Sen de Bir Ateş Böceği Yak, Karanlığı Aydınlat

Birleşmiş Milletler Toplumsal Cinsiyet Eşitliği ve Kadının Güçlenmesi Birimi (BM Kadın Birimi-UN Women) ile güç birliği yapıyor, HeForShe hareketini destekliyoruz. HYPE'ın 5.sayısında UNWomen ekibi ile kadınlara şiddet konusunu ve yapabileceklerimizi işliyoruz.

03 Aralık 2020

Sen de Bir Ateş Böceği Yak, Karanlığı Aydınlat

Birleşmiş Milletler Kadın Birimi (UN Women)

Kadınlara Yönelik Şiddete Son Kampanyası kapsamında bu sene siber şiddete dur diyecek 1 milyon kişi arıyor. 

25 Kasım – 10 Aralık tarihleri arasında düzenlenecek olan kampanya, herkesi www.atesbocekleri.info sitesinde siber şiddet ile ilgili testi çözmeye ve arkadaşlarını “challenge”  etmeye davet ediyor.

Kadın ve kız çocuklarına yönelik siber şiddetin son bulması için farkındalık yaratmak amacıyla bu sene ateş böcekleri mobil ekranları aydınlatıyor. “Sen de bir ateş böceği yak, karanlığı aydınlat” sloganı ile 1 milyon ateş böceği toplamayı hedefleyen kampanya, siber şiddet sebebiyle dijital dünyanın dışına itilen kadın ve kız çocuklarına dikkat çekerken, herkesi çevrimiçi dayanışma ağı oluşturmaya ve karanlığı aydınlatmaya davet ediyor. 

www.atesbocekleri.info sitesinde ziyaretçiler, sitedeki interaktif testi çözerek siber şiddet hakkındaki bilgisini ölçebilecek ve konuya ilişkin bilgi ve farkındalığını artıracak mini bir kılavuzu kendi cihazına indirebilecek. 

Test sonunda ise herkes arkadaşlarını “challenge” ederek testi çözmeye davet edebilecek. 

Siteye yapılan her ziyaret, kampanyayı bir milyon hedefine yaklaştıracak. Kampanya kapsamında interaktif teste verilen anonim yanıtlar, BM Kadın Biriminin ortakları ile birlikte geliştireceği, toplumsal cinsiyet temelli siber şiddet ile mücadele planlarına veri sağlayacak.

 

GQ Türkiye UNWomen&HeForShe Türkiye'yi destekliyor. Tüm içeriklere buradan ulaşabilirsiniz.

 


#GQMOTY2020: Unseen Kareler

HYPE | #GQMOTY2020: Unseen Kareler

Kapak: Şükrü Özyıldız ile 5 Soruda 2021 Kritiği

HYPE | Kapak: Şükrü Özyıldız ile 5 Soruda 2021 Kritiği

En Yeni Dostumuz Finn Wittrock

HYPE | En Yeni Dostumuz Finn Wittrock

2020'nin En Hit Dizileri

HYPE | 2020'nin En Hit Dizileri

2020'nin En İyi Şarkıları

HYPE | 2020'nin En İyi Şarkıları

2020'den Hatırlanacak 3 Kitap

HYPE | 2020'den Hatırlanacak 3 Kitap

Daha Fazla Göster