Koronavirüsün Sanata Yansınması

Üç New York’lu ve bir Los Angeles’lı sanatçı virüse evlerinden renk ve şekillerin gücü ile cevap verip, sosyal medyanın yardımıyla izleyiciye ulaşıyor.

16 Eylül 2020

Boş New York sokakları, burada yasayan çoğu sanatçının resmetmek, çizmek, filme almak ya da sadece dolaşmak uğruna gecenin sabaha bağlandığı saatleri beklediği bir fon, arka mekân ya da sahnedir. Bulutlara cömertçe uzanan gökdelenler, yangın merdivenleriyle bezeli toprak renginin her tonundaki evler ve Manhattan adasını baştan aşağı kesen caddeler normal koşullarda ancak pazar gecesini pazartesiye bağlayan soğuk bir şubat günü bu imkânı mümkün kılabilirdi. Ancak mart ayının ortasından bu yana koronavirüs şehrin sosyal, kültürel ve ekonomik dokusunu sis gibi kaplayıp, şehirde yaşayanları yakın geleceğe dair bir belirsizlikle bıraktı.


Sıkı sıkıya kapalı restoranlar, 5. Cadde vitrinlerinden insansız kaldırımları seyreden mankenler, neredeyse sadece evsizlere hizmet eden bomboş trenler, sincap ve kuşlara hediye edilmiş bir Central Park yeni New York düzeninin çarpıcı ve bir bakıma da ilham verici manzaraları...


Şehrin önde gelen sanatçıları da bu bir yandan kısıtlayıcı ama aynı zamanda da alışılmadık şekilde yaratıcı ortamda sanatın doğasında yatan umut ve karşı duruşu hatırlatır işler üretmeye başladı. Son haftalarda, sanat piyasasının önde gelen isimleri kâr amacı gütmeyen, şu günlerde ihtiyaç hissedilen ümit, ilham ve birliktelik gibi duyguları kendi evlerinden izleyicilerine ileten eserler üretiyor. Sanatın nabzının attığı Batı Manhattan’ın Chelsea bölgesindeki mega galeriler kapılarını ziyaretçilere kapatır kapatmaz, web sitelerinin sanal odalarını görücüye açtılar. Temalı ya da kişisel olsun; dijital sergiler ile sanatı koleksiyoner ve sanatseverlerin evlerine getirip, görsel ve düşünsel siber ziyafetler sunmaya başladılar.


GQ Türkiye olarak dört Amerikalı sanatçının koronavirüs üzerine ürettiği işlerden bir seçki
yaptık.

 


O Defile Unutulmaz! İstanbul Moda Haftalarından En İyiler

HYPE | O Defile Unutulmaz! İstanbul Moda Haftalarından En İyiler

İstanbul Semtlerinden Bazı Hoş Anlar

HYPE | İstanbul Semtlerinden Bazı Hoş Anlar

Hızlı, Moda Trenine İstanbul'dan Binip, Dünyayı Dolaşan Öykü

HYPE | Hızlı, Moda Trenine İstanbul'dan Binip, Dünyayı Dolaşan Öykü

Selahattin Paşalı: Kendisini Nasıl Yüksek Tutuyor?

HYPE | Selahattin Paşalı: Kendisini Nasıl Yüksek Tutuyor?

Satıyorum! Tekrar Satıyorum!

HYPE | Satıyorum! Tekrar Satıyorum!

Üç Parçada Mutluluk

HYPE | Üç Parçada Mutluluk

Daha Fazla Göster