Yeni Rota Pyrénées: İspanya-Fransa Sınırını Belirleyen Dağ Dizisi
Travel

Yeni Rota Pyrénées: İspanya-Fransa Sınırını Belirleyen Dağ Dizisi

Travel by Vogue ve GQ rotalarından birinde belki biraz özgürlük özlemi ya da sadece yüzünüze vuran rüzgarın çağrısına kulak verme isteği ağır basıyor. Coke Bartrina ile rotamızı İspanya ile Fransa sınırını belirleyen dağ dizisi Pyrénées'e çeviriyoruz.

Alpler kadar şöhretli olmayan fakat geçitleriyle, inişli çıkışlı ve virajlı yollarıyla motor tutkunlarının saklı
keşif listesinde olan Pyrénées'e gitmek aslında bizim için uzun zamandır bir hayaldi... Fransa’ya dahil olan kısmını keşfe çıkmayı ve o kıvrımlı yollarında turlamayı sürekli planlasak da bir
şekilde yola koyulmayı becerememiş bir ekiptik... Cevennes bölgesinde nehirlerin aktığı, kayalıklarla kaplı birçok doğal parkın olduğunu öğrendiğimiz andan itibaren tek istediğimiz Fransa’nın güneydoğusuna doğru motorlarımızla yola çıkmaktı. Hector, Nilo ve ben bu hayalimizi gerçekleştirmek üzere yola çıktık.

Yolculuğun en zor anının ilk gün olduğunu hatırlıyorum; taşımamız gerekenleri motorlara yerleştirmek başlı başına zor işti. Garajdan çıktığım sırada havanın çok sıcak olduğunu ve yolculuk için gerekli ayarlamaları yaparken çoktan ter içinde kaldığımı söyleyebilirim. Yola koyulup “bundan sonra her şey yolunda gidecek” diye düşünmem ise sadece bir yanılgıydı...

Barselona’dan ayrıldıktan iki gün sonra, Cevennes’e giden bir grup arkadaşımızdan hava durumunun yolculuk için uygun olmadığını öğrenmemiz seyahati ve özellikle planladığımız varış noktasını tümüyle değiştirmişti. Mecburen rotamızı havanın daha iyi olduğu ve yine bir sürüş imkânı sunan Kuzey İspanya’daki Vasc’a çevirdik. Böylece Pyrénées’nin kuzeyine doğru yola devam ettik.

Başlangıcın hafızama aksiliklerle kazınmış olması yolculuğun geneline dair pek bir şey ifade etmiyor aslına bakarsınız. Hatta bu rotaya dair aklımda kalan en etkileyici an havayı yüzümde hissettiğim, kuzeye, dağlara doğru gittikçe yüzüme çarpan havanın daha da tazeleştiği anlardı... Basit ve olabildiğince özgürleştirici.

Pyrenees

Ne zaman gidilir?

Temmuz ve Ağustos arası havanın en güzel olduğu dönem. Daha geniş bir aralık isterseniz Mayıs’tan Eylül’e kadar olan tarihleri de tercih edebilirsiniz. Aralık-Nisan arasında ise yolların kapalı olabileceğini hatırlamakta fayda var.

Yanınıza mutlaka alın

Çakı, çadır, iyi bir kahve, bir kutu ekstra benzin ve kameranızı almayı unutmayın.

Gün doğumu ve en iyi manzara için

İspanya’da Murillo de Gallego’nın yakınlarında karşılaşacağınız gün doğumu... Turuncu ve kırmızı renkte parlayan kayalıklar tek kelimeyle muazzam.

Mutlaka görmeli

Barselona Pyrénées arasındaki görülmeye
değer çok fazla yer var; bence en iyisi net bir destinasyonunuzun, hedefinizin olması. Pyrénées’nin etrafındaki her yer çok güzel ancak San Sebastian ve Bardenas Reales’ı görmeden dönmemeli.

 

Yazının tamamı "Hızlanarak Yavaşlamak" başlığıyla Travel by Vogue & GQ Türkiye'nin yaz 2021 sayısında. 

Travel

İZLE
TRAVEL by VOGUE & GQ
İlgili Başlıklar
Daha Fazlası