McLaren Pilotu Ricciardo'nun Yıllar Sonra Gelen F1 Zaferi

Sezonun 14.yarışın koşulduğu Monza GP, haftalardır beklediğimiz ve arzuladığımız aksiyon dolu bir hafta sonu sundu. Mercedes ve Red Bull kazasının ardından herkes şok olmuşken, Bal Porsuğu lakaplı McLaren pilotu Daniel Ricciardo yarışı kazanarak F1 takipçilerine bir şok daha yaşattı. Bu galibiyetle McLaren 2018 Monaco Grand Prix'sinden sonra ilk kez podyuma çıkmış oldu.

13 Eylül 2021

McLaren Pilotu Ricciardo'nun Yıllar Sonra Gelen F1 Zaferi

Genel değerlendirmemize başlamadan önce şunu belirtmek isterim ki kesinlikle her anlamda sezonun en iyi yarışı geride kaldı.

İlk sıralama turlarını Hamilton ile Mercedes oldukça baskın bir şekilde birinci tamamladı. Cuma gününü ilerleyen saatlerinde sprint sıralama turlarına geçildiğinde ise Mercedes ile sezon sonu sözleşmesi bitecek olan Bottas sürpriz bir şekilde ilk sırayı aldı. Cumartesi gününe göz gezdirdiğimizde ise şunu net bir şekilde gördük ki hız pisti diyebileceğimiz Monza’da açık ve net favori Mercedes takımıydı. İkinci antrenman seansını da ilk sırada bitiren Hamilton bir nevi göz dağı verdi rakiplerine. Sprint yarışını ise Fin pilot Bottas ilk sırada tamamladı. Pazar günkü yarış öncesi pole pozisyonu ise Çılgın Max’e gitti.

Pazar gününe geçtiğimizde önceki günlere nazaran sıcak bir hava eşliğinde pilotlar gridde ki yerlerini alıp startı beklemeye başladılar. Yeşil ışıkların yanmasının ardından iyi bir start alan Ricciardo ilk virajın ardından Verstappen’i gerisinde bırakarak ilk sırayı aldı. Yarışın üçte birlik bölümünde başka herhangi bir aksiyon yaşanmamasıyla birlikte aralarında birer saniyelik farkla yarışan pilotlar trafiğe sıkıntısız devam ettiler. Ta ki o kazaya kadar.

25.tura gelindiğinde deyim yerindeyse çarşı pazar karıştı. İkinci viraja yan yana giren ve çarpışıp çakıl havuzuna gömülen Lewis Hamilton ile Max Verstappen yarış dışı kaldılar. Şampiyonluk için kıyasıya mücadele içinde olan bu iki pilotun aynı anda elenmesi elbette ki büyük talihsizlik oldu. Kazadan bir noktaya değinecek olursak Verstappen kaza anında Hamilton’ın aracının üstüne çıktı ve araçlarda bulunan halo sistemi sayesinde Hamilton ölümcül bir kazayı sıkıntısız atlatmış oldu. Kazanın ardından güvenlik aracı piste çıktı ve araçlar pite döndüler. Kaza sonrası ilk sırayı Ricciardo, ikinci sırayı Leclerc ve üçüncü sırayı Lando Norris aldı.

banner

Güvenlik aracının devre dışı kalmasının ardından 31.turdan itibaren yarış bir nevi yeniden start aldı. Yarış başlar başlamaz Norris ilk virajlarda Leclerc’i zorlayarak geçti ve ilk iki sıra McLaren pilotlarının himayesine geçmiş oldu. Temposunu koruyamayıp 5.sıraya kadar düşen Ferrari pilotu Leclerc hem Perez’e hem de Bottas’a geçilerek ev sahibi olduğu yarışta podyum şansını oldukça zor duruma soktu. Yarışın geride kalan bölümlerinde tabiri caizse oldukça sıkıcı bir yarış koşuldu ve Bal Porsuğu Ricciardo ile takım arkadaşı Lando Norris ilk iki sırada yarışı bitirdiler.

Normal şartlar altında üçüncü olan Red Bull’dan Perez, 5 saniye cezası yüzünden Bottas ve Leclerc’in ardına düşerek yarışı beşinci tamamladı. Start anında son sıradan başlayan Fin pilot Bottas ise üçüncü olarak podyumun son basamağını kapmış oldu. Ferrariler kendi evinde üzücü ama beklendik bir sonuç ile beş ve altıncı sırada bitişi görebildiler. Yarışa ve yaşananlara dair önemli birkaç not:

-Mclaren takımı turbo hibrit çağının ilk zaferini kazandı.

-En hızlı tur, günün pilotu ve yarış galibi McLaren takımından Ricciardo oldu.

-Lando Norris kariyerinin en iyi sonucunu elde etti.

-Mclaren takımı tam 9 sene sonra zafer kazandı.

-Mclaren takımı tam 11 yıl sonra ilk iki sırayı aldı.

-Verstappen ile Hamilton arasında yaşanan kazadan dolayı Red Bull pilotu Verstappen’e bir sonraki yarışta geçerli olmak üzere 3 sıra cezası verildi.

Monza GP’nin ardından Verstappen 226.5 puanla lider konumda yer alırken, Hamilton 221.5 puanla ikinci sırada yer alıyor. Bottas ise aldığı 15 puanla şampiyonadaki puanını 141 yaptı.

Formula 1'de sezonun bir sonraki yarışı 26 Eylül'de Rusya'da gerçekleştirilecek. Yaşanan kazadan sonra bu ikili arasında daha çok aksiyon görebiliriz. 

 

F1 SPRINT YARIŞLARI HAKKINDA BİLMENİZ GEREKEN HER ŞEY

SPRINT 

 


NBA'in Yeniden Tasarlanan Larry O'Brien Şampiyonluk Kupasında Ne Saklanıyor ?

GQ SPORTS | NBA'in Yeniden Tasarlanan Larry O'Brien Şampiyonluk Kupasında Ne Saklanıyor ?

2022 Formula 1 Hakkında Bilmeniz Gereken Her Şey

GQ SPORTS | 2022 Formula 1 Hakkında Bilmeniz Gereken Her Şey

Sizin İçin Stalkladık: Jutta Leerdam

GQ SPORTS | Sizin İçin Stalkladık: Jutta Leerdam

İlk Türk F2 Pilotu: Cem Bölükbaşı

GQ SPORTS | İlk Türk F2 Pilotu: Cem Bölükbaşı

2022 Spor Takvimi

GQ SPORTS | 2022 Spor Takvimi

2021'in 10 Spor Olayı

GQ SPORTS | 2021'in 10 Spor Olayı

Daha Fazla Göster