jake Gyllenhaal road house
Fitness

Jake Gyllenhaal'un MMA Dövüşüne Hazır Road House Vücuduna Nasıl Sahip Olunur?

İngiliz orta sıklet Fabian Edwards, aktörün bu yılki Road House yeniden yapımı için katlandığı zorlu antrenmanları ve MMA antrenmanını kendi rejiminize nasıl dahil edebileceğinizi anlatıyor.

Muhtemelen uçan diz hamlesi olayın seyrini değiştirmeden önce iki kaslı MMA dövüşçüsünün karşı karşıya geldiği viral videoyu görmüşsünüzdür. Ancak burada izlediğiniz Jake Gyllenhaal, adeta bir dövüş makinesi gibi gözükse de gerçek bir MMA dövüşçüsü değil.

Doug Liman'ın yakında gösterime girecek Road House yeniden yapımı için Gyllenhaal, UFC orta sıklet dövüşçüsü Elwood Dalton olarak rolünün hakkını verdi. Daha önce Donnie Darko ve Brokeback Mountain’de rol almış olan Gyllenhaal’ın hareketleri ve vücudu bu role çok uygun. Dahası, eski UFC dövüşçüsü Jay Herion'a karşı kendini korumayı da başardı.

Şimdi elimizde Gyllenhaal’un, Dalton'un ihtişamlı UFC kariyerini bırakışından sonra, Florida Keys'teki bazen sakin bazen aşırı şiddetli geçen hayatını gösteren bir fragman var. Hareketlerine - ve fiziğine - bakıldığında, Gyllenhaal'un rolünü yürekten benimsediği açıkça görülüyor. Dalton'ın, Conor McGregor'ın canlandırdığı Knox gibi ciddi derecede iddialı bir düşmanla karşı karşıya gelmesi de oldukça iyi bir olay.

Gyllenhaal, rolü için sert dönüşümler geçirmeye yabancı değil. Nightcrawler için günde 12 mil koştuğu ve vücudunu bir hırsız gibi gözükebilmek için değiştirdiği söyleniyor. Antoine Fuqua'nın boks draması Southpaw için ise Gyllenhaal, günde iki kez çalışarak, başrolü oynamak için 13 kg kas yapmıştı. Dövüşe hazır olmak için neler gerektiğini anlamamıza yardımcı olması için MMA orta sıklet Fabian Edwards'ı arayarak Gyllenhaal'un antrenmanı hakkında profesyonel analizini ve kendini sekizli karın kaslı vücuda hazır hale getirmek için nelerden ödün verdiğini öğrendik.

Jake Gyllenhaal'un MMA Dövüşüne Hazır Road House Vücuduna Nasıl Sahip Olunur?

Başlangıç Hikayesi

Eğer konu MMA ise, konuşulması gereken kişi Edwards'tır. Şampiyon Leon Edwards'ın kardeşi olan 30 yaşındaki dövüşçü Jamaika'da doğdu ve çocukken İngiltere'ye taşındı. Bugüne kadar dört galibiyeti nakavtla olmak üzere 11-2'lik bir rekoru var. Gyllenhaal'la antrenman yapmadı (ya da ona karşı dövüşmedi) ama bir orta sıklet olarak Road House klibinde gördüklerimizin çoğu ona tanıdık geliyor.

Edwards, “Kaslı görünüyor ama çok iri değil ve bu bir orta sıklet için doğru olandır.” diye açıklıyor. “Ben şu anda yaklaşık 185 kiloyum ve o da filmde benzer görünüyor.” Edwards'ın da açıkladığı gibi, bu sıklette her şey boyla ilgili değil. “Çok fazla ağırlık taşımak istenmez çünkü bu sizi yavaşlatır ve yorar.” diye açıklıyor. “Gyllenhaal sağlam bir vücuda sahip ve bu da çok çalıştığının bir kanıtı.”

Jake Gyllenhaal'un MMA Dövüşüne Hazır Road House Vücuduna Nasıl Sahip Olunur?

