Sözcükler yetmediğinde bilmek gerek: Dokunmanın anatomisi
Hayat Rehberi

Sözcükler yetmediğinde bilmek gerek: Dokunmanın anatomisi

Dokunmak insanoğlunun gelmiş geçmiş en önemli iletişim unsurlarından biri olsa gerek. Mesajlar, saatlerce süren telefon konuşmaları, yüz yüze görüşmeler şöyle dursun; dokunmak kendinizi ve karşınızdakini anlamanın en naif yollarından biri olmaya devam edecek.

Burada kısa bir not: Tek gecelik ilişkiler, duygudan yoksun ‘hareketlerden’ bahsetmiyoruz, durum bu kez ciddi!

Peki sevgilinize, partnerinize (ya da artık her kimse ona) dokunduğunuzda ne hissettiğinizi anlamıyor ve bir anlam veremiyorsanız bakın kim burada? Biz! Beden diliniz dokunduğunuz kişiye göre bir armoni içerisinde kalıyorsa önemli bir durumla karşı karşıyayız demek. Hatta bu devirde yaşanması zor bir durum... ‘Ten uyumu’ deyip geçmeyin; burada en az onun kadar önemli bir konu daha söz konusu: İ-LE-Tİ-ŞİM.

Eğer birine dokunduğunuzda kalbiniz hızlanıyor ve ani bir şekilde vücut ısınız artıyorsa bilim adamlarının tespitlerine kulak vermenizde fayda var: Karşınızdakinden hoşlanıyorsunuz. (Siz kabul etmek istemeseniz de...)

Onu sıkıca tutma isteği duyuyorsanız bu onun her daim yanınızda yanınızda olmasını istediğiniz anlamına geliyor. Yani biraz dominant olduğunuz bir ilişki var aklınızda. Aman dikkat edin!

Eğer onun omuzlarından tutup onunla konuşmak istiyorsanız burada ciddi bir hoşlanma ve sevgi söz konusu, bizden söylemesi!

Dudaklarına dokunmak istiyorsanız... Sene 2017, bunun tutku göstergesi olduğunu artık bildiğinizi düşünüyoruz?

Yüz okşamak en masum sevgi gösterilerinden biri. Yüzünü okşadığınız insana ciddi ciddi sevgi besliyorsunuz demektir. Korkmayınız, seviniz.

Ona dokunduğunuzda kendinizde ve vücudunuzda kas gevşemesi, kendinizi tamamen bırakma isteği duyuyorsanız bu karşınızdaki insana güvenmek istediğinizin bir göstergesi. Eğer karşınızdaki insan bu güvene değiyorsa kendinizi sakince bırakın kollarına.

O size dokunduğunda kendinizi hemen ondan uzaklaştırmak istiyorsanız da bu ona güvenmediğiniz ve kontrolünüzü kaybetmekten korktuğunuz anlamına geliyor.

Elleriniz bacağına doğru gidiyor ise söylememize gerek yok herhalde: ona karşı cinsel dürtülerinizin ne kadar yoğun olduğu ortada. Kendinizi frenleyip frenlemeyeceğiniz tamamen onun izin vermesine bağlı, unutmayın.

Size yeterli tüyoyu verdik, sözcüklerin duyguları anlatmada yeterli olmadığı anlarda dokunuşlara ve vücut diline öncelik verin. Kim bilir, belki onlar daha çok şey anlatır.  

İlgili Başlıklar
Daha Fazlası