Yılın Girişimci İşadamı: Mübariz Mansimov

Gemisinin kaptanı, arabasının şoförü, on parmağında on marifet, elinden her iş gelen bir işadamı... Kafasına koyduğunu yapan, sınırları zorlayan bir adam... Mübariz Mansimov Gurbanoğlu’nu dinlediniz...

29 Kasım 2013

Yılın Girişimci İşadamı: Mübariz Mansimov

“Bakü’de bir restoranda servisten o kadar memnun kalmış ki çıkarken bıraktığı bahşişle garson kendine restoran açmış.” Aynen böyle demişti, yaklaşık iki yıl önce Bakü’de sohbet ettiğim bir Azeri. Başlığa bakıp aldanmayın; ne gizemli (Tamam medyada çok yer almıyor, öne çıkmayı sevmiyor ama neler yapıp ettiğini biliyoruz) ne de Azeri. Her fırsatta Türk vatandaşı olduğunu söylüyor övgüyle. Ama tüm dünyada hakkında anlatılan efsaneleri duyabilirsiniz. “Kapıdaki vale, onun verdiği bahşişle kendine araba aldı” gibi. Bu kadar eli açık mı bilmiyorum ama yakın arkadaşları, görülmemiş bir misafirperverlikten söz ediyorlar her seferinde. Bir şekilde iki adıyla hafızalarda yerini aldı ama tam adı aslında Mübariz Mansimov Gurbanoğlu.

Yakın çevresindeki herkes ama herkes ne kadar zeki ve titiz olduğunu anlatıyor. “Bu böyle olmaz” diyenlere en sonunda öyle olabildiğini mutlaka gösteren biri. Bu noktada son devrimci modacı Pierre Cardin’e benziyor. Cardin bir sohbetimizde, “Hayatım camcıyla, duvarcıyla, mobilyacıyla, mimarla kavga etmekle geçti. Onlar hep olmaz der, ben oldururdum” demişti. Mansimov da öyle, “olduran” bir adam. Bodrum’daki marinasını deyim yerindeyse birkaç kez yaptırıp bozdurmuş. Maliyetin birkaç katına çıkmasına aldırış etmemiş.

Yazının tamamı ve çok daha fazlası GQ Türkiye Aralık sayısında ve GQ Türkiye iPad edisyonunda.


Tektaş Yüzük Almadan Önce Bilmeniz Gerekenler

HAYAT REHBERİ | Tektaş Yüzük Almadan Önce Bilmeniz Gerekenler

Bir Hangover Gecesi Hikâyesi

HAYAT REHBERİ | Bir Hangover Gecesi Hikâyesi

Sevgilinizle Aynı Eve Taşınmadan Bilmeniz Gerekenler

HAYAT REHBERİ | Sevgilinizle Aynı Eve Taşınmadan Bilmeniz Gerekenler

Konuşmamız Lazım: Şişen Kaslarınız mı Yoksa Sağlığınız mı?

HAYAT REHBERİ | Konuşmamız Lazım: Şişen Kaslarınız mı Yoksa Sağlığınız mı?

İş Hayatında Başarılı Olmanın Yolları

HAYAT REHBERİ | İş Hayatında Başarılı Olmanın Yolları

Konuşmamız Lazım: Erken Boşalma Sorunsalı

HAYAT REHBERİ | Konuşmamız Lazım: Erken Boşalma Sorunsalı

Daha Fazla Göster