Dövüş Hakkında Konuşuyor

Bir filmi, o sporla gerçekten ilgilenen biriyle birlikte izlemek zor olabilir çünkü izlerken duyduğunuz tek şey filmde yapılan hatalar olacaktır. Peki Edwards, bu aktörün hayatını adadığı sporda başarılı olmasını izlerken neler hissetti?

“Onu bir arkadaşımla birlikte izliyorduk ve çok inandırıcı göründüğü konusunda hemfikirdik.” diye heyecanla anlatıyor Edwards. “Ama bu her zaman böyle olmuyor. Örneğin Creed III'ü izlerken, yıllardır dövüşmemiş bir adam vardı ve ortaya çıkıp şampiyon oluyordu ve bu hiç gerçekçi değildi.”

Jake Gyllenhaal rolüne kendini kaptırmasıyla tanınıyor, ama binlerce mekik çekmekle karmaşık bir sporu gerçekten öğrenmek arasında fark var. Edwards'ın birkaç tavsiyesi var ama genel olarak Gyllenhaal'un çabalarını olumlu değerlendiriyor.

“Uçan tekme iyiydi. Sağlamdı.” diyor. “Hoşuma gitmeyen tek şey kafese karşı geri çekilmesi ve bazı gereksiz vuruşlar yapmasıydı. Bir maçta böyle bir hareket yapmayı tercih etmezsiniz. Ama kapanışta harikaydı. Bunun için zaman ve çaba harcadığını görebiliyorsunuz.”

Jake Gyllenhaal'un MMA Dövüşüne Hazır Road House Vücuduna Nasıl Sahip Olunur?

Tartıya Çıkıyoruz

Fragman, Gyllenhaal'un karakterini çeşitli derecelerde acı verici sıkıntılar içinde gösterse de, bunların çoğu bir dövüşten önce tartılmaya kıyasla çocuk oyuncağı. Bilindiği üzere, tartı bir dövüşçünün hazırlık sürecinin en zorlu kısmıdır ve Edwards bu konuda bazı bilgiler sunuyor.

“Bir tartıdan ve dövüşten önce genellikle yaklaşık sekiz haftalık bir hazırlığınız olur.” diyor. “Ve bu hiçbir zaman kolay değildir!” diye gülüyor kilo verme konusunda. “Bunu sekiz ya da dokuz yıldır yapıyorum. Yorgun olduğumda bile matın üzerine çıkıyorum ve devam ediyorum. Çünkü her zaman verecek çok kilom var.”

Gyllenhaal'un çekimlerden önce bu kadar iyi bir forma girmek için ne kadar zamanı olduğunu söylemek zor ama muhtemelen beslenmesi Edwards'ınkine benzer bir plan izlemiştir. “Diyetle başlamalısınız.” diye açıklıyor. “Sizin için işe yarayan ve sürdürülebilir bir diyet bulmalısınız. Eğer çok sert bir diyet uygularsanız, çökersiniz ve kısır döngüye girersiniz.”

Ancak bu, her şeyin tavuk ve brokoliden ibaret olduğu anlamına gelmiyor. “Beslenme düzenim bana göre hazırlanıyor, siz de istediğinizi yiyebilirsiniz. Sadece porsiyon büyüklüğünün doğru

olduğundan emin olmalısınız.” diye açıklıyor Edwards. (Burada yağsız et ve sebzeden bahsediyor, yanlış anlamayın). “Günde üç öğün yemek yiyor, iki shake içiyorum. Ve haftada altı gün, günde iki ya da üç kez antrenman yapıyorum.”

