IMDb Puan Sistemi ve "Underrated" Filmler
Popüler

IMDb Puan Sistemi ve "Underrated" Filmler

Konuşma esnasında önerilen bir film ve akabinde işitilen soru: “Bak bakalım kaçmış IMDb’si?”. Hangi filmi izlemeli diye düşünürken, akla gelen ilk pratik çözüm IMDb puan sistemi nasıl çalışıyor? Sistem muamma. 8'in altında film izlemem demeyin ve sistem dahilinde gözden kaçan film önerilerini de izleme listenize ekleyin.

Taxi Driver - 1976

Açılımı internet film veri tabanı anlamına gelen IMDb; film, dizi veya televizyon programını puanlamasının yanı sıra oyuncuları, özetleri, fan teorileri ve kritikleri gibi içerikleriyle rakipsiz bir kaynak. Amazon’un sahip olduğu ve tam olarak 30 yıldır hayatımızda olan puanlama sistemini oluşturanlar  film eleştirmenleri veya bu konuda uzman olan kişiler değil. Filmleri değerlendirenlerin çoğu bilindiği üzere sizin bizim gibi sadece film izlemekten keyif alanlar.

Bir filmi puanlamak, eleştirmekten daha çok izleyicinin filmi izlemekten vazgeçmesine sebep olabiliyor. Bu yüzden IMDb puanı filme emek verenler için önemli bir yere sahip.

IMDb’ye kayıtlı tüm kullanıcılar herhangi bir koşul aranmaksızın herhangi bir film veya içerik için oy kullanabiliyor. Katılımcılar her ne kadar aynı filme iki kere puan veremese de puanlarını güncelleme şansına sahip. Bunun dışında IMDb, beşten az oy alan filmlerin nihai puanını sitede göstermiyor. IMDb, kullanıcı deneyimine değer veriyor çünkü Amazon’a göre her ne kadar film ödül alıp, iyi eleştirileri toplasa da izleyici deneyimi ağır basmalı.

Her ne kadar kullanıcılar oy kullanabilse de IMDb’de gördüğümüz nihai puan aritmetik ortalamayla belli olmuyor. Yani bazı oyların diğerlerine göre ağır bastığı aşikâr. Siteye düzenli girmeyen kullanıcıların oyu düzenli olarak takip edenlere göre daha etkisiz. Bazı internet siteleri, IMDb'nin ağırlıklı ortalamasının nasıl çalıştığını bildiklerini iddia etseler de, IMDb manipüle edilme korkusuyla kullandıkları yöntemi şu ana kadar kesin olarak açıklamadı. Örneğin Esaretin Bedeli için kullanıcıların verdiği ortalama puan 9.1 olmasına rağmen ekrandaki nihai puan 9.3 olarak karşımıza çıkıyor. 

Site -işinize yarar mı bilemeyiz ama- yaş, cinsiyet, ABD vatandaşı olup olmama, en çok oy veren 1000 kullanıcı gibi farklı kategorileri kullanıcılara açmış durumda. Dilerseniz 18-29 aralığındakilerin en yüksek oy verdiği filmleri veya en iyi 1000 kullanıcını oy verdiği filmleri inceleyip ona göre film açabilirsiniz.

"Ben kullanıcılardan değil film eleştirmenlerinden yorum okumak istiyorum" derseniz Rotten Tomatoes'un Tomatometer sistemi daha uygun. IMDb güçlü bir belirleyici, fakat takip ettiğiniz bir yönetmen ya da oyuncu varsa puanlara takılmamak ve düşük puanlı bir filme şans vermek iyi vakit geçirmenizi sağlayabilir. 

Sinemaya gidip berbat bir filmle karşılaşmak ve yarısında çıkmak gerçekten can sıkıcı. Düşününce maddi manevi yüksek efor! Fakat dijital platform dahilinde, pek efor harcamadan izlemeye karar verdiğimiz filmden caymak "sadece" zaman kaybı. 

Ya da biz buradayız! farklı kategoriler ve zevklere uygun iyi ypaımları sıkça listeliyoruz. Mesela bu liste en iyi IMDb filmleri değil ama, o kadar da yüksek puan almayıp, kıymeti bilinmeyen "underrated" kategorisindekilerden birkaçı. İyi seyirler!

 

 

İZLE
Kara mı Kara Komik mi Komik?
İlgili Başlıklar
Daha Fazlası