Alfa erkeklere çağrı
Wellness

Alfa erkeklere çağrı

“Kendine güvenen herkes dünyayı yönetebilir” demiş Voltaire. Öyleyse özgüven geliştiren adımlara göz atmak da bize kalacak!

BEYİN JİMNASTİĞİ

Bilgili ve donanımlı olmak özgüveni tetikliyor. Sosyal ortamlarda ‘iki çift laf’ edebilmek ve konuya katılandan ziyade, konuyu açan ve katkıda bulunan konumunda olmak iyi hissetmenizi sağlayacak. O zaman ne yapıyoruz? Her iki yılda bir Kaliforniya, Monterey’de düzenlenen TED Talks (Ideas Worth Spreading) konferanslarını takip ediyoruz. Farklı alanlarda uzman kişilerin bilgi alışverişine zemin oluşturan konferansın videolarını YouTube’da bulabilir, merak ettiğiniz birçok konuda zihin açıcı konuşmalar izleyebilirsiniz. Mesela bir ortamda UCLA eski basketbol takımı koçu John Wooden’ın 2001 tarihli konuşmasını referans alarak, “Kazanmak ve başarmak arasındaki fark” konulu bir sohbet başlatın. “Kitap okumaya vaktim yok” diyenler, her gün bir adet kitap özeti veren Blinkist aplikasyonunu indirebilir. Blinkist’in koleksiyonu iddialı, 1500’den fazla kaynak içeriyor. ‘Dummies Guide’ serisini hatmetmek de bir başka seçenek. Hazır kitaplara el atmışken, Paul Mckenna’nın ‘Instant Confidence’ adlı eseri özgüven yolculuğunuzda size rehber olabilir.  

ENGELLERİ AŞ DA GEL

“Her zaman, … istemişimdir”. Bu cümledeki boşluğu nasıl tamamlardınız? Zor bir dili öğrenmek, farklı bir kariyer yolu çizmek, satrançta uzmanlaşmak veya birinin hayatını değiştirmek… Ölmeden önce yapılması gerekenler listeniz, yani bucket list’iniz hazır mı? Mesela maratona katılmak, stresi yenmeyi sağladığı için son yıllarda popüler hale geldi. Uzun zamandır hayal ettiğiniz bir şey için çalışmak, çabalamak ve nihayetinde hedefe ulaşmak doyumsuz bir his sağlıyor. Ayrıca sosyalleşmek için de imkân yaratıyor.     

VÜCUT DENİLEN TAPINAK

Vücut bir mabet, ona iyi bakmak görevimiz. Kendimizi fiziksel olarak iyi hissedersek, ruhsal olarak da zinde oluyoruz. Spor yapmak, beslenme konusunda doğru kararları vermek; ‘temiz’ yemek, yani yemeğin tabağa gelene kadarki yolculuğu hakkında bilinçlenerek işlenmemiş, katkısız gıdalara yönelmek en doğrusu. Ruhundoysun.com, doğaya dönerek ‘yemeğin yolculuğunu’ keşfetmenize, farkındalığınızı geliştirmeye yardımcı olabilir.

Son yıllarda türeyen ve ‘sağlık içeceği’ olarak pazarlanan, sözde vitamin karışımları şeker yüklü olabiliyor. Maksat spor sonrası susuzluğu giderip “Kendim için şu an iyi bir şey yapıyorum” demekken, gereksiz şekerle kandırılıyoruz. Neyse ki tüketici bu konuda aydınlandı, etiketleri kontrol ediyor. Yeni trend; sirke ve kömür suyu gibi, ‘hiper fonksiyonel içecekler’ ve bitki proteini. Ayrıca ‘Komboucha Float’ adı verilen içeceğin 2018 yılında yine revaçta olması, sirke ve kömür dostlarıyla birlikte zirveye oynaması bekleniyor. Doğu Asya’ya özgü, fermente bir çay çeşidi olan Kombu çayı, sindirimi kolaylaştıran ve bağışıklık sistemini güçlendiren probiyotikler, eklem sağlığını koruyan glukozamin ve karaciğer detoksu sağlayan organik asitler içeriyor. Sağlıklı bir tarif için thechalkboardmag.com’a tıklayabilirsiniz.  

CHAKRA AYARI

Aveda’nın Balancing Body Mist’leriyle henüz tanışmayanlara sesleniyoruz: Üç dakikalık chakra testinden geçip ruhunuzun ve bedeninizin ihtiyaç duyduğu ayurvedik gücü tespit edin. Böylece anında daha iyi hissedebilir, özgüveninizi sağlamlaştırabilirsiniz. Sosyal sorumluluk projelerine verdiği değer ve kaliteli doğal ürünleriyle tanınan markanın bir mağazasına uğrayın ve gözlerinizi kapayarak yedi spreyden oluşan koleksiyonun tamamını koklayın. 1 numara ‘yere sağlam bastığımız nokta’, 3 numara ‘motivasyon merkezi’, 5 ise ‘yaratıcılık, kendini ifade etme ve iletişim’ ihtiyaçlarına işaret ediyor. Bakalım, hangi alanda desteğe ihtiyacınız var. // Aveda.com.tr

AYNADAKİ YANSIMA

Sopa yutmuş kadar olmasa da (!) dik durmak önemli zira dik duran bir insan, karşısındakinde kendinden emin ve başarılı bir insan izlenimi bırakıyor. Omuzlar geride, karın içerde, sırt dümdüz ve çene yukarıda dolaşmayı deneyin. Hazır boy aynasında duruşunuzu tartarken, kıyafetlerinizi de sıkı bir teftişten geçirin. Vücut tipinize göre giyiniyor musunuz? İyi bir terziniz var mı? Yoksa o paçalar fazla mı uzun? Herkes gibi giyinmek zorunda hissetmeyin ama mutlaka bir tarzınız olsun ve tutarlı olmaya bakın. Yıllar içinde birikmiş, giymediğiniz kıyafetleri eleyin ve zevkinize göre organize edilmiş, ‘temiz’ bir gardıroptan giyinin.     

ÖZDEŞLEŞME SANATI

Öyle boş yere karizmatik olunmuyor; sizinle özdeşleşen her şey, çevrenizde itibar yaratmanızı sağlar. Kimi sizi eleştirir ama kimi de kopyalar. Kimi çekemez, kimi hayranlık duyar… Herkesin bilmediği, niş bir parfüm bulmakla işe başlayın. Sizinle özdeşleşen bir koku, kişiliğinize dair bir ipucu verecek, akılda kalıcı olmanızı sağlayacak. Uniseks özelliği bulunan parfümler şu sıralar oldukça revaçta. Jul et Mad Secrets du Paradis Rouge, portakal çiçeği notasıyla zarif ve çarpıcı bir seçenek olarak öne çıkıyor. Hem ‘extrait de parfum’ olduğu için de kalıcı. Şimdi shaker’a buzları atıp o size özgü kokteyli hazırlama zamanı!  

İLGİLİ İÇERİKLER bakım alfa erkeği
İlgili Başlıklar
Daha Fