Ünal Başkan belli, Ünal Başgan kim?
Hayat Rehberi

Ünal Başkan belli, Ünal Başgan kim?

Hayali mizah yaparak Galatasaray başkanlık koltuğuna oturmak...

Twitter kullananlar bilir, takipçi hızına erişemediğiniz bazı hesaplar vardır. Ünal Başgan’a birkaç defa denk gelmeme rağmen elim “follow” tuşuna gitmemişti. Kişisel bir şey değil, Twitter’da futbol sevmem çünkü. Ama takipçi artışına kayıtsız kalamayıp pes ettim uzun zaman önce. Baktım, futboldan anlamayanlar için bile gayet takip edilebilir bir hesap. Keskin bir mizahı var ve başarısının sırlarından biri de bence zamanlama ustası oluşu. Kendi de kabul ediyor bunu. Twitter’ın böyle bir olayı vardır çünkü. O 140 karakterle ölümsüzlük iksirinin formülünü bile yazsanız, tweet’i doğru zamanda atmazsanız kimse umursamaz.

“Galatasaraylı mısın?” sorusuyla giriş yaptım konuşmaya, biraz şaşırarak “Elbette” yanıtını verdi. Sekiz yaşına kadar Mecidiyeköy’de büyümüş. Ali Sami Yen’in havası dolmuş ciğerlerine. Daha küçücük çocukken maçlarda, stat kapısında dikilip, gelen abilerine “Benim yaşım tutmuyor, beni de maça sokar mısınız?” diyecek kadar da hasta bir Galatasaraylı. Bu yanıttan sonra “Galatasaraylı mısın?” sorusuna neden şaşırdığını ben de gayet iyi anlıyorum. Sorma sebebimse şuydu, bu iş bir proje de olabilirdi. Hiç takım tutmayan biri de gayet tabii seslendirebilirdi Ünal Başgan’ı. Kabul etmiyor bunu. “Taraftar ruhum olmasaydı bu kadar tutmazdı” diyor. Zaten bir proje de değilmiş. Seçimlerden önce, bakmış ki kendi Galatasaray başkanlığına zaman var (burada kahkahayla gülüyor) ben başkan olsam onu nasıl seslendirirdim diye düşünmüş ve Ünal Aysal’ı seçmiş. Bu tercihin nedenini şöyle açıklıyor: “O dönemki Galatasaray başkan adaylarına baktığımda Ünal Aysal her ne kadar Avrupai, klas, elit ve ciddi olsa da yüzünde her an bir espri yapacakmışçasına muzip bir ifade vardı. Bunu fark ettiğim an, hayalimi onun profiliyle gerçekleştireceğimden emin oldum.”

Muhammed’in en şaşırtıcı özelliklerinden biri de Twitter hayatının direkt Ünal Başgan hesabıyla başlamış olması. Çünkü bugün severek takip ettiğiniz neredeyse bütün parodi hesaplarının Twitter’ın gediklileri tarafından açılmış olduğunu, hatta hepsinin bu türden birden fazla parodi hesabı olduğunu söylesem hata etmiş olmam sanırım. Bunu sadece sizi güldürebilmek için yapmıyorlar tabii. Bu aynı zamanda bir iş, bir reklam mecrası. “Ünal Başgan’dan para kazanıyor musun?” diye sorduğumda Muhammed hiç kıvırmadı. “Kazanıyorum” dedi net bir ifadeyle.

İnşaat mühendisi olması da enteresan bir özelliği. “Mühendisin şakasına yine mühendisler güler” diyenlereyse 345 bin takipçisiyle tokat gibi bir yanıt veriyor. Mesleğini yapmıyor, “Bundan sonra da yapmayacağım galiba” diyor. Şirketlere, markalara sosyal medya danışmanlığı veriyor. Çeşitli reklam projeleri hazırlayıp, bazı hazır projelerin içinde yer alıyor. Ünal Başgan, kariyerini şekillendirmesinde de etkili olmuş anlaşılan.

Yazının tamamı ve çok daha fazlası GQ Türkiye Haziran sayısında ve GQ Türkiye iPhone/iPad edisyonunda...

İZLE
Yılın Sporcusu: Fernando Muslera
İlgili Başlıklar
Daha Fazlası