Yılın Girişimci İşadamı: Mübariz Mansimov

Gemisinin kaptanı, arabasının şoförü, on parmağında on marifet, elinden her iş gelen bir işadamı... Kafasına koyduğunu yapan, sınırları zorlayan bir adam... Mübariz Mansimov Gurbanoğlu’nu dinlediniz...

29 Kasım 2013

Yılın Girişimci İşadamı: Mübariz Mansimov

“Bakü’de bir restoranda servisten o kadar memnun kalmış ki çıkarken bıraktığı bahşişle garson kendine restoran açmış.” Aynen böyle demişti, yaklaşık iki yıl önce Bakü’de sohbet ettiğim bir Azeri. Başlığa bakıp aldanmayın; ne gizemli (Tamam medyada çok yer almıyor, öne çıkmayı sevmiyor ama neler yapıp ettiğini biliyoruz) ne de Azeri. Her fırsatta Türk vatandaşı olduğunu söylüyor övgüyle. Ama tüm dünyada hakkında anlatılan efsaneleri duyabilirsiniz. “Kapıdaki vale, onun verdiği bahşişle kendine araba aldı” gibi. Bu kadar eli açık mı bilmiyorum ama yakın arkadaşları, görülmemiş bir misafirperverlikten söz ediyorlar her seferinde. Bir şekilde iki adıyla hafızalarda yerini aldı ama tam adı aslında Mübariz Mansimov Gurbanoğlu.

Yakın çevresindeki herkes ama herkes ne kadar zeki ve titiz olduğunu anlatıyor. “Bu böyle olmaz” diyenlere en sonunda öyle olabildiğini mutlaka gösteren biri. Bu noktada son devrimci modacı Pierre Cardin’e benziyor. Cardin bir sohbetimizde, “Hayatım camcıyla, duvarcıyla, mobilyacıyla, mimarla kavga etmekle geçti. Onlar hep olmaz der, ben oldururdum” demişti. Mansimov da öyle, “olduran” bir adam. Bodrum’daki marinasını deyim yerindeyse birkaç kez yaptırıp bozdurmuş. Maliyetin birkaç katına çıkmasına aldırış etmemiş.

Yazının tamamı ve çok daha fazlası GQ Türkiye Aralık sayısında ve GQ Türkiye iPad edisyonunda.


8 Adımda ‘Siz’den ‘Sen’e Nasıl Geçilir: Resmiyetten Kurtulma Rehberiniz

HAYAT REHBERİ | 8 Adımda ‘Siz’den ‘Sen’e Nasıl Geçilir: Resmiyetten Kurtulma Rehberiniz

Neden Her Gün Yatak Topluyoruz?

HAYAT REHBERİ | Neden Her Gün Yatak Topluyoruz?

Yeniden Dönüşüm için 4 Basit Adım

HAYAT REHBERİ | Yeniden Dönüşüm için 4 Basit Adım

#GQEvde: Uykuya Dalmanıza Yardımcı Olacak Müzikler

HAYAT REHBERİ | #GQEvde: Uykuya Dalmanıza Yardımcı Olacak Müzikler

#GQEvde: Zamanını Evde Geçireceklere En İyi 8 Tavsiye

HAYAT REHBERİ | #GQEvde: Zamanını Evde Geçireceklere En İyi 8 Tavsiye

Daha Fazla Göster