GQ Sports

Karşınızda 2021 Dünya Superbike Şampiyonu Toprak Razgatlıoğlu

Türk motor sporlarının günümüz döneminde en yetenekli genç sporcularından olan Red Bull sporcusu Toprak Razgatlıoğlu, motor sporları tarihimizin en büyük başarısını kazanarak 2021 Dünya Superbike şampiyonu oldu.

toprak razgatlıoğlu şampiyon

Çoğumuzun sokakta oyun dönemiyle geçirdiği yaşlarda motor üzerine çıkmaya başlayan Toprak, 5 yaşında yol arkadaşı ile tanışmış. Henüz 16’sında arkadaşları sınav hazırlık dönemlerindeyken o kupa kaldırmakla meşguldü. Tabii ki burada bir seçim ve sonuçları söz konusuydu. Toprak, yeteneğinin ve tutkusunun izinden giderek ileride yaşayacağı büyük başarılarının peşinden gitmeyi tercih etti. 

Motosiklet dendiğinde ülkemizde akla gelen ilk isimlerden biri hiç kuşkusuz Kenan Sofuoğlu’dur. Toprak’ın gelişimi ve bu seviyelere gelmesinde büyük pay sahibi olan Kenan Sofuoğlu, hem Toprak’ı çalıştırıyor hem tecrübeleriyle bilgilendirerek onun daha iyi bir sürücü olmasına yardımcı oluyordu. Nitekim, agresif yarış stili, sürekli kazanmak isteyen yapısı, mücadeleden hiç yılmaması ona kupalar getirdi. Ve nicelerini de getirecek gibi duruyor. Bu temennimize ek olarak yıllar önce Toprak Razgatlıoğlu’nun kazandığı bir yarıştan sonra Kenan Sofuoğlu’nun söylediği şu sözler de genç yıldızın gelecekte elde edeceği başarıların en büyük habercisi: “Gerçekten kariyerim boyunca kendi kazandığım yarışlarda bile bu kadar mutlu olduğumu hatırlamıyorum. Verdiğimiz emeklere ve bunca çalışmaya değdi. Toprak çok önemli yerlere gelecek. Beni geçebileceğine yürekten inanıyorum.”

toprak razgatlıoğlu

Toprak, 2018'de ise Superbike'a adım attı. İlk senesini bir tecrübe yılı olarak geçiren Toprak, asıl performansını ise 2019 sezonunda göstermeye başladı ve genel klasman beşinciliği ile sezonu kapattı. 2020'de ise 15 yarışta 11 podyum yapan Toprak, 3 kez de podyumun zirvesine çıkıp sezonu dördüncü sırada tamamlamıştı.

2021 sezonuna geldiğimizde ise Toprak ve takımı Yamaha için tek hedef şampiyonluktu ve 6 yıldır süren Kawasaki pilotu Jonathan Rea’nın hegemonyasını bitirmeyi planlıyorlardı. Sezon boyunca üst düzey performans gösteren Toprak, 2021 sezonunun sondan bir önceki ayağı olan Endonezya’da yarışı 2.bitirmesine rağmen puan avantajıyla beraber şampiyonluğu elde etti. 33 yıllık Dünya Superbike Şampiyonası tarihinde şampiyon olan ilk Türk olan Toprak motorsporları tarihimizde bir devrime imza attı. 

Kupa seremonisi ve şampiyonluk kutlamaları sonrası verdiği röportajda sporcumuz, “Şampiyon olarak Türk bayrağımızı en yukarıda dalgalandırmak ve İstiklal Marşımızı tüm dünyaya dinletmek benim için paha biçilemez bir gurur ve mutluluk kaynağı. Sezon içinde birçok aksilik yaşadık ama hiç vazgeçmedik. Bu şampiyonluğu önce babama ve başta Kenan Sofuoğlu olmak üzere her zaman yanımda olan destekçilerime hediye ediyorum. Ne mutlu ki ülkeme Dünya Şampiyonu olarak dönüyorum.” dedi. 

Başarılarının artarak devam edeceğine olan inancımız tam Toprak. 

 

İZLE
Shane Larkin: Hayatın İçinde Sakinliği Bulan Bir Şampiyon
İlgili Başlıklar
Daha Fazlası