Bilim Konuşuyor: Çekiciliğin 5 Evrensel Kuralı
Hayat Rehberi

Bilim Konuşuyor: Çekiciliğin 5 Evrensel Kuralı

İnsanların neden yüzü suyu hürmetine değil de kara kaşı kara gözüne vurulduğumuzun sebeplerini açıklıyoruz.

Elbette iç güzellik çok önemli… Elbette… Ancak hepimize olmuştur, bazen hakkında hiçbir şey bilmediğimiz birini, belki sadece kısacık bir süre görmüşüzdür ancak görüntüsünü aklımızdan çıkaramayız. Hatta bir şekilde onun çekiciliğine kapılmışızdır, bir kez daha görsek belki daha da etkilenmeye açığızdır. İşte bu noktada, “Nasıl olabiliyor?” sorumuza bilimin 5 maddeli bir yanıtı var. Çekiciliğin evrensel kuralları din, dil, etnik kimlik dinlemeden işliyor ve bir insanın yüzünü niçin aklımızdan çıkaramadığımızı söylüyor.

 1. Simetri

Hem erkekler hem de kadınlar simetrik görüntüleri daha çekici buluyor. Tek yumurta ikizleriyle yapılan bir çalışmada, yüz hatları daha simetrik olan ikiz, deneklerin çoğunluğu tarafından “daha çekici” olarak tanımlandı. Hatta makak maymunları bile simetriye önem veriyor; simetrik hatta sahip olan maymunların birbirlerinin yüzüne daha uzun süre gözlerini dikip baktığı yapılan gözlemler arasında. Biliminsanlarının bir tahmini de simetrik bir yüzün daha sağlıklı genler sonucunu taşıdığı ve bu sebeple insanlar arasında çekiciliği artırdığı yönünde 

2. Asimetri

Simetriyle aranız iyi değilse hemen üzülmeyin çünkü asimetrinin de kendince bir büyüsü var. Birçok ünlü ismin yüzüne dikkat edin, kiminin orantısız bir burnu, kiminin kaymış bir gülümsemesi var ama yine de bu onlara bir çekicilik katabiliyor. Yine de simetrinin bir adım önde olduğunu söylemek gerek.

3. Olgun görünüm

Kısaca “George Clooney Etkisi”. GCE de diyebiliriz. Journal of Evolutionary Psychology’nin 2012 yılındaki araştırmasına göre kadınlar olgun görünen erkekleri daha çekici buluyor. Yaşınız kaç olursa olsun eğer imkanının varsa sakal bırakmayı, bebek poposu bir yüzle gezmeye tercih etmenizi öneriyoruz.

4. Yara izleri

Buna da “Harry Potter Etkisi” derdik ama durum biraz daha farklı. Kadınlar erkeklerin yüzlerindeki yara izlerini çekici bulabilirken erkekler için durum tam tersi. Ancak bir de detay var; yara izi taşıyan erkekler heyecan ve macerayı çağrıştırdıkları için kısa süreli ilişki partnerleri olmaya daha uygun bir izlenim veriyorlar. Siz siz olun, eğer pürüzsüz bir yüzünüz varsa onu koruyun, değmez.

5. Sadelik

Natalie Portman Etkisi? Belki de. Fransız araştırmacılar 169 erkekle yaptıkları çalışma sonucunda, erkeklerin bir kadının yüzünde göz veya burun gibi özel bir nokta yerine genel görünüşe daha çok önem verdiği çıkarımını yaptılar.

İLGİLİ İÇERİKLER çekicilik james dean
İlgili Başlıklar
Daha Fazlası