Max Verstappen 2022'de En Çok Kazanan F1 Pilotu Seçildi
GQ Sports

Max Verstappen 2022'de En Çok Kazanan F1 Pilotu Seçildi

2022 sezonunu şampiyonlukla tamamlayan ve kariyerinin ikinci dünya şampiyonluğunu elde eden Max Verstappen bu sayede dünya şampiyonları Hamilton, Vettel ve Alonso’nun önüne geçmiş olabilir ama hala bir sezonda elde ettiği rekorlar düşünülünce imkansızı başarmış gibi görünüyor.

Max Verstappen'in bu yıl Hamilton, Vettel, Alonso gibi şampiyonları geride bırakarak Formula 1'in en çok kazanan pilotu oldu. İki şampiyonluk getirisinin her anlamda paha biçilemez olduğunu rahatlıkla söyleyebiliriz.

Forbes'un '22 sezonunda dünya şampiyonası başlamadan önce bir yarışmacının kazanması tahmin yürüttüğü tutarlarla bu veriler karşılaştırıldığında arada büyük bir fark var gibi görünüyor. Aslında, Lewis Hamilton'ın yaklaşık 50 milyon kazanacağı, Red Bull pilotunun ise 26 milyonla kalacağı hesaplanıyordu. Sonuçlar ise oldukça farklı. 

2022 dünya şampiyonu Verstappen 60 milyon dolarla en çok parayı kazanan kişi oldu. Bu gelirin 40'ı yıllık maaşı, 20'si bonuslardan oluşuyor. Bu bonusları duyunca tek bir sezonda 15 galibiyet elde etmek istemesine şaşmamalı.

Mercedes’in pilotu Lewis Hamilton, Alman takımıyla imzaladığı 55 milyon dolarlık sözleşmeyle ikinci sırada onu takip ediyor. 9 yarışa katılmasına rağmen kariyerinde ilk kez bu yıl herhangi bir galibiyet alamayan pilot bu sebeple herhangi bir bonus da alamamış gibi görünüyor.  

Formula 1 Hakkında Daha Fazla Bilgi… 

Üçüncü ve İngiliz Hamilton ve Hollandalı Verstappen’in gerisinde üçüncü sırada ise 30 milyon dolarla Fernando Alonso yer alıyor. Hamilton gibi onun da sadece yıllık maaşı 30 milyon dolar ve Forbes verilerine göre bu yıl herhangi bir bonus almadı. Bonuslar genellikle galibiyet ya da puan getirdikten sonra alınıyor. Maalesef Alonso bu yıl her başarısızlığında bir bonus almış olsaydı, muhtemelen listenin başında yer alıyor olurdu.

Checo Perez'in durumu ise bir hayli ilginç, çünkü Meksikalı maaşından (10 milyon dolar) çok bonusları sayesinde (16 milyon) kazandı. Toplamda 26 milyon dolarlık bir geliri var ve daha yüksek tutarlı bir sözleşmesi olsaydı kesinlikle ikinci sırada yer alırdı.

Aynı durum George Russell için de geçerli. Russell’ın maaşı sadece 3 milyon olan ancak Mercedes’in pilotu olarak ilk sezonunda 7 milyon dolar bonus aldı. En azından bu konuda takım arkadaşından çok daha iyi performans gösterebildi. Genç sürücü için hiç de fena bir skor değil. 

İşte 2022'de Formula 1'de en çok kazanan 10 pilotun yıllık gelirlerinin tam listesi ($)

Max Verstappen: 60 milyon (40 maaş + 20 bonus)

Lewis Hamilton: 55 milyon

Fernando Alonso: 30 milyon

Sergio Pérez: 26 milyon (10 maaş + 16 in bonus)

Charles Leclerc: 23 milyon (12 + 11)

Sebastian Vettel: 17 milyon (15 + 2)

Daniel Ricciardo: 17 million (15 + 2)

Carlos Sainz: 15 million (8 + 7)

Lando Norris: 11 million (5 + 6)

George Russell: 10 million (3 + 7)

GQ Spain

İlgili Başlıklar
Daha Fazlası