Erkeğin Her Durumda Hayatta Kalma Rehberi
Hayat Rehberi

Erkeğin Her Durumda Hayatta Kalma Rehberi

Dünya binbir türlü hali var. Karşılaşabileceğiniz en acayip durumlardan (bakınız eski sevgiliden fazla kilolara, tek gecelik kaçamaktan mangalda başarıya) kolaylıkla yırtın diye pratik çözümler burada.
BİR TAKIM ELBİSE ALMAK

Bedeninize uygun doğru takım elbiseyi almak (üstelik reyondan) çok da kolay bir iş değil. Soyunma kabiniyle raflar arasındaki yolculuk sinir bozucu olabilir. Ancak bu üç kurala sıkı sıkıya uyarsanız, doğru sonucu alabilirsiniz:

Yanınıza takım elbisesi üstünde mükemmel duran bir adamın fotoğrafını alın. Çünkü sık sık kıyafet değiştirdiğinizde, kendi bedeninizle ilgili algınızı kaybedebilirsiniz. Her değiştirmede fotoğrafa bakarak sonuca ne kadar yaklaştığınızı görebilir, muhakeme gücünüzü yenilersiniz.

Ceketi önce en sevdiğiniz jean pantolonla deneyin. Jean’in üstünde iyi duruyorsa doğru yolda olduğunuzu anlarsınız. Eğer iyi görünmüyorsa kesimi modern değil demektir. Ceketi kumaş pantolonla denediğinizde bu durumu kolaylıkla gözden kaçırabilirsiniz.

Sonbahar, kış ve ilkbaharda giyeceğiniz takımların kumaşı yün olmalı. Ama yaz için hafif pamuklular ve ipek kumaşlar daha iyidir. Hiçbir renk, koyu lacivert gibi her türlü kombinasyona uyum gösteremiyor. Ceket, kalçanızın üçte ikisini kapatmalı; daha uzun ya da daha kısa olmamalı. İki düğmeli modeller iyi bir seçim olabilir. Pantolon da pilisiz ve dar paçalı olsun mümkünse; duble paça da şık bir tercih.

TUHAF SEKS TEKLİFLERİ

Seks eğlenceli olduğu kadar tehlikeli de olabilir. Bu yüzden daha önce adını hiç duymadığınız bir teklif aldığınızda, iyi düşünmenizde fayda var:

*** Hadi gel, CFNM yapalım: “Clothed female, naked male”in kısaltması. Şu anlama geliyor: Kadın giyinik (mesela gece elbisesi), erkek de çıplak olarak ona hizmet ediyor. Bu ilişkide aşağılamanın getirdiği bir uyarılma söz konusu.

*** Ne zamandır sploshing yapmadım: Ön sevişmenin bir türü olan sploshing’de uyarılma ıslak, kaygan ya da yapışkan şeylerle sağlanıyor. Mesela fıstık ezmesi, bal, krema ya da dondurma gibi... Afiyet olsun.

*** Teabagging ister misin?: Partneriniz testislerinize çay poşeti muamelesi çekiyor.

ŞAMPANYA DUŞU

“Bir şampanya duşunu kazasız belasız atlatmak için şu kuralı unutmayın: Gözlerinizi olabildiğince kapalı tutun çünkü alkolün buraya isabet etmesi hayli acı bir tecrübe. Gözlerinizi açmadan önce kaşlarınızı da kurulamayı ihmal etmeyin. Tabii bu durumda ne yapıyorsunuz? Siz şişeyi doğrudan rakibinizin gözüne nişan alıyorsunuz. Şişeyi iyice çalkaladıktan sonra başparmağınızı ucunda tutarak, fışkıran şampanyayı kumanda edebilirsiniz. Önce sakin sakin başlayın, sonra basıncın şiddetini artırın. Basınç sona erdiğinde, şansınıza şişenin içinde birkaç yudum şampanya kaldıysa onu içebilir ya da kendi başınızdan aşağı dökebilirsiniz. Bir şampanya duşunu başlatmadan önce şunu aklınızdan çıkarmayın: Yanınızda yedek kıyafet var mı? Çünkü sağlam bir şampanya duşundan sonra insan sadece yapış yapış olmuyor, aynı zamanda fena da kokuyor. Prensipte bu olayda başarılı olmak, bir yarışta başarılı olmakla aynı: Önce planlayın, sonra tadını çıkarın!”

