Kadınların Efendi Adam Yerine Kötü Çocuk Tercihi
İlişkiler

Kadınların Efendi Adam Yerine Kötü Çocuk Tercihi

İyi adamlar gerçekten kaybeder mi? Bir psikolog açıklıyor...

The Place Beyond Pines - 2012

Kadınların 'bad boy'lara ilgi duymasına neden olan karakterler için popüler kültürü suçlayarak başlayalım. Bizi kötü çocukların o kadar da kötü olmadıklarına (The Originals), iyi kızlara aşık olduklarına (10 Things I Hate About You) ve ıslah olmuş çapkınların en iyi eşler olduklarına (Bridgerton) ikna ederek fikirlerimizi değiştiriyor. Bu arada, iyi adamlar da dışarıda, siyahlar giymiş (deri için ekstra puan!) karizmatik erkeğin kızla -görünüşte büyük, yasak bir maceraya- kaçışını izliyor.

Peki bu klişe doğru mu? İyi adamlar gerçekten hep son tercih midir? Kadınlar sadece kötü erkeklerden mi etkilenir? Bu popüler tartışmanın şifrelerini çözmek için bilime başvurduk. Psychology Today'de psikolog Jeremy Nicholson, yazar Casey J. DeBuse'un Kötü Çocuklar Erken mi Kaybeder? An Investigation of a Lay Theory of Heterosexual Women's Mate Preferences adlı çalışmasına atıfta bulunarak, konunun derinliğine dalıyor, karmaşık katmanlarını inceliyor ve tüm flört oyununu basitleştirebilecek bir fikir birliğine varıyor.

DeBuse, heteroseksüel kadın katılımcılarla üç çalışma yürütmüş: erkek prototipleriyle ilişkili özelliklerin bir listesini oluşturmak, bu özelliklere göre profillere duydukları romantik ilgiyi derecelendirmek ve aynı profillere bağlanma tarzlarını gözlemlemek.

Basitleştirmek gerekirse, çalışma, kadınların kısa süreli bir kaçamak aradıklarında kötü erkeklerle eşleşme eğiliminde olduklarını, daha istikrarlı uzun vadeli bir ilişki içinse iyi erkekleri aradıklarını öne sürüyor. Bu mantıkla, iyi erkeklerin sonuncu olmadığını varsaymak muhtemelen doğru olacaktır.

 Bu içerik GQ India websitesinde yayınlanmıştır. 

gq_newsletter

İLGİLİ İÇERİKLER Kadın-Erkek İlişkileri
İlgili Başlıklar
Daha Fazlası