Duygusal Olarak Ulaşılmaz Partnerler Seçmenin Hakkınızda Söyledikleri
İlişkiler

Duygusal Olarak Ulaşılmaz Partnerler Seçmenin Hakkınızda Söyledikleri

Mücadeleye önce öğrenmekle başlayalım.

Biri daha tozu dumana kattı. Duygusal olarak müsait olmayan partnerlerin uzun listesine biri daha eklendi. Bir anda kendinizi, ilişkiniz boyunca size endişe ve dramadan başka bir şey vermeyen biriyle yeni bir ayrılığın eşiğinde buluyorsunuz. En kötüsü de arkadaşlarınızın size bunu baştan söylemiş olması. O kişiyle ilgili her şey 'duygusal olarak ulaşılamaz' diye bağırıyordu ama yine de kendinizi kaptırdınız.

Neden duygusal olarak bu kadar müsaitler? Bu başka bir günün sorusu. Ancak şu anda kendinize sormanız gereken zor soru, duygusal ya da başka bir şekilde size tam olarak bağlanmayan birine neden ilk kez ilgi duymadığınızdır. Sürekli olarak bu tür bir kişiye geri dönme arzunuz sizin hakkınızda ne söylüyor olabilir...?

Bazı terapistlere göre, hayatımızdaki diğer her şey gibi duygusal olarak ulaşılamaz insanlara ilgi duymak da çocukluğumuza dayanır. Bir kişi olarak başlangıçlarınızın köklerine ve temellerine bakarsanız, neden duygusal olarak ulaşılamayan insanlara bu kadar çekildiğinizin cevabını - en azından kısmen - bulmanız muhtemeldir. En eski ilişkilerimiz genellikle bu konuda etkilidir.

Duygusal olarak ulaşılamaz partnerlere ilgi duyan pek çok insan için, muhtemelen duygusal olarak ulaşılamaz bir ebeveyn (veya ebeveynler) vardı. Bu insanlar genellikle benzer eğilimlere sahip bir partner ararlar. Bu, ilgi görme arzusundan ve bu ilgiyi bilinçaltında çocukluğumuzda ilgi görmek istediğimiz kişiye benzer bir kişide aramaktan kaynaklanır ve yaralı çocuk tarafından bilinçli olarak düşünülmeksizin birçok kez tekrarlanma eğiliminde olan bir kalıptır.

gq_newsletter

Duygusal olarak ulaşılamayan ya da devamlı kaçınan bir partneri çekici bulmamızın bir nedeni de kendi değerliliğimizi sorgulamamızdır. Duygusal olarak ulaşılmaz partnerleri kendine çeken insanlar genellikle sevginin kazanılması gerektiğine ve sadece kendileri oldukları için onlara verilecek bir şey olmadığına inandıkları bir dayanak noktasına sahiptir. Psikolog Lopez Witmer 'tekrarlama dürtüsü' ifadesini kullanır; esasen aynı partnerin farklı versiyonlarını bulmak ve her seferinde daha umut verici bir sonuç beklemek, ama finalde sadece hayal kırıklığına uğramak…

Çocukluk travmasının dışında, duygusal olarak ulaşılamaz partnerleri kendinize çekiyor olmanızın bir diğer nedeni de düşük öz saygıdır.  Bu aslında çeşitli şekillerde öz saygı sorunları olan insanlar için geçerlidir; vücutlarıyla ilgili sorunlar, bağımlılık, akıl sağlığı veya kötü muamele gördükleri bir geçmişe sahip olmak gibi.

Bu faktörlerden herhangi biri (ya da her ikisi), kişinin sevgiye ya da herhangi bir gerçek bağlılık biçimine layık olmadığına inanmasına katkıda bulunabilir ve böylece duygusal olarak ulaşılamaz bir partnerin onlara bahşettiği kırıntılara razı olur. Bu faktörlerden herhangi birinin sizin için geçerli olduğunu düşünüyorsanız, semptomları tedavi etmek yerine sorunun kökeni üzerinde çalışmaya başlamanın zamanı gelmiş olabilir...

GQ INDIA

İLGİLİ İÇERİKLER İlişkiler İlişki Tavsiyesi
İlgili Başlıklar
Daha Fazlası