Mars'a inen ilk Türk

Kızıl Gezegen’de su ve canlı izi peşinde koşan araç Curiosity (Meraklı) geçen yıl Mars’a indi. Aracın en kritik parçalarından radar iniş sistemlerini NASA’da çalışan genç mühendis Ahmed Akgiray tasarladı. Mars’taki havaları ona sorduk.

30 Eylül 2013

Mars'a inen ilk Türk

Mikrodalga ondan sorulur

Akgiray, NASA’nın uzay uçuş programlarını yürüten JPL’de çalıştı. Mars Bilim Laboratuvarı (MSL) yani popüler adıyla Curiosity’de baş mikrodalga mühendisi (RF Microwave Engineer) olarak görev yaptı. Uzaktan iniş radarlarından 30 parça üretti, bunların altısı hâlâ Mars yüzeyinde dolaşıyor.

NASA’ya nasıl girilir?

Meraklısına Akgiray’dan tavsiye: “NASA’nın en havalı, ama en zorlu bölümleri uzay uçuşlu programlar. Uzayla ilgili bir iş yapacaksanız, mühendislik ve doğa bilimlerinin neredeyse her alanından NASA’ya ilerleyebilirsiniz. Bu işin merkezi, kuşkusuz orası ama Boeing, Lockheed Martin gibi şirketler de devletle çalışıyor.”

Mars’ta aşk zor

Akgiray “İki kere düşünün” diye öğüt veriyor: “Mars’a inmekten çok, aşk zorladı beni. Eşim Banu’nun Türkiye’deki okulu bitince evlendik ve ABD’ye yerleştik; öncesinde de dört-beş yıllık deniz aşırı bir ilişki yaşadık. Güzeldi ama zor olduğunu da söyleyeyim.”

Röportajın tamamı ve çok daha fazlası GQ Türkiye Ekim sayısında ve GQ Türkiye iPad edisyonunda...