Bond Oyuncusu Olmak İçin Neler Gerekiyor?
Popüler

Bond Oyuncusu Olmak İçin Neler Gerekiyor?

12 yıllık franchise taahhüt vermeye hazır, 30’larında iyi bir oyuncu tanıyan var mı? Yeni James Bond'u bulmak o kadar da kolay değil.

James Bond rolünü kimin devralacağına dair spekülasyonlar her zaman vardı, bu sıralar da oldukça kızışmış durumda. Ancak karar ufukta görünmüyor. Daniel Craig, 2021'deki No Time to Die'daki son performansıyla 007’ye sıkı bir veda etti. Bond’un yapımcıları Barbara Broccoli ve Michael G. Wilson ise uzun süredir yeni Bond’un kim olacağını düşünüyor. 

Variety ile yaptıkları röportajda Broccoli ve Wilson, yeni bir franchise yıldızı bulma sürecinin neleri gerektirdiğini ve uzun vadede sözleşme imzalamaya istekli bir oyuncu bulmanın neden zor olabileceğini anlatıyor.

Broccoli, Variety'ye “Birkaç yıl ara vereceğiz. Ve Bond'u seçtiğimizde, bu 10, 12 yıllık bir taahhütü gerektiriyor. Bu yüzden muhtemelen, 'Bunu gerçekten istiyor muyum?’ diye düşünüyorlar. Herkes bunu yapmak istemeyebilir. Daniel Craig'i de ikna etmek oldukça zordu” şeklinde açıklamalarda bulunuyor.

Uzun zamandır hayranları Idris Elba’nın Bond rolünü üstlenmesini çok istiyor. Ama Elba 50 yaşında ve orta yaşlı bir Bond, tıpkı genç bir Bond gibi acemi biri gibi görünür. Wilson, İngiliz Film Enstitüsü'ne şunları söylüyor: “Geçmişte daha genç insanlarla çalışmayı denedik. Makyajla yaşlandırmaya çalışmak işe yaramıyor. Unutmayın ki Bond zaten eski bir gazi, dolayısıyla tecrübeli biri. Tabiri caizse savaşlardan geçmiş bir insan. Muhtemelen SAS'ta falandı. Dolayısıyla o, liseden mezun olup getirip başlatabileceğiniz bir çocuk değil. Bu yüzden otuzlarında birini arıyoruz.”

Deadline’la gerçekleştirdiği benzer bir röportajda Wilson, potansiyel yeni bir Bond'u test ederken hep aynı sahneyi; “yapılması en zor” olan aynı romantik sahneyi kullandıklarını söylüyor. From Russia With Love filminde; Bond’un suikastı gerçekleştirdikten sonra odasına döndüğü, banyo yapmak için gömleğini çıkardığı, ardından bir ses duyup içeri geri döndüğü ve yatakta kızı bulduğu sahne. 

Variety röportajı sırasında Broccoli’nin altını çizdiği bir başka şey ise James Bond'u oynama fırsatının ne kadar nadir olduğu – bunu şimdiye dek sadece altı oyuncu yaptı – karakterin güncellenme ihtiyacı ve popüler kültürle uyumlu kalabilmesi gerektiği. “Bond da tıpkı erkeklerin evrimleştiği gibi gelişiyor. Kimin daha hızlı geliştiğini bilmiyorum” diyerek gülüyor.

Bu amaçla, seçmelere daha farklı ve çeşitli özellikte pek çok insan çağrıldı. Lashana Lynch'in MI6 ajanı, No Time to Die'da 007 unvanını aldı, ancak karakterinin Bond olmadığı açıktı. Bridgerton'dan Rene-Jean Page, Daniel Kaluuya ve Damson Idris gibi isimlerin hepsi hayranlar arasında popüler öneriler olsa da, James Bond rolünde hiçbir zaman siyahi bir erkek olmadı. Star Wars serisinde kendini gösteren John Boyega, eğer ona sorulursa ilgileneceğini söyledi, ancak yakın zamanda bir Black Bond göreceğimize dair şüphelerini de dile getirmekten geri kalmadı.

Bond evrenindeki en büyük sahne arkası değişikliklerinden biri, Amazon'un artık MGM'ye sahip olması. Platformla yapılan 8,5 milyar dolarlık anlaşmanın bir parçası olarak tüm Bond filmleri Prime’da izlenebilir durumda. Prime aynı zamanda Broccoli ve Wilson’ın uzun zaman sonra yeni bir Bond’la çekeceği serinin de haklarına sahip. Dolayısıyla entelektüel olarak bir takım çatışmalar yaşanabilir. 

Yeni Bond’un kim olacağıyla ilgilenmeyen biri mi de British GQ'ya konuşan eski 007 Pierce Brosnan, “Bunu kim mi yapmalı? Umurumda değil. Sadece sıradaki oyuncuya iyi şanslar.” dedi. 

İZLE
Ryan Gosling Yeniden Hollywood’da
İlgili Başlıklar
Daha Fazlası