Tartışmaya Açtık: Lionel Messi'den Barcelona'ya Veda Vakti Mi?
GQ Sports

Tartışmaya Açtık: Lionel Messi'den Barcelona'ya Veda Vakti Mi?

Takvimi 2015 yılına sarmak istiyorum. Barcelona, Messi-Suarez-Neymar üçlüsüyle Şampiyonlar Ligi kupasını almış, kendilerine MSN Triosu denmeye başlanmıştı. Oldukça başarılı bir trio performansıyla zaferle biten bir yıl geçirilmişti. Ancak buzdağının görünmeyen yüzü 2015 yılında kendisini hissettirmeye yavaş yavaş başlıyordu.

Barcelona takımının kalbi olan Xavi son oyununu oynamış, Barcelona’ya veda etmişti ve yeri asla doldurulamadı. Kopuşun bir sonraki aşaması olan 2017’de Neymar’ın, 2018’de de Iniesta’nın ayrılışıyla bir türlü tandem tutturulamadı. Sahada başarı gelmeyince takımın en önemli oyuncusu olan Messi’nin de homurdandığı bir sürece girildi ve geldiğimiz noktada Lionel Messi, Barcelona kulübüne ayrılmak istediğini yazılı olarak belirtti.

 

Messi’nin ayrılışını ekipten Barkın’la konuşuyoruz.

 

Baran Büyükbingöl: Messi’nin Barcelona’dan ayrılacağı kesinleşti. Ya bu yıl ya da önümüzdeki yıl Messi’siz bir Barcelona izleyeceğiz. Klasik bir sorudur: Ronaldo’cu musun Messi’ci mi? Ya da Real’ci misin Barsa’cı mı? Ben bu karara bir Real Madrid ve Ronaldo destekçisi olarak sevindim çünkü Barcelona’nın menfaatine olmayan her şeye sevinebilirim.

 

Barkın Özdemir: Ronaldo bana futbol dünyasının munzur çocuğu olarak geliyor o yüzden Messi’yi daha düzgün karakterli olarak görüyordum. Arjantin’i de çok severim ayrıca. Arjantin’den çıkan bir insanın böyle düzgün bir karakteri olması çok hoşuma gidiyordu. Benim için üzücü bir haber.

 

BB: Ben de daha yırtık sporcuları severim. Kibirli, egoist ama başarılı isimler. Mesela Zlatan. Kibirli ama en fantastik golleri o atıyor. Ya da Ronaldo. Ukalanın teki ama bu onun başarı hırsı aslında. 


BÖ: Değişebiliyor. Sporcu geçmişim olduğu için “kahraman”lığa düzgün insanları yakıştırıyorum. Kafamda öyle yerleştiği için olabilir. Ama Barcelona’yı Barcelona yapan insanlardan birinin ayrılması kötü. Messi’yle Barcelona benim için eşdeğer gibiydi.

 

BB: Evet evet. Fakat Messi kulübün üstüne çıkan bir sembol haline geldi. Böyle olması da gayet normal. Messi gibi bir futbolcu Barcelona kulübünün üstüne çıkmayacak da kim çıkacak?

 

BÖ: Evet, aslında içselleştirince de bir şirkette çalışıyorsan ve şirket yöneticileriyle aran iyi değilse bir şekilde senin hayatına dokunuyor. Bir seviyeye kadar her şeye tahammül gösterebilirsin ama bir yerden sonra katlanamazsın. Sportif direktör Abidal’le de başkan Bartomeu’yla da kavgaları 2015’e kadar uzanıyor ve artık kopma noktasına geldi. Bence yanlış bir karar değil, doğal bir kopuş. Messi’yi suçlayan taraftarlar da var: “Sen benim kahramanımsın artık sen bir hainsin!” gibi yorumlara tanık oldum. 

 

BB: Ben de tam tersi Messi’ye “Git kurtar kendini. Biz seni hak etmiyoruz.” gibi taraftar yorumları okudum. Ama bunlar kirli bilgi. Çünkü başkanın sosyal medya şirketleriyle anlaşarak kulübün ikon isimlerine karalama kampanyası düzenlediği, kendi yönetimini yüceltici propagandalar yaptığı basına sızmıştı. 

 

BÖ: Sence nereye gidecek?

 

BB: Ben Manchester City’ye gideceğini düşünüyorum. Hem Pep Guardiola hem de Kun Agüero etkisi fazla olacaktır ve maddi olarak da Messi’nin taleplerini karşılayabilecek bir kulüp. Hiç Şampiyonlar Ligi kazanmadılar ve buna çok açlar. Sence?

 

BÖ: Ben Katarlıların ekonomik gücüyle Messi’yi PSG’ye götüreceklerini düşünüyorum. Neymar da PSG’de ve Neymar gidince Messi yönetime ciddi bir tepki göstermişti. Başka bir tahminin var mı?

 

BB: Tahminden ziyade bazı futbol sitelerinde ciddi bir şekilde Inter’in adını görüyorum. Eğer Inter’in yolunu tutarsa Serie A’nın marka değeri uçar! Yıllar sonra tekrar Messi-Ronaldo çekişmesi izleyebiliriz.

 

5 Eylül'de Messi, La Liga yönetimiyle girdiği tartışma sonucu Barcelona'dan bu yıl ayrılmayacağını açıkladı. Herkesin şaşırdığı bu haber sonrası nasıl bir performans sergileyecek, merakla bekleniyor...İZLE
Mario Gómez Kamera Arkası
İlgili Başlıklar
Daha Fazlası