Jake Gyllenhaal'un MMA Dövüşüne Hazır Road House Vücuduna Nasıl Sahip Olunur?Laura Radford

Antrenman

Edwards tipik bir dövüş öncesi antrenman kampı için “Güne koşuyla başlarım, ardından güç ve kondisyon seansı yaparım.” diyor. “Bunu haftada dört ya da beş kez yapın ve sekiz hafta içinde değişiklikleri fark etmeye başlayın.” Gyllenhaal'un buradaki vücudu sıkılaşmış gözüküyor ve ince bir bele giden sivrilen bir üst sırta sahip. Bu nedenle Edwards'ın önerdiği antrenman, yağ yakan ve aynı zamanda sıkılaşmanıza yardımcı olan etkili hareketlerden oluşuyor. Haftada birkaç kez deneyin ve bir fark görüp görmediğinize bakın.

Sabah Koşusu - 5k

Kahvaltı öncesi koşusu, yediğiniz yiyecekleri değil, yağ depolarını yakmanız içindir. Daha sonra spor salonuna gitmeyi hedefliyorsanız, kısa ve hızlı olmak uzun ve yavaş olmaktan daha iyidir. Bu aynı zamanda işten önce spor yapmanıza da yardımcı olacaktır.

Akşam antrenmanı

Her gün iki katına çıkarmak mümkün olmayacaktır, bu konuda kendinizi hırpalamayın. Seviyeyi düşükte tutarak başlayın. Setler arasında bir dakika ve egzersizlerden önce daha uzun süre dinlenin. Spor salonunuz yoğunsa ve ekipman azsa, sıralamayı karıştırmaktan çekinmeyin, belirli kitler boş olduğunda belirli hareketler üzerinde çalışın.

1.Squat - 12’li 3 Set

Ayaklarınızı ayarlayın. Sırtınız dik ve göğsünüz öne bakacak şekilde hayali bir taburenin üzerine oturun. Olabildiğince alçalın, pozisyonda kalın, ardından ayağa kalkmak için topuklarınızdan itin. Kalp atış hızınızı yüksekte tutmak için doğrudan bir sonraki tekrara geçin.

2.Box Jump - 12’li 3 Set

Bir kutu alın. Bunu daha önce hiç yapmadıysanız, hafif başlayın. Çömelin, ardından momentum için kollarınızı kullanarak patlayıcı bir şekilde yukarı ve öne zıplayın ve dizlerinizi bükerek kutunun üzerine iniş yapın. Zarifçe aşağı inin ve bu şekilde tekrarlayın.

3.Barfiks - 12’li 3 Set

Avuç içleri karşıya bakacak şekilde bir barı geniş bir tutuşla kavrayın. Omuzlarınızdan ve sırtınızın üst kısmından çekerek çenenizi yavaşça barın üzerine getirin. Kollarınızı tamamen uzatarak asılı kalana kadar aşağı doğru yavaşlayın. Sonra tekrar güç verin ve yanmayı vücudunuzda hissedin.

4.Sled Push - 3 Set

Bir kızağa yeterli miktarda ama çok ağır olmayan bir ağırlık yükleyin. Kollarınızı uzatarak ve sırtınızı düz tutarak alçalın. Kızağı zeminde ilerletirken ayak parmaklarınızla bastırın. Başınızı aşağıda tutun ve derin bir kuvvet verin.

5.Crunch Hareketi - 30’lu 3 set

Ne yapmanız gerektiğini biliyorsunuz. Önce sırt üstü uzanın. Gövdenizi yerden dizlerinize doğru kaldırmak için merkez bölgenizi çalıştırın, ellerinizi kulaklarınızın arkasına veya göğsünüzün üzerine koyun. Yükü sırtınızın değil karın kaslarınızın aldığından emin olun ve daha çok yanması için inerken ekstra yavaş olun. Bu egzersizden sıkıldınız mı? Burada çılgınca hareket edebilir, istediğiniz kadar farklı karın egzersizi ekleyebilir veya değiştirebilirsiniz.

BU İÇERİK İLK OLARAK BRITISH GQ WEB SİTESİNDE YAYINLANMIŞTIR.

İZLE
Ertan Balaban'la Challenge - Alptekin Özkılıç
İLGİLİ İÇERİKLER Jake Gyllanhaal mma
İlgili Başlıklar
Daha Fazlası