(Alexander Wurz-Otomobil yarışçısı)
BAŞ AĞRISI

Sabah uyandınız ve hâlâ başınızı kaldıramıyor musunuz? Tekrar yatın ve 10 saat daha uyuyun. Sonra da kovulun. İkincisini önermediğimiz için ilk durumla hiç karşılaşmamanızı diliyoruz.

MANGALDA BAŞARI

Mangal başındaki kişi sizseniz, üç şeyi kontrol altında tutmalısınız: Misafirleri, ateşi ve eti. Bunu başarırsanız gerisi kolay; inanın bir sonraki partide o kadar çok terlemeyeceksiniz.

Sabır:

Her şey zaman ister. Mangalı zamanında yakın ki ateş iyice harlansın, kömürler için için yanarak sağlam bir kor oluştursun. Bunun için kendinize en az yarım saat süre tanıyın. Geç kaldığınızda misafirleriniz sabırsızlıkla mangalın etrafında birikmeye başlar. Ama sakın ateşi hızlandırmak için elinize bir saç kurutma makinesi ya da yelpaze almaya kalkmayın. Bu, külün kalkmasına neden olarak ateşi çabuk soğutur ve sizin çaresiz görünmenize yol açar.

Mangal:

Gazlı, elektrikli ya da kömürlü... Her mangalın kendine has avantajları ve dezavantajları var. Eğer başında fazla vakit geçirmek istemiyorsanız, elektrikli olanları tercih edin. Zira aradaki tat farkı o kadar da büyük değil. Tadı etkileyen en önemli faktörler, mangalın temiz olması ve ısının doğru ayarlanması.

Et:

En iyi mangal bile kötü etin tadını değiştirmez. Et satın alırken kalitesine önem verin ve ruhunu teslim edene kadar marine edilmiş olanları tercih etmeyin. Etin üzerine bir fırça yardımıyla azıcık zeytinyağı sürün, bu yeter de artar bile. Bir de eti sık sık çevirmeyin. Mümkünse önce bir tarafını pişirin, sonra diğer tarafını. Böylece etinizin içi sulu kalacak ve üstünde şık bir mangal izi olacak. Çevirirken asla çatal kullanmayın. Çünkü açtığınız her delikten suyu akacağı için, et kuruyacaktır. 

DÜĞÜN GÜNÜNÜ ATLATMANIN YOLLARI

Yakında düğününüz mü var? O zaman kıdemli bir damadın şu tavsiyelerine kulak verin:

*** Hava nasıl olacaksa, öyle olacak. Güneş açarsa herkes mutlu, yağmur yağarsa da komik bir anınız olur.

*** Müstakbel eşiniz o gün sizin tahmin ettiğinizden daha cool olacaktır. Sizse düşündüğünüzün aksine, daha az cool olacaksınız. Sorun yok yani...

*** Nikah şahidinizi seçerken duygusal davranmayın. O gün onun görevi stresi sizden uzak tutmak olmalı. Bu nedenle organizasyon yeteneği olan ve güvenilir birini tercih edin.

*** Takı töreni gibi geleneksel ritüeller istemiyorsanız, nikah şahidinize söyleyin. Sizi bunlardan korusun.

*** İçki, yemek ve müzik harcamalarında cimri olmayın. Bırakın insanlar coşsun.

*** Sakın pazartesi günü işe gitmeye kalkmayın. Dünyanın en harika kadınıyla, dünyanın en harika yerine balayına gidin.

İNTERNET

“İnternette hayatta kalmanın tek yolu, bilgi akışını maksimuma indirgemek!”

(Sascha Lobo-Blogger, yazar, gazeteci)
BEKARLIĞA VEDA PARTİSİ

“Hiçbir zaman unutulmayacak bir gece olmalı!”

