Avrupa Şampiyonu Ampute Futbol Milli Takımımız

2017’de ülkemizde gerçekleştirilen ve şampiyonluğumuzla sonuçlanan Avrupa Şampiyonası’ndan sonra bu sene Polonya’nın Krakow kentinde organize edilen 2021 EAFF Avrupa Ampute Futbol Şampiyonası’nı, finalde net bir oyun ve skorla İspanya’yı 6-0 mağlup eden milli sporcularımız kazandı.

21 Eylül 2021

Avrupa Şampiyonu Ampute Futbol Milli Takımımız

Fotoğraf: twitter/amputemilli

Bülent Çetin, Alican Kuruyamaç, Şeyhmus Erdinç, Feyyaz Gözüaçık, Kemal Güleş, Ömer Güleryüz, Selim Karadağ, Fatih Şentürk, Rahmi Özcan, İsmail Korkmaz, Serkan Dereli, Okan Şahiner, Rüstem Kurhan. Bir takım olmanın, istikrarın ve doğru işleyen bir sistemin doğru parçalarını oluşturan sporcularımızın isimlerini teker teker yazmamızın tek nedeni var. Türk sporu adına ne kadar büyük bir başarıya imza attıklarını bu sayfada da göstermek istiyoruz.

Yaz boyu Tokyo Olimpiyatları, Paralimpik Oyunlar ve Kadın Voleybol Takımı’mızdan gelen sevindirici başarılarımızdan sonra bir de Ampute Futbol Takımı ülkemize bir başarı daha kazandırmış oldu. Sosyal medyada az değinilen bu başarının büyüklüğünün farkına varmalıyız. Çünkü burada şampiyonluktan ziyade istikrar da söz konusu. Sporda önemli olan başarının devamlılığı ve zirvede kalabilme yetisidir. Ve Ampute Milli Takımı bunu fazlasıyla yaptı.

Turnuvanın ilk maçından, son düdüğe kadar her dakika bariz üstün bir oyun oynayan ve rakiplerini rahatça baskı altına alan sporcularımızın çabası takdire şayandı. İlk maçta Gürcistan'ı 10-0, ikinci maçta İtalya'yı 11-0, çeyrek finalde İrlanda'yı 4-0 ve yarı finalde de Rusya'yı 5-2 mağlup ederek finale erişti. Finalde rakip bir diğer güçlü ülke İspanya idi. Henüz ilk dakikalarda gol bulduğumuz maçta 6-0 gibi net bir skor ile rakibini yenen millilerimiz kupaya ulaştı.

Milli Takımın yıldızı olarak anılan ve aynı zamanda İstanbul Üniversitesi Spor Bilimleri Fakültesi öğrencisi Ömer Güleryüz, turnuvayı hem gol kralı hem de en değerli oyuncu unvanıyla tamamladı. 

Ampute futbolu tarihinde hem oyuncu hem teknik direktör olarak Avrupa Şampiyonu olmayı başaran ilk kişi olan Osman Çakmak, kupa töreni öncesi yayıncı kuruluş TRT’ye röportajında ‘‘Kura çekiminde final tarihine baktım, fikstüre baktım ve 'Allah'ım 19 Eylül Gaziler Günü'ne denk geliyor.' dedim. Şehitlerimizin mekanları cennet olsun. Benim gibi gazi olan arkadaşlarımın Gaziler Günü kutlu olsun. Avrupa şampiyonluğumuz Türk milletine armağan olsun.’’ açıklamasını yaptı.

İstikrar ve doğru işleyen bir sistemin daima başarıya götürebileceğini bizlere kanıtlayan Ampute Futbol Takımı’na zafer için teşekkürler. 


Futbol Dünyasının Yeni Tartışma Konusu: Dünya Kupası İki Yılda Bir Olmalı Mı?

GQ SPORTS | Futbol Dünyasının Yeni Tartışma Konusu: Dünya Kupası İki Yılda Bir Olmalı Mı?

Avustralya Açık'ta Aşı Krizi Nelere Sebep Olabilir?

GQ SPORTS | Avustralya Açık'ta Aşı Krizi Nelere Sebep Olabilir?

Formula 1 Türkiye GP'sinde Neler Yaşandı?

GQ SPORTS | Formula 1 Türkiye GP'sinde Neler Yaşandı?

Bir Dev Doğuyor: Newcastle United

GQ SPORTS | Bir Dev Doğuyor: Newcastle United

Bir F1 Pilotu Yarışa Nasıl Hazırlanıyor?

GQ SPORTS | Bir F1 Pilotu Yarışa Nasıl Hazırlanıyor?

Bir Bundesliga Düellosu: Robert Lewandowski vs Erling Haaland

GQ SPORTS | Bir Bundesliga Düellosu: Robert Lewandowski vs Erling Haaland

Daha Fazla Göster