Naomi Osaka Son Kararında Haklı Mı?
GQ Sports

Naomi Osaka Son Kararında Haklı Mı?

Kadınlarda tenisin yeni dönem yıldızı, Naomi Osaka, geçtiğimiz günlerde artık basın açıklaması yapmayacağını söyleyerek 15 bin dolar ceza yemişti. Şimdi ise Fransız Açık'tan çekilmesiyle gündemde.

Dünya 2 numarası Naomi Osaka genç yaşına rağmen neredeyse son 3 yıldır kadın tenisini domine eden isimlerden biri hatta belki en önemlisi. Amerikan Açık ve Avustralya Açık olmak üzere son iki grand slam’in sahibi olan Japon tenis oyuncusu için Roland Garros’ta da gözler kendisinin üzerindeydi. Fakat bu sefer sadece tenisiyle değil sosyal medyadan yaptığı açıklamalarla da ilgi odağı oldu. Tenis oyuncuları da diğer tüm atletler gibi maç sonrasında bazen yorucu ve magazinle ilgili sorulara maruz kalabiliyor. İki günde bir yapılan maçlardan dolayı bu basın açıklamaları hem bir zaman kaybı hem de oyuncuların psikolojisini etkileyen bir faktör. İşte bu yüzden 2018’den beri depresyonla uğraşan Naomi Osaka, sosyal medya hesaplarından mental sağlığını korumak için basın açıklamaları yapmayacağını duyurdu. Çoğumuz için bu bir tercih olarak algılansa da aslında çok daha fazlası.

Instagram’dan yaptığı açıklamaya binlerce yorum geldi hatta Williams kardeşler Osaka'ya destek verdi. Buna rağmen ilk yaptırım, birinci tur galibiyeti sonrası basın açıklaması yapmamasının ardından 15 bin dolarlık ceza ile kendini gösterdi. Turnuva yönetimi buna devam etmesi halinde turnuvadan men edilmesi gibi sert yaptırımların söz konusu olabileceğini söylemişti. Bunun üzerine turnuvadan ayrılma kararı alan Noami Osaka turnuva yönetiminden ve tüm tenis severlerden ilgi odağı olduğu için özür diledi. Daha sonrasında Djokovic ve Nadal kendi basın açıklamalarında genç tenis oyuncusunu anlayabildiklerini fakat basının sporda önemli bir yere sahip olduğunu söyledi.

Teniste de diğer tüm sporlarda olduğu gibi anlaşmazlıklar, turnuvadan çekilmeler ve men edilmeler söz konusu oluyor. Geçen sene New York'ta bunun bir örneği de yanlışlıkla çizgi hakemine top atıp turnuvadan men edilen Novak Djokovic’ti. Fakat daha önce tenis sporu basın açıklaması konusunda böyle bir şeyle karşılaşmadı. Nitekim basın açıklaması yapmayacağını turnuva başlamadan önce yönetime bildiren Osaka’ya turnuvadan men edilmesi gibi bir gözdağı yine turnuva yönetimi tarafından verildi. Ayrıca Roland Garros’un kısa süre sonra sildiği ve Osaka’yı alaya aldığı tweet de konuşulması gereken bir konu. Hemen hatırlatalım, Roland Garros resmi Twitter hesabı Rafael Nadal, Kei Nishikori, Aryna Sabalenka ve Coco Gauff gibi oyuncuların basın açıklaması yapmasını takdir ederek “Görevlerini anladılar” yazmıştı.

Naomi Osaka sadece dünya 2 numarası olan bir oyuncu değil, çok daha fazlası. Yarı Japon yarı Haitili olması ve uzun süre ABD’de yaşamasıyla, oldukça sakin ve cana yakın gülümsemesi ve açıklamalarıyla seyirciyi güldürebilen ve sempati uyandırabilen bir isim. Eğer başka bir isme karşı Fransız Açık yönetimi aynı şekilde davransaydı belki bu kadar tepki uyandıramayabilirdi. Osaka da yaptığı açıklamayla turnuva yönetimiyle kişisel olarak konuşmak istediğini ve ara yolu bulabileceklerine inandığını söylemişti. Bu arada, kazanan oyuncuların maç sonrası kortta da röportaj verdiğini belirtelim çünkü Osaka kort esnasında röportaj vermişti. Fairplay’in hâkim olduğu teniste, Roland Garros'ta umarız bu gibi polemikler yaşanmaz ve basın mesajı alır. 

Basının spora, sporun basına ihtiyacı olduğu yadsınamaz bir gerçek. Çünkü basın olmasa oyuncuların başarıları bu derece geniş kitlelere ulaşmayacak ve dolaylı olarak tenis oyuncuları da tanınır ve çok kazanan figürlere dönüşmeyecek. Naomi Osaka her ne kadar şu an en başarılı kadın tenis oyuncularından olsa da reklam sayesinde kazandığı milyon dolarlar var. 2020’de Forbes’un açıklamasına göre Osaka, Serena Williams’ı geçerek sadece teniste değil tüm sporlarda en çok kazanan kadın atlet oldu ve bunun çoğunu reklam gelirlerinden elde etti. 23 yaşında genç bir kadın için dünyaca bilinirlik çok zor bir şey olmalı ve tabii ki onu bulunduğu yere getirenin yeteneğini unutmadan, 50 milyon dolarlık gelir sağlayan popülerliğinde basının da katkısının olabileceğini hesaba katmalı. Her iki tarafın da beklentilerini karşılayan ve sporcunun iyiliğini gözeten bir formül olmamasının sonucunun etkisi: bu yıl Fransız Açık'ta dönemin en yıldız kadın tenisçisini izleyememek olacak.  

2021 ROLAND GARROS'A DAİR BİLMENİZ GEREKEN HER ŞEY

ROLAND GARROS

İlgili Başlıklar
Daha Fazlası