(Evet, aynen Hangover filmindeki çocukların dediği gibi...)

UMUMİ TUVALETTE İHTİYAÇ GİDERMEK
En ıssız tuvaleti belirleyin:

Bütün büyük binalarda pek kimsenin bilmediği, gitmediği bir tuvalet vardır. Ara katlarda olabilir, kapısında işaret olmayabilir, onu bulun.

Birkaç adım fazla atın:

Her zaman girişten en uzak mesafedeki kabine girin. Genelde insanlar dışarıdayken tuvalete çok sıkıştıkları anda gittikleri için, en yakın kabini tercih ederler ve uzaktakiler temiz kalır.

Mesafe bırakın:

Mümkünse diğer insanlarla aranızda bir kabin mesafe olmasına dikkat edin. Yandaki tanıdığınız biri bile olsa konuşmayın, işinize bakın.

Lüksü tercih edin:

Sokakta sıkışınca tercihinizi pahalı otel tuvaletlerinden yana kullanın. Kendinize güvenen bir ifadeyle içeri girin ve lobi katındaki tuvalete kaçın.

AŞK ACISI

Hayatınızın içine mi etti? Bu playlist ile aşk acısının üstesinden gelebilirsiniz:

Frank Sinatra / Guess I’ll Hang My Tears Out to Dry (İlk aşama: Yas)

Ramones / I Don’t Care (İkinci aşama: İnkar)

John Lee Hooker / I’m Gonna Kill That Woman (Üçüncü aşama: Öfke)

The Rolling Stones / You Can’t Always Get What You Want (Dördüncü aşama: Kabul etmek)

Oasis / Cigarettes and Alcohol (Beşinci aşama: Yardım alma)

Rufus Wainwright / Cigarettes and Chocolate Milk (Altıncı aşama: Yardım sonrası yardım alma)

Françoise Hardy / Oh, Oh Chéri (Yedinci aşama: Bana kadın mı yok!)

Jay-Z / On to the Next One (Sekizinci aşama: Eylem zamanı)

Superpunk / “Onurlu bir adamı kimse dizlerinin üstünde göremez...” (Son aşama: Bitti gitti!)

GECE HAYATI

Parti organizatörleri, hiçbir sorunla karşılaşmadan sabaha kadar eğlenmenin tüyolarını veriyor:

Akşam çok yemek yemeyin:

Vücudunuzun sindirime harcayacağı enerjiyi eğlenmeye ayırın.

Doğru ayakkabıları giyin:

Her yere girebilmek ve gerektiğinde kaçabilmek için.

İlk içkiye dikkat edin:

İlk içkinizin ne olacağına karar verirken, barmenin tavsiyesini dikkate alın. Geceye her zaman gittiğiniz mekandan başlamanız ve kendinizi tanıdığınız bir barmene emanet etmeniz daha iyi olur.

Barmeni tanımıyorsanız:

Mekan ve barmen tanıdık değilse, adını hiç duymadığınız kokteyllere bulaşmayın. Onun yerine şampanya için. İnsanı hemen parti havasına sokar.

Twitter ve Instagram’a erkenden girin:

Hem arkadaşlarınızı çağırmak hem de ne kadar eğlendiğinizin reklamını yapmak istiyorsanız, sosyal medya mesajlarına erken saatlerde başlayın.

Gece yarısı atıştırması:

Gece yarısında enerji toplamak için bir şeyler atıştırın ve bir sonraki mekana devam edin.

Yanınızda olması gerekenler:

Akıllı telefon; mümkünse sadece interneti kullanmak için, aramalara cevap vermek için değil. Sakız ve prezervatif, ihtiyaca ve zevke göre...

Sabaha karşı 03.00’ten sonra:

Bu saatten sonra içmeye mi devam, dansa mı? En iyisi ikisini de yapmamak ama illa bir seçim yapmanız gerekiyorsa, içmeye devam edin.

Kulüp mü, ev partisi mi?:

İyi bir ev partisi daha keyifli olabilir ancak bu nadir rastlanan bir şey. Özellikle evin ayakkabılarınızı çıkarmanızı istiyorlarsa, hemen oradan kaçın.

