16 Günlük Aktivizm
Hype

16 Günlük Aktivizm

Birleşmiş Milletler Toplumsal Cinsiyet Eşitliği ve Kadının Güçlenmesi Birimi (BM Kadın Birimi-UN Women) ile güç birliği yapıyor, HeForShe hareketini destekliyoruz. HYPE'ın 5.sayısında UNWomen ekibi ile kadınlara şiddet konusunu ve yapabileceklerimizi işliyoruz. İşte 16 günlük aktivizmin detayları.

25 Kasım Kadına Yönelik Şiddete Karşı Uluslararası Mücadele ve Dayanışma Gününden başlayarak 10 Aralık İnsan Hakları Gününe kadar süren “16 Günlük Aktivizm – Kadına Yönelik Şiddete Son Kampanyası”, her sene Birleşmiş Milletler (BM) tarafından küresel ölçekte düzenleniyor.

Birleşmiş Milletler Genel Sekreteri öncülüğünde düzenlenen kampanya bir yandan sivil toplum girişimini desteklerken diğer yandan kişi ve kurumları, kadın ve kız çocuklarına yönelik şiddet kapsamında farkındalığın artması ve hak savunuculuğu çalışmalarının yoğunlaştırılması için harekete geçmeye çağırıyor. Bu kapsamda her sene, BM Genel Sekreterinin “Dünyayı Turuncuya Boya” çağrısına cevap veren kişi ve kurumlar turuncu rengini kullanarak kadınlara yönelik şiddete dikkat çekiyor. Kampanyanın turuncu rengini kullanma sebebi ise rengin, ışığı ve umudu simgelemesi.  

BM Kadın Birimi Türkiye Ofisi, 2012 senesinden bu yana 16 Günlük Aktivizm çerçevesinde düzenlediği kampanyalar, etkinlikler ve aktiviteler ile Türkiye’de kadınlara yönelik şiddete karşı farkındalık yaratıyor ve herkesi şiddetin önlenmesi için hareketin bir parçası olmaya davet ediyor.

 

GQ Türkiye UNWomen&HeForShe Türkiye'yi destekliyor. Tüm içeriklere buradan ulaşabilirsiniz.

İlgili Başlıklar
Daha Fazlası