MOTY

Men of the Year 2022 Yılın Göz Alıcı Başarısı | Amadeus

GQ MOTY Yılın Göz Alıcı Başarısı Ödülü'nün sahibi "Amadeus" oyununun öne çıkan isimleri Dilan Çiçek Deniz ve Tansu Biçer’lesiniz.

amadeus

Dünya müzik tarihine yön veren deha Mozart, gündelik yaşamında sıra dışı karakter olarak yaşamdan hayli kopuk bir hayat tarzı sürdürmektedir. Yeteneğini dışa vurmak için ilginç bir yol seçen sanatçı, eksantrik davranışlarda bulunmayı alışkanlık haline getirmiştir. Yaşamıyla müziği zıt kutuplarda ilerleyen Mozart, yeteneğini sergilemek için gerçek üstü hareketlerde bulunur. Adeta bir "tutunamayan" profili çizen Mozart, bu sağlıksız yaşamı yüzünden ünlü besteci Salieri'yi endişelendirmektedir. Mozart’a göre çok daha disiplinli ve müzik konusunda hırslı olan Salieri, müziğin tanrısı kadar başarılı olamamaktadır. Bu düşünceler zamanla farklı bir ilişki kurmalarına neden olur. Müzik konusunda yüce bir yeteneğe sahip olan Mozart ile Salieri’nin ilişkisini merkeze alan bu hikaye sanat ile sanatçının kişiliği arasındaki ilişkiye odaklanan ve usta müzisyenin yaşamını, Salieri üzerinden anlatan bir klasik. Oyun birçok kavramı sorgularken hayata dair verdiği derin bir mesaj var. Ve bu mesaj Mozart’ın yaşarken söylediği bir sözle yankı yapıyor: “Müziğin en önemli ve en zor yanı, özü tempodur.”

18. yüzyılda Viyana'da yaşayan efsane besteciler Wolfgang Amadeus Mozart ile Antonio Salieri'nin çatışmasını ele alan, Peter Shaffer'in yazdığı, usta yönetmen Işıl Kasapoğlu'nun yönettiği "Amadeus" oyununun başrollerini Selçuk Yöntem (Antonio Salieri) ve oyuna bu sezon dahil olan Tansu Biçer (Wolfgang Amadeus Mozart) üstleniyor. Yeni sezonda bir diğer önemli ekleme ise ekibe Constanze karakteriyle katılan Dilan Çiçek Deniz oldu.

Koro ve orkestranın da dahil olduğu 35 sahne önü, 35 sahne arkası olmak üzere 70 kişilik kadrosuyla sezonun en çok ses getiren prodüksiyonlarından biri olarak gösterilen "Amadeus"un bu ödülü alması kaçınılmazdı.

Devamı GQ Men of the Year 2022 Kış Sayısında

moty

İZLE
Ryan Gosling Yeniden Hollywood’da
İlgili Başlıklar
Daha Fazlası