Hiç flört etmeye çalışmayın:

Zaten gecenin belli bir saatinden sonra her şey kendiliğinden oluyor.

TEK GECELİK KAÇAMAK

“Bir keçi cinsi var, korktuğu zaman düşüp bayılıyor. Bir tek gecelik ilişkiyi düşüp bayılmadan atlatmanın iki yolu var: 1. Henüz flört aşamasında, ertesi sabah işyerinde önemli bir toplantınız olduğunu söyleyin. “Gerçekten mi, pazar günü mü?” diye sorabilir, cevabınız hazır olsun: “Maalesef, patronum çok çalıştırıyor!” 2. Sakın eylemden sonra uyuyakalmayın. Bazı kadınlar çok acımasız olabiliyor; bir bakmışsınız, ertesi hafta market poşetlerini taşıyorsunuz!”

(Paula Lambert-Yazar)
PARASIZ KALMAK

Para sorununuz mu var? “Metamfetaminin kimyasal formülüyle nasıl suç şebekesi lideri olunur”u Breaking Bad dizisinden öğrenebilirsiniz. Dizide bir kimya öğretmeni, ailesinin geleceğini garanti altına almak için bir suçluya dönüşüyor. Yalnız bu yöntemle başınız derde girebilir, demedi demeyin!

POLİSLE SORUN YAŞAMAK

Sizi uyarmıştık.

EŞİNİZİN AİLESİNİ ZİYARET ETMEK

Küçük bir testle, bu engeli aşmanın yollarını öğrenebilirsiniz:

*** Onlara bir torun verdiniz mi?

Tabii ki, veliaht çoktan doğdu. Hatta kayınpederin adını verdiniz: Yüzde 20

Haftada üç gün bu konu üstünde çalışıyorsunuz: Yüzde 15

Karınız bile vazektomi yaptırdığınızı bilmiyor: Yüzde 0

Çocuk yerine bir Labrador almayı tercih ettiniz: Yüzde 10

*** İş durumlarınız nasıl?

Yönetim kurulu sizi yeni terfi ettirdi: Yüzde 20

Yönetim kurulu tarafından işinize son verildi: Yüzde 10

Yakında bir taksi durağının kadrolu şoförü olacaksınız: Yüzde 5

Karınızın maaşı ikinize de yetiyor: Yüzde 0

*** Kayınpederinizle neler konuşursunuz?

Havalar da iyi gidiyor bu sene: Yüzde 15

Evet, anlıyorum: Yüzde 0

Keşke ben de devlet memuru olsaydım: Yüzde 20

Hâlâ prostat ilacı kullanıyor musunuz?: Yüzde 5

*** Eviniz neye benziyor?

İki odadan fazlasına ihtiyacımız yok: Yüzde 10

Bir yalı dairesi: Yüzde 15

Eski bekar evimde yaşıyoruz: Yüzde 0

Karımın ailesiyle yaşıyoruz: Yüzde 20

*** Gelecek yatırımlarınız neler?

Borçla, krediyle ev sahibi olmak: Yüzde 0

Aylık maaş bordronuz beş rakamlı: Yüzde 20

Karınız kendi işinin yanı sıra ek işler de yapıyor: Yüzde 5

Kayınpederinizle birlikte iş yapıyorsunuz: Yüzde 15

SONUÇ:

Yüzde 0-25: Kaçın ve bir daha dönmeyin!

Yüzde 25-50: Gözlerinizi kapatın, vazifenizi yapın. Hepi topu 10 gün kalacaklar.

Yüzde 50-75: Arada size destek atmayı seviyorlar.

Yüzde 75-100: Sizi kendi oğullarından ayırmıyorlar.

FAZLA KİLOLAR

Eski takım elbisenize girebilmek için...

Bir haftanız var:

Sıvı beslenmeye ağırlık verin. Günde 3-4 litre su içmeye özen gösterin. Ana yemek olarak hafif çorbaları tercih edin. Şeker ve karbonhidratı hayatınızdan çıkarın. 2-3 kilo vermek istiyorsanız, sıkı spor da yapmalısınız; her gün bir saat...

