Samsunspor Atatürk'ü Her Gün Anıyor
GQ Sports

Samsunspor Atatürk'ü Her Gün Anıyor

19 Mayıs Atatürk'ü Anma, Gençlik ve Spor Bayramımızı Samsunspor bu yıl bir başka coşkuyla kutluyor. Armasında Atatürk’ü taşıyan tek profesyonel spor kulübü, Cumhuriyetin 100. yılında Süper Lig'e geri döndü. Tarihimizde büyük yeri olan bu kentin futbol takımı ihtiyaç duyduğu ilhamı ve motivasyonu Atatürk'ten alıyor.

Samsunspor, profesyonel liglere ilk kez 1965-66 sezonunda günümüzdeki adı 1. Lig olan 2. Futbol Ligi'nde adım atıyor. Samsun Şehir Stadı'nda oynanan karşılaşmada Samsunspor, Nihat Serçeme'nin attığı golle 1-0 kazanıyor. Böylece Nihat, Samsunspor'un ilk lig golünü atan oyuncu olarak tarihe geçiyor. Ligdeki bu ilk sezonunda Samsunspor, Beyaz Grup 5.si olmuş. Aynı sezon Türkiye Kupası'nda ise henüz 2. turda Güneşspor karışısında elenmiş. Takım, 1966-67 sezonunda ligi ikincilikle bitirirken, Türkiye Kupası'nda yarı finale kadar çıkmış. 

Samsun'da futbolun geçmişi 1909 yılında kurulan Tenvir-i Efkâr Gençler Kulübü'ne, Samsunspor'un geçmişiyse 1927'ye kadar uzanıyor. Cumhuriyet tarihimizin önemli şehrinin kulübü armasında Atatürk'ü taşıyan tek profesyonel spor kulübü 2023'te Süper Lig'e dönüşün mutluluğunu yaşıyor.

Başkan Yüksel Yıldırım "Cumhuriyetimizin kurucusu Mustafa Kemal Atatürk’ün tanımladığı şekilde 'zeki, çevik ve ahlaklı' sporcular yetiştirmek için çalışıyoruz. Kurtuluş Savaşı ve Cumhuriyet ateşinin ilk yakıldığı yer olan Samsun, Atatürk’ün ve milli değerlerimizin şehridir. Bu şehrin ve bu armanın spor kulübüne başkanlık yapmaktan dolayı büyük bir gurur duyuyorum. Cumhuriyetimizin 100’üncü yılında TFF 1. Lig’i şampiyon olarak bitirdik ve ait olduğumuz Süper Lig’e geri döndük. Bu da çok anlamlı bir şampiyonluk oldu. Mustafa Kemal Atatürk’ün en umutsuz günde bile umudunu yitirmeyerek önderlik ettiği Türkiye Cumhuriyeti’nin kuruluş hikayesi, hepimizin en büyük ilham kaynağıdır. 2018 yılında, TFF 2. Lig’e düşmüş, iflasın eşiğindeki Samsunspor’un yönetimine talip olup, bu zor yola çıktık. Atatürk’ün bize öğütlediği gibi, çalışmaktan asla vazgeçmedik ve asla ümitsizliğe kapılmadık. 5 yıl içinde alnımızın akıyla Süper Lig’e yükseldik. Bu başarıyı, armamıza gönül veren ve Atatürk’lü armayı asla yalnız bırakmayan Samsunspor taraftarlarına ve Samsunspor’a sempati duyan tüm vatandaşlarımıza armağan ediyoruz." diyor. 

Bu ruhu bizzat sahada hissedenlerden Takım Kaptanı Osman Çelik, "Cumhuriyetimizin 100. yılında şampiyon olmak ve 11 yıl aradan sonra Süper Lig’e yeniden yükselmek ayrı bir duygu. Samsunspor ve Samsun şehrinin ben de çok özel bir yeri var. Böyle bir kulüpte oynuyorum hem de kaptanlık yapıyorum." diyerek gururunu dile getiriyor. 

Samsunspor

İZLE
Mario Gómez Kamera Arkası
İlgili Başlıklar
Daha Fazlası