Sevgilinizle Para Hakkında Nasıl Konuşursunuz?
İlişkiler

Sevgilinizle Para Hakkında Nasıl Konuşursunuz?

Pandemi, dünyanın gidişatı derken bütçe hakkında konuşmak kesinlikle zorlaştı - fakat önemi de arttı. Hayatınızdaki insanla bu konuşmayı garipleştirmeden nasıl yapabilirsiniz?

Şu an içinde yaşadığımız toplumun -kültürün- “parayı” tek odak noktası haline getirdiği düşünüldüğünde, aslında bu konuda verimli bir konuşma yapmanın gerçekten ne kadar zor olduğu garip gelebilir. (Bana garip geliyor, benimle birlikte birkaç kişinin daha böyle düşündüğünü biliyorum.) Genelde bu konuşmayı en zor yaptığımız kişiler de partnerlerimiz oluyor. İşin ironisi de burada çünkü bu konuşmayı aslında en çok da onlarla yapmamız gerek. 

Family Relations dergisinde yapılan bir araştırmaya göre, evliliğin ilk dönemlerinde bütçe konusunda yapılan tartışmalar boşanmaların en büyük nedenlerinden birine işaret ediyor. Tabii ki para hakkında konuşmanın can sıkıcı olabileceğini bilmek için muhtemelen akademik bir makaleye pek de ihtiyacınız yok - herkesin parayla ve nasıl harcandığıyla ilgili oldukça kişisel bir ilişkisi var. İşiniz, geliriniz, ihtiyacınız olan şeyler, ailelerinizden gördükleriniz, duygusal faktörler ve ön göremediğimiz şeylerin tamamı bu konuyu etkiliyor.

Pandemi -pek çok şeyin yanı sıra- parayla olan ilişkimizin dinamiğini de çok etkiledi. Birçok insanın işini kaybettiği veya yaşam koşullarında pahalı değişiklikler yapması gereken bir döneme girdik. Düzenli bir işi olan çalışanlar için dahil gelecek her zamankinden daha ürkütücü. Dolayısıyla sevgilinizle para konusunda rahatsız edici olabilecek bazı konuşmalar yapmanızın zamanı geldi.

Para konusunda farklı tutumlara sahip iki kişinin tek bir şekilde hareket etmesi zor olsa da imkansız değil. Finans uzmanı ve ve The Budgetnista'nın kurucusu Tiffany Aliche ile çiftlerin ne yapması ve para hakkında neler konuşması gerektiği -bunu da nasıl daha verimli bir şekilde yapabileceğine ilişkin 6 soru etrafında konuştuk.

İlgili Başlıklar
Daha Fazlası