8 saat uyku sağlıklı değildir

Size uyku kalitenizi artıracak gizli formülü açıklayalım. Matematik yine yanıltmadı.

25 Mayıs 2018

8 saat uyku sağlıklı değildir

En zoru da sabahları erkenden uyanmak değil mi? Eğer şanslıysanız sizi almaya gelen bir servis ve servisin koltuğuna başınızı yaslayıp yarım saat daha uyuyabileceğiniz bir yol vardır. Ama eviniz şehrin bir ucunda, ofis ise diğer ucundaysa ve ulaşımınızı kendi aracınız ya da toplu taşımayla sağlıyorsanız, iyi bir uykuyu unutalı uzun zaman olmuştur. Ancak şimdi okuyacaklarınızla en azından elinizdeki imkanlarla bir şeyleri değiştirmeniz mümkün.

Yıllarca 7 ila 9 saat uykunun gerekli olduğunu, hatta ideallerin idealinin 8 saat uyku olduğunu okuduk durduk. Yapabildikçe de hep 8 saat uyuduk. Ama yine de bir sorun vardı: Yatış ve kalkış saatlerimizden bağımsız şekilde 8 saat uyku da yetmiyordu. Bitkinlik ve ayılamama problemleri geçmiyordu. Oysaki işin sırrı yine basit bir bilimsel açıklamada gizliydi.

Uykumuz, 3 ana bölümden oluşur. İlkine “Hafif Uyku” deniliyor. Hafif evre, yatağa yatıp yarı uyanık yarı uykulu olduğumuz, en ufak bir sese tepki verip uyku halini sonlandırabildiğimiz bölüm. İkincisi “Derin Uyku” ve bu evre adından da anlaşılacağı gibi en derin uykumuzu uyuduğumuz bölüm. Sonuncusu ise “REM Uykusu”, yani rüyalarımızı gördüğümüz, kaslarımızın rüyalarımıza aşırı tepki vermememiz için geçici olarak devre dışı kaldıkları bölüm. İyi bir uykunun anahtarını burada anlıyoruz: Tüm uykumuz boyunca bu üç evre birbirini izliyor ve bir döngü halinde devam ediyor. Hafif - Derin - REM - Yeniden Hafif - Yeniden Derin vb. Bir döngü ise yaklaşık 90 dakika sürüyor. Bitkin uyanmamızın sebebi ise genellikle bu döngüyü yarıda kesmemiz.

Buradan bir formüle varıyoruz: İster 6 saat ister 12 saat uyuyun, eğer zımba gibi kalkmak istiyorsanız tek yapmanız gereken 90 dakikalık döngüleri hesaplayarak herhangi bir döngüyü ortasında kesmeden uyanmak. Şimdiden günaydın.


Spora Başlamak İçin Motivasyon Arayanlara!

WELLNESS | Spora Başlamak İçin Motivasyon Arayanlara!

Neden Köpeğinizle Koşuya Çıkmalısınız?

WELLNESS | Neden Köpeğinizle Koşuya Çıkmalısınız?

Gün Boyu Ferah Tutan 8 Deodorant

WELLNESS | Gün Boyu Ferah Tutan 8 Deodorant

3 Adımda Sakatlıkların Önüne Geçin

FITNESS | 3 Adımda Sakatlıkların Önüne Geçin

Sadece Bir Sandalye ile Antrenman Nasıl Yapılır?

FITNESS | Sadece Bir Sandalye ile Antrenman Nasıl Yapılır?

2020’nin Öne Çıkan 7 Parfümü

PARFÜM | 2020’nin Öne Çıkan 7 Parfümü

Daha Fazla Göster