Bir ayınız var:

Karbonhidratı unutun! Onun yerine sebze, sebze, sebze ve balık. Bunun yanı sıra haftada 3-4 kere koşun ya da ağırlık kaldırın. Açlık krizlerini dindirmek için bir bardak ılık su için.

Sabrınız var:

Yemek yeme alışkanlıklarınızı değiştirin. Şekeri, zararlı yağları ve hazır gıdaları mutfağınızdan atın. Daha çok protein ağırlıklı beslenin. Spor disiplini oluşturmaya çalışın ve düzenli olarak egzersiz yapın. Zamanla vücudunuz istediğiniz forma kavuşacak.

Paranız var:

Kendinize kişisel spor koçu tutun. İyi bir ücret karşılığında size beslenme alışkanlıklarınızdan yapmanız gereken spora kadar her konuda destek verecektir. 

BABA OLMAK

Tebrikler! Ama ilk haftalar çok kolay geçmeyecek, şimdiden bilginiz olsun...

Tamam, bebek dünyaya geldi ama artık başıma neler geleceğini kimse söylemedi. İlk şoku nerede yaşayacağım?

İlk kakada! Yapış yapış, acayip bir rengi var ve çok kötü kokuyor. Ama alışsanız iyi olur, artık sık sık karşılaşacaksınız.

Biliyorum, önüme gelene çocuğumu anlatarak insanları sinir etmemeliyim. Ama ne bileyim; bizimki sanki çok farklı, çok tatlı...

Hayır, değil!

Çocuğumun bir dâhi olduğunu ve özel eğitim alması gerektiğini nasıl anlarım?

Hayır, dâhi değil!

Bunu söylemek için daha erken, biliyorum ama bir gün seks hayatımız bebekten önceki gibi olacak değil mi?

Evet, olabilir. Belki bir gün...

Baba olarak ihtiyacım olan temel malzeme nedir?

20 kadar salya bezi.

Puset iten erkekler daha mı çekici?

Daha çekici bulunabilirler ama bir “erkek” olarak görülmedikleri de bir gerçek!

İnsan aylar boyunca uykusuz kalamaz değil mi?

Kalabilir.

Aramızda kalsın ama kucakta, saatlerce ağlayan bir bebek ve yorgunluktan bitap düşen bir beden... Tüm bunlar korkunç değil mi?

Evet, korkunç.

BİR FIKRA ANLATMAK ZORUNDA KALDIĞINIZDA

İki avcı ormanda yürüyormuş. Birisi aniden yığılıp kalmış. Diğeri hemen ambulansı aramış: “Galiba arkadaşım öldü, ne yapmalıyım?” Karşıdaki “Önce sakin olun ve gerçekten ölüp ölmediğinden emin olun” demiş. Telefonun ucunda kısa bir sessizlik olmuş, sonra bir silah sesi duyulmuş. Avcı: “Tamam hallettim, şimdi ne yapayım?”

“EX” SORUNLARI

Yeni mi ayrıldınız? Yaşamınızı kolaylaştıracak öneriler şöyle:

*** Asgari müşterekte anlaşın:

Birlikte kahvaltı ettiğiniz kafeyi çok seviyorsa, siz kendinize yeni bir yer bulun. Ancak en sevdiğiniz bar konusunda geri adım atmayın. Şimdi değilse ne zaman bu kadar çok içeceksiniz?

*** Sizinle ilgilenen ama sizin pek ilginizi çekmeyen o kadını arayın:

Şimdi değilse ne zaman? Hiç tereddüt etmeyin...

*** Gerçekten çok üzgünseniz taşının:

Her şeyin onu hatırlatmadığı yerler de var. Kentin başka bir semtine taşının. Ya da Şanghay’a! Şimdi değilse ne zaman radikal bir karar alıp ülke değiştireceksiniz?

*** Ex’le seks olmaz:

Sadece intikam almak için olabilir. Şimdi değilse ne zaman adinin teki olacaksınız?

*** Arkadaşlarınıza daha fazla vakit ayırın:

Arkadaşlar harikadır. Şimdi değilse ne zaman onlarla içeceksiniz?

