MOTY

Men of the Year 2022 Yılın İkonu | Kenan Doğulu

Üretimleriyle 30 yıldır eğlence sektörünü şekillendiren, üretmeye çabalayan insanları anlama ve onlarla birlikte yaratma çabasıyla Kenan Doğulu her daim bir ikon.

kenan_dogulu_Gq

Normalde yazılara direkt isim verilerek başlanmaz. Bir girizgah yapılır, gizem katılır. Ancak bu isim için bazı gerçekleri kabul ederek başlamamız lazım. Kenan Doğulu aslında bir sanatçıdan daha fazlası. Kendi hatırladığı bu röportajda belirttiği kadarıyla “Ailenizin sanatçısı, sahnenin kralı, popun prensi, sempatik popçu”. Garip bir şekilde bir arkadaştan farksız.

Mesela kızlara sorsam “25’imizi geçmiştik hepimiz!” derler, hoparlörün tepesinden beni “Çakkıdı”da dans ederken düşmeyeyim diye indirmeye çalıştıkları yaz tatili için. Mesela bir de güneş yanıklarıyla “Güzeller İçinden” diye bağırarak Bodrum sokaklarında sabaha karşı yürüdüğümüz o gece var. Kimsenin hangi yıl olduğunu hatırlamadığı (ya da hatırlamayı artık tercih etmediği) “o” gece... Kısacası belki de onun varlığını, her zaman aramızdaki varlığını kabul etmek hiç bu kadar kolay olmamıştı. Ağlarken de Kenan vardı gülerken de. Düştüğümüzde de o yanımızdaydı son hız koşarken de.

Aslında kişisel hikayeler pek -hatta hiç- bu sayıya ait değil. Malum tema kendini bir kenara koyup birlikte var olabilmenin koşullarını aramaya yönelik bir çabayı barındırıyor. Fakat onun böyle bir tema altında toparlanan bir sayıda ve MOTY’de “ikon” ödülü sahibi olması bu nedenle tesadüf ya da rastlantısal sayılamaz...

Madem birçok şeyi kabul ederek başladık, o zaman şunu da eklemek lazım: GQ komünitesi olarak ona bu ödülü verme kararı çok kolay bir şekilde verilse de aslında belli bir stresi de beraberinde getirdi. En yakınınızdaki kişiye hediye alırken nasıl daha gergin, daha düşünceli ve daha stresli oluyorsanız bizi de saran duygu tam buydu.

kenan_dogulu_Gq

MOTY çekimleri için bir arada olduğumuz set, onun geliş saati yaklaştıkça giderek strese ev sahipliği yapıyor. Biz ne kadar onu bu zamana kadar aramızdan bir isim olarak görsek de bu durum Kenan Doğulu'nun son 30 yılın eğlence sektörünü şekillendirmiş bir isim olduğu gerçeğini değiştirmiyor. Bir de böyle bir isimden yeşil ekran önünde Zeus gibi davranmasını ve Zeus’un aşamadığı “egosal krizlerini” bizim için yansıtmasını isteyeceğimiz gerçeğini bir türlü idrak edemiyoruz. Daha doğrusu idrak etmek istemiyoruz. Ama o bizi bu konuda da şaşırtıyor; ikon olmanın ödüller ile meşrulaştırılması gerekmediğini hatırlatır gibi sete egosundan arınmış bir şekilde giriyor. Ömrünü üretmeye veren birinin, üretmeye çabalayan insanları anlama ve onlarla birlikte yaratma çabası bunun kanıtı. Hemen role giren, karşısındaki heyecana ortak olan ve iki gün süren dev prodüksiyonda son ana kadar enerjisini yüksek tutup size enerji veren kişi, sette görevli herhangi bir arkadaşınız değil; Kenan Doğulu... Sadece yazdığı onlarca bestesi müzik listelerinde on yıllardır zirvelerde olduğu, onlarca insanı bu sektöre kazandırdığı, stiliyle ilham verdiği için değil... Sizinle beraber yorulduğu setin bitişinde kutlama yaparken "Şans Meleğim" çaldığı için, CGI ile yapılacak deneysel bir kapak çekimine korkmadan girdiği için, yeniliğe adapte olduğu için, bunu deneyen ekiplere güvendiği için... Üretmekten keyif aldığı için o bizim ikonumuz; beraber üretmekten hiç vazgeçmediği için...

Bugüne kadar herkes için çok fazla şey oldun, hayatlarında çok fazla anda yerin vardır... Ama ikon olmak sanırım biraz baskı da yaratan bir şey. Sana ikon denmesi nasıl hissettiriyor? “Ailemizin sanatçısı” derlerdi ilk çıktığım yıllarda. Pek de değişmedi yıllar içinde. “Sahnenin kralı, popun prensi, sempatik popçu” gibi başlıklar atıp bazen havaya sokup bazen güldürdüler beni ama benim için konu hep aynıydı. Müzisyen Kenan vardı hep. Hala da öyle. Hep müzik için ve müziğin içinde yaşadım. Daha 18 yaşındaydım ilk albümüm çıktığında. Yüzlerce ödül aldım. Kendimi bildim bileli ödül törenlerinin içindeyim. Kırılıp, şaşırıp kızdığım zamanlar da oldu. Yılın en iyi şarkıcısı, en iyi pop müzik starı, en stil sahibi müzisyeni, yılın pop müzik yıldızı, en iyi bestecisi gibi anlık mutluluklar verildi bana. Her seferinde duygulandım, heyecanlandım, motive oldum ama törenin ertesi günü ya sahnede ya da stüdyoda buldum kendimi. Bir şey başarıp ödüllendirilmek insanı mutlu ediyor ama esas hikaye, geldiğin noktayı daha üste nasıl taşırsın, ne yapsan yeni ve değişik bir şey söylemiş olursun refleksinin azalmaması ve koca evrende bir ufak yıldızcık olduğunu unutmamak galiba. Dünya senin etrafında dönüyor zannetme gafletine düşünce insan tökezlemeye başlıyor. Çevrende iyi kalpli dostlar olunca ayakları yere basıyorsun.

 

Devamı GQ Men of the Year 2022 Kış Sayısında

kenan_dogulu_Gq

İZLE
GQ TÜRKİYE MOTY 2022 FİLMİ
İlgili Başlıklar
Daha Fazlası