Neden sürekli yorgunum HBO
Wellness

Neden Bu Kadar Yorgunum? Derin Yorgunluğun Nedenlerini Ve Bunlarla Nasıl Mücadele Edileceğini Açıklıyoruz

Bitmek bilmeyen yorgunluk gerçekten büyük sorunlar yaratabilir. İşte dikkat etmeniz gerekenler.

The Walking Dead'deki karakterlere benzer enerji seviyeleriyle başa çıkmak, birçok insanın günlük yaşamın bir parçası olarak kabul ettiği bir şeydir. Her görevi neredeyse imkansız hissettiren o halsiz hissi kabullenmiş olabilirsiniz, ancak bunu yenmenin yolları var. 

Yorgun hissetmenizin birkaç olası nedeni vardır. Yeniden soğuk, karanlık ve yağmurlu bir mevsime girdik ve genel olarak kasvetli olmasının yanı sıra, bunun önemli bir zincirleme etkisi var. Daha az güneş ışığı, insanların kendilerini özellikle yorgun ve sinirli hissetmelerine neden olabilir. Bazıları için bu mevsimsel değişim "kış depresyonuna" veya mevsimsel duygusal bozukluğa bile yol açabilir.

Bu arada, ayda birkaç gece geç yatmak uyku düzeninizi bozabilir, bu nedenle arka arkaya Noel partilerine katılıyorsanız, vücudunuz biraz ara vermek istiyor olabilir. Ancak durmaksızın devam eden yorgunluk ciddi bir problem olabilir ve kesinlikle ne zaman başladığını ve nedenini düşünmeye değer. 

Neden hep yorgunum ve hiç enerjim yok?

Yorgun hissetmek zayıflatıcı olabilir. Arkadaşlarınızla görüşmenizi ve çalışmanızı engelleyebilir ve daha fazla ruh sağlığı mücadelesine yol açabilir. Tıbbi bir tavsiye olarak, yorgunluğunuzun kökeni hakkında düşünmeniz gerekir.. İşiniz ya da aile stresiniz gibi hayatınızın bazı bölümlerinden kaynaklanıyor olabilir mi? Ayrılık veya yas gibi önemli bir olay oldu mu? Yaşam tarzınız nasıl? Bunların hepsi çok kolay bir şekilde yorgun olmanıza yol açabilecek faktörlerdir. 

Psikolojik sebepler

Birleşik Krallık Ulusal Sağlık Sistemi, stres, anksiyete ve depresyon gibi psikolojik yorgunluk nedenlerinin fiziksel nedenlerden çok daha yaygın olduğunu belirtiyor. Bunlar yetersiz uykuya veya uykusuzluğa neden olabilir ve her ikisi de gündüz yorgunluk hissine yol açar.

Fiziksel sebepler

Enerji eksikliğinizin ardında stres veya duygusal yaşam olayları yoksa, belki de demir eksikliği anemisi, az aktif tiroid (hipotiroidizm) veya uyku apnesi gibi fiziksel bir neden vardır. Kendinizi 4 haftadan uzun süredir yorgun hissediyorsanız, devam eden yorgunluğa neden olabilecek herhangi bir sağlık durumunu ekarte edebilmeleri için doktorunuzu görmenin zamanı gelmiş olabilir.

Yaşam tarzı

İster çok fazla alkol alıyor, ister gün boyunca kahve içiyor veya çok fazla şeker tüketiyor olun, diyet enerji seviyelerinde önemli bir rol oynar. Benzer şekilde egzersiz de yorgunlukla güçlü bir şekilde bağlantılıdır; çok fazla veya çok az hareket yorgunluk üzerinde büyük bir etkiye sahiptir.

Bunların hiçbiri doğru gelmiyorsa, çalışma düzeniniz nasıl? Gece vardiyaları veya değişen bir program uyku döngünüze zarar verebilir. Aynı şekilde, gündüz şekerlemeleri de o an için harika bir fikir gibi görünse de geceleri uyumayı zorlaştırır.

Hasta olmak sizi yoruyor mu? 

Yorgunluğu yenmek için ipuçlarına ve püf noktalarına geçmeden önce, yakın zamanda hasta oldunuz mu? Covid, mide rahatsızlığı ve grip vücudunuzun enerjisini tüketebilir ve bazen kendinizi yeniden hissetmeniz birkaç hafta sürebilir. Yakın zamanda rahatsızlandıysanız, vücudunuz muhtemelen susuz ve yorgun olacaktır ve toparlanmak için biraz zamana ihtiyaç duyacaktır, bu nedenle işleri aceleye getirmemeye çalışın.

Bu kadar yorgun olmamak için ne yapabilirim?

Tıbbi bir rahatsızlığınız olduğunu düşünüyorsanız, ilk başvuracağınız yer her zaman doktorunuz olmalıdır, ancak diğer yorgunluk tetikleyicileri için, işte size yardımcı olacak bazı genel ipuçları:

Gün boyunca enerji seviyenizi yüksek tutmanın iyi bir yolu, her 3 ila 4 saatte bir sağlıklı atıştırmalıklar ve düzenli öğünler yemektir. Düzenli egzersiz yapmak uzun vadede daha az yorgun hissetmenize yardımcı olur. Doğal bir koşucu değilseniz veya ağırlık kaldırmayı sevmiyorsanız endişelenmeyin, 15 dakikalık bir aktivite veya yürüyüş bile size enerji artışı sağlayabilir. Daha fazla su içmek de son derece önemlidir, çünkü dehidrasyon insanların enerjilerinin tükendiğini hissetmelerine neden olabilir.

Sağlam bir uyku rutini de çok önemlidir; yatağa aynı saatte gitmek ve sabah aynı saatte kalkmak, uzun gündüz uykularından kaçınmak ve yatmadan önce gevşemek için biraz zaman ayırmak gibi.

Neden stresinizi daha genel olarak azaltmak için de çalışmıyorsunuz? Egzersiz yapmak, yoga yapmak, kitap okumak ve müzik dinlemek daha sakin bir yaşam sürmek ve bunalmış hissettiğinizde enerjinizi korumak için harika tekniklerdir.

Bu içerik British GQ web sitesinde yayınlanmıştır.

İlgili Başlıklar
Daha Fazlası