ideal kahve tüketimi
Wellness

Uzmanlara Göre Günde En Fazla Tüketebileceğiniz Kahve Miktarı

Kafein alımınızı azaltmanın zamanı geldi mi? Günde kaç bardak kahve içmeli?

Sade Americano'dan çırpılmış kremalı karamelli latte'ye kadar kahve, çeşitli şekillerde tüketilebilen bir içecek. Ancak, ne kadar kahve çok fazla kahvedir? Bir günde tüketebileceğiniz kafein miktarının bir sınırı var mı? Bu seviyeyi aşmak vücudunuza gerçekten zarar verebilir mi? İşte bilmeniz gereken her şey.

Ne kadar kahve çok fazladır?

Çeşitli sağlık uzmanları tarafından önerilen günlük kahve alım miktarına geçmeden önce, bir fincan kahvenin kişiliğimiz üzerindeki olumlu ve olumsuz etkilerini anlayalım.

Kahve sağlığınızı nasıl etkiler?

Sabahları soğuk kahve içmeden yapamayanlar için bazı iyi haberler var. Yıllar boyunca yapılan bir dizi araştırmaya göre, bilim insanları kahve içenlerin daha uzun yaşama eğiliminde olduklarını ve Tip 2 diyabet, Parkinson hastalığı, kardiyovasküler rahatsızlıklar ve belirli kanser türlerine yakalanma risklerinin daha düşük olduğunu bulmuşlar. Harvard'da yapılan bir araştırma, kahve alımının safra taşı ve böbrek taşı riskini de azalttığını ve iyi huylu prostat hiperplazisi olan erkekler için bir deneme olabilecek idrar akışını uyardığını iddia ediyor. The New York Post'un haberine göre, 2023 yılında Journal of the American Medical Directors Association'da yayınlanan bir başka çalışmada, "daha fazla kafeinli içecek tüketen yetişkinlerin daha az kırılgan oldukları ve yaşamlarının ilerleyen dönemlerinde önemli ölçüde daha iyi fiziksel fonksiyona sahip oldukları" belirtildi.

Ancak, her şey toz pembe değil. Hayattaki çoğu şey gibi, fazla kahve de sağlığınız üzerinde olumsuz bir etkiye sahip olabilir.

 "Çok fazla kafein almak kalp çarpıntısına, gerginliğe, endişeye, mide bulantısına veya uyku sorununa neden olabilir". 

The New York Times'a konuşan Buffalo Üniversitesi'nde egzersiz ve beslenme bilimleri profesörü olan Jennifer Temple şunları söyledi "Çok fazla kafein almak kalp çarpıntısına, gerginliğe, endişeye, mide bulantısına veya uyku sorununa neden olabilir". Ayrıca, baş ağrısı, asit reflüsü ve bazı aşırı durumlarda titreme veya kusmaya da yol açabilir. Yüksek dozda kahve, hipertansiyon gibi önceden var olan sağlık sorunları olanlar için sağlık riski oluşturur. Bunun nedeni, belirli kafein türlerinin kan basıncında artışı tetikleyebilmesi ve kontrol edilmediği takdirde kardiyovasküler sorunlara neden olabilmesidir.

Bu nedenle, kahve tiryakileri günlük kafein alımlarını belirli bir miktarla sınırlamalı. Bu, çeşitli yaş gruplarının yanı sıra sağlık sorunları olan bireyler için de farklılık gösterdiğinden, bunu bazı geniş kategorilere indirgiyoruz.

Ortalama bir yetişkin ne kadar kahve içebilir?

The New York Times'ın haberinde, Gıda ve İlaç Dairesi'ne (FDA) göre, çoğu yetişkin günlük olarak yaklaşık 400 miligram kafeini güvenli bir şekilde tüketebilir; bu dört fincan demlenmiş kahve veya altı espresso shot'a eş değer.

Önceden var olan sağlık sorunları olanlar ne kadar kahve tüketebilir?

Mayo Clinic uzmanlarına göre, hipertansiyonunuz ve kan basıncıyla ilgili diğer sağlık sorunlarınız varsa, günlük kahve alımınızı günde 200 miligramla sınırlandırmayı denemelisiniz; bu da iki adet demlenmiş kahveye eş değer.

Hamileler kaç fincan kahve içebilir?

Amerikan Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanları Koleji, hamile kadınlar için günde 200 miligramdan fazla kahve içilmemesini öneryor; bu da ortalama iki fincan demlenmiş kahveye denk geliyor. Nutrition on Demand'de diyetisyen olan ve Amerikan Beslenme Derneği üyesi Tricia Psota, NBC News'e yaptığı açıklamada kafeinin anne sütü yoluyla bebeğe geçebileceğini söyledi. Ayrıca, hamilelik sırasında kafein tüketimi yeni doğanlarda daha düşük kilolu doğumlara yol açabilir.

Gençler günde ne kadar kahve içebilir?

Columbia Üniversitesi Irving Tıp Merkezi'nde çocuk doktoru olan Dr. David Buchholz, gençler için günde 100 miligramdan (ortalama bir fincan demlenmiş kahveye eş değer) fazla kahve içilmesini önermiyor. NBC News'e konuşan Buchholz şunları söyledi: "Eğer bir genç bir fincan kahve içiyorsa ve kendisi için sorun yoksa, ailesi için de sorun yoksa, herhangi bir yan etkisi yoksa, muhtemelen bir zararı yoktur... Ancak çeşitli insanların farklı hassasiyetleri var, bu nedenle eğer bu kişi geceleri uyuyamamaktan şikayet ediyorsa, yapacağım ilk şey kafeinden kaçınmak olacaktır."

BU İÇERİK İLK OLARAK GQ INDIA WEB SİTESİNDE YAYINLANMIŞTIR.

İZLE
Murat Bür’le Wellness’a Giriş
İLGİLİ İÇERİKLER kahve Wellness
İlgili Başlıklar
Daha Fazlası