Wakanda'dan Bir Dizi Geliyor!
Güncel

Wakanda'dan Bir Dizi Geliyor!

Marvel’ın Black Panther'i bu kez bir dizi oluyor. ABD’deki Afrika kültürünün zenginliğini ve derinliğini işleyen süper kahraman filminin yönetmeni Disney+’la anlaşarak yakın zamanda dizisinin çekileceğini duyurdu. Filmi ile büyük etki yaratan Kara Panter neden bu kadar önemli ve dizisi hakkında neler biliyoruz?

Black Panther-Walt Disney Studios Motion Pictures

 

2018’de gösterime giren Black Panther filminin ekibinin neredeyse tamamı siyahilerden oluşuyor. Gişe rekorları kıran film, siyahilere temsil ve aidiyet duygusu aşıladığından Amerikan sinema tarihi için bir ilk çünkü Hollywood’da bu kadar ses getiren ve ekipte siyahilerin çoğunlukta  olduğu bir film yapılmamıştı. Teknolojik açıdan oldukça gelişmiş Wakanda toplumunun zenginliği, barışı korumak için işbirliğinde bulundukları beş kabileden oluşuyor. Bu da tek bir siyahinin gücündense toplumun bir bütün olarak çalışmasının önemindeki mesajı seyirciye aktarıyor. 

2014’te film duyurulduğunda, dünya henüz Donald Trump’la içli dışlı değildi ve kendisi iki sene sonra başkanlık koltuğuna oturdu. Trump’un koltuğa oturduğundan beri Müslümanlara, Meksikalılara yani kısacası göçmenlere ve yabancılara karşı aldığı tavır tüm dünyada çok tepki çekti. Oyuncularla yapılan bir röportajda filmin yıldız oyuncularından Lupita Nyong'o, Trump’ın ismini vermese de filmde işlenen konunun ve mesajın zamansız olduğunu söylemişti.

Özellikle Hollywood’da kadınların seks objesi olarak gösterilmesi veya kurtarılmaya muhtaç olması yıllardır alıştığımız bir durum. Oysa Black Panther’da Wakanda’lı kadın karakterler olmasaydı, T’Chaka’nın kız kardeşi Shuri ve sevgilisi Nakia gibi, ana karakter olan T’Chaka’nın yaşaması mümkün olmazdı. Öte yandan kraliyeti koruma görevi verilen seçkin koruma grubu kadınlardan oluşan Dora Milaje’ye ait. Ayrıca medyada beyaz kadın oyuncular daha çok temsil edildiğinden Avrupai bir güzellik anlayışı hâkim. Black Panther’da seksi kostümler giymeyen, koyu tenli ve doğal saçlara sahip kadınlar görüyoruz.

 

bp

Black Panther-Walt Disney Studios Motion Pictures

Kara Kıta Afrika’da yüzyıllardır süregelen sömürgeciliğe karşı film aslında şu soruyu aklımıza getiriyor: Başka devletler tarafından rahatsız edilmeyen, baskısına boyun eğmeyen ve kendi kendini yöneten siyahilerin hayatı nasıl olurdu? Bir süper kahraman filminden çok toplumsal açıdan önemli noktalara parmak basan filmin devamının geleceği daha önce açıklanmıştı. Geçtiğimiz Ağustos’ta başkarakter Chadwick Boseman’ın kolon kanseri nedeniyle ölümü filme yeni bir ‘Black Panther’ alınacak mı sorusunu akıllara getirdi. Yönetmen Ryan Coogler yeni bir oyuncunun filme dâhil olmayacağını söyleyince Boseman’ın hayat verdiği karakter olan T’Chaka’nın kız kardeşi Shuri olabilir mi merakı uyandırdı. Kadınların ön planda tutulduğu filmde Shuri’yi yeni Black Panther olarak görmek çoğu kişide heyecan uyandıracaktır.

Henüz daha dizisinin çekileceği duyurulan filmin ne zaman yayınlanacağını ve kimlerin oynayacağını bilmiyoruz. Wakanda dünyasını ele alacak dizi için Letitia ve Shuri karakterlerini görmemiz muhtemel. Geçtiğimiz günlerde filmin yönetmeni Ryan Coogler için The Walt Disney Company CEO'su Bob Iger, Black Panther ile çığır açan bir hikayeyi unutulmaz bir şekilde hayata geçirdiğinden çok heyecanlı olduklarını belirtmişti. Bir süper kahraman filmi bağlamında feminizmi ve iç çatışmayı işleyen film, kültürel çalışmalar konusunda yeni bir izleyici kitlesini bünyesine kazandırdı. Black Panther’ın 2022’de vizyona girecek devam filmini de Disney+’ta yayınlanacak dizisini de merakla bekliyoruz.

Yazarımız Ahmet Akın'ın 'Kralı Ölse de: Wakanda Forever!' yazısını buradan okuyabilirsin.

black panther

 

İlgili Başlıklar
Daha Fazlası