ZOMBİLERİN YOL AÇACAĞI KIYAMETTE HAYATTA KALMAK

World War Z’nin yazarı Max Brooks, Zombie Survival Guide’da ipuçlarını veriyor:

*** Kıyametin yaklaştığını görüyorsanız hemen küvetinizi doldurun. Hayatta kalmak için içme suyuna ihtiyacınız olacak.

*** Evinizin çevresine barikatlar kurarak, kendinizi izole etmeyin. Göreviniz kaçmak, evinizde rahat rahat oturmak değil!

*** Bir hedef belirlemeden kaçmaya çalışmayın. Önce en fazla insanın ve en az zombinin nerede olduğunu tespit edin ve oraya ulaşmaya çalışın.

*** İlk kıyamet alametleriyle yoğun bir spor programına başlayın. Vücut yapmak için yeterli zamanınız kalmadıysa, fiziksel kondisyonunuzun yettiği yere kadar kaçın.

*** Küçük bir grupla birlikte hareket edin. Zombilere karşı savaşmak için büyük gruplar iyi ancak kaçarken dikkat çekmemek için az kişi olmanızda fayda var.

*** Hep hareket halinde olun. Bir zombi tarafından fark edildiğinizde hemen kaçmak için hazır olursunuz.

*** Şehirlerden uzak durun. Küçük bir hesap yapın: Eskiden nerede çok insan varsa, şu an orada çok ceset vardır.

KONSER TURNESİNDE HAYATTA KALMAK

maNga’nın solisti Ferman Akgül anlatıyor:

Bir konser turnesinde nasıl hayatta kalırız?

Yolculuğa idmanlı olmak gerekiyor. İdmandan kasıt, yanına en çok işlev görecek yeterli sayıda kıyafet, kitap, CD, DVD almak. Aksi takdirde her şey çok dağınık ve karmaşık hale gelebiliyor. Bunun dışında, içkiye ve yemeğe çok dikkat etmeniz lazım. Ağır bir yemek veya dozu kaçmış bir içki tüm turneyi mahvedebilir. Ayrıca sabahları biraz spor yapabiliyorsan, o zaman her şey daha rahat.

İlk turnenizde durum nasıldı?

Tüm ekipman, tüm ekip (Gerçi o zaman pek ekip de yoktu) ve biz aynı minibüste yolculuk ediyorduk. Kafan düşse uyurken, birine çarpabilirdi. Ama bize çok şey öğretti ve çok eğlendirdi o turne.

Şimdiki turne otobüsleriniz lüks mü?

Son turnemizdeki otobüs çift katlıydı. Üst katta oturma odası ve yataklar vardı. Büyük bir televizyon, mini bar, altta mutfak ve tuvalet. En güzeli de tuvalet çünkü yolda sürekli durmak zorunda kalmıyorsun. Benzinlik tuvaletlerinin kokusuna maruz kalmamak harika bir şey. Ayrıca oturma odasında müzik de yapabiliyorduk ki bu en büyük lüks bizim için.

Otobüste parti yapıyor musunuz?

Biz yolculuğu daha sakin ve kendi aramızda yaşamayı tercih ediyoruz. Zaten her yolculuk bir parti bizim için. Oyun oynayarak, müzik yaparak, sohbet ederek geçiyor.

Bir turne kaç gün sürmeli?

İlk turnemizde aralıksız 13 konser vermiştik, hem de o şartlarda... Pek limitimiz yok açıkçası. Bize konfor verin, çıkıp art arda çalarız durmadan.

Turnede en sinir bozucu olan ne?

Tam odaya çıkacakken organizatörden o an gelen angarya bir rica. Ayrıca banyo ve tuvaletlerin kulise uzak olması. Aslında Türkiye'deki en büyük problem bu. İçeri kuruyemiş koyacaklarına, kulisi banyonun yanında yapıp hiçbir şey vermeseler daha iyi.

İZLE
Ahmet Kural & Murat Cemcir kamera arkası
İlgili Başlıklar
Daha Fazlası