun adına çok kolay geçecek bir yarış olacağının fragmanıydı. Alonso ilk turda Gasly'i geride bıraktı ve ikinciliği eline geçirdi. Max Verstappen ise yedinci sıradan çok iyi bir start alıp, dördüncülüğe çıktı ve startın kazananı oldu diyebiliriz. Ardından temposunu hiç kaybetmeden Gasly ve Alonso’yu geçen Verstappen henüz ilk turlarda ikinci sıraya kadar yükselmeyi bildi. Fakat bu hamleye bir de Hamilton’un açıkça görülen temposu yanıt olarak geldi ve üst üste mor sektör zamanları ile yarışın ilk bölümlerinde farkı 10 saniye civarlarına çıkardı. 

İşler bu noktadayken olayları pilotlar şampiyonası yönünden ziyade takımlar şampiyonasında ki mevcut durum üzerinden de değerlendiren Red Bull ve Mercedes için, iki pilotunu birden puan skalasının üst sıralarında tutmak çok önemli bir hal almış durumda son 3 yarış kalmışken. Tam da bu bahsettiğimiz konuyla ilgili yaşanan talihsiz bir olay Mercedes takımının başına geldi ve Bottas 34.turda teker patlattı. Aracı çarpmadan pite kadar getirmeyi başarsa da ilk 10’a giremeyeceği kesinleşen pilotunu yarıştan çeken Mercedes için tek puan hamlesi olarak Hamilton kalmıştı.

McLaren ve Ferrari pilotlarının oldukça etkisiz gözüktüğü hafta sonunda baştan sona lider giden ve tabiri caizse yalnızları oynayan Lewis Hamilton, yarışın sonlarında da hata yapmayarak çok rahat bir galibiyet elde etmiş oldu. Muazzam start performansına rağmen Hamilton’ı yakalayacak bir tempo tutturamayan Verstappen ikinci oldu. Aynı zamanda yarışın sonlarına doğru taze lastik ile en hızlı tur denemesi yaparak 1 puan daha cebine koymuş oldu.

Günün sürprizi diyebileceğimiz bir sonuca imza atan eski dünya şampiyonu Fernando Alonso ise tam 7 yıl aradan sonra podyuma çıkarak bu hasretini de dindirmiş oldu. Eski günlerinden esintiler seyrettiren Alonso bu performansı ile günün pilotu seçildi.

Bu sonuçların ardından Verstappen puanını 351.5 yaparken, Hamilton 343.5 puana yükseldi. Bu da bitime iki yarış kala sadece sekiz puanlık bir puan farkı kaldığı ve şampiyonluk mücadelesinin son yarışın bitişine kadar süreceği anlamına geliyor.

Bottas’ın yarış dışı kalmasından ötürü yara alan Mercedes, takımlar şampiyonasında 546.5, Red Bull ise 541.5 puana yükseldi. İki takım arasında sadece 5 puan var. Çift yönlü rekabet son ana kadar devam edecek.

Sezonun bir sonraki yarışı 5 Aralık'ta Suudi Arabistan'da gerçekleştirilecek. Görüşmek üzere.

 

BİR F1 PİLOTU YARIŞA NASIL HAZIRLANIYOR?

F1 PİLOTU HAZIRLIĞI


Teniste 2021'in Son Kazananı: Alexander Zverev

GQ SPORTS | Teniste 2021'in Son Kazananı: Alexander Zverev

Karşınızda 2021 Dünya Superbike Şampiyonu Toprak Razgatlıoğlu

GQ SPORTS | Karşınızda 2021 Dünya Superbike Şampiyonu Toprak Razgatlıoğlu

Lewis Hamilton'ın Sansasyonel Dönüşüyle Brezilya GP

GQ SPORTS | Lewis Hamilton'ın Sansasyonel Dönüşüyle Brezilya GP

Sizin İçin Stalkladık: Fabio Jakobsen

GQ SPORTS | Sizin İçin Stalkladık: Fabio Jakobsen

Meksika GP’de Keyifli Red Bull Haftası

GQ SPORTS | Meksika GP’de Keyifli Red Bull Haftası

Gittim ve Döndüm: Xavi Hernandez - F.C. Barcelona

GQ SPORTS | Gittim ve Döndüm: Xavi Hernandez - F.C. Barcelona

Daha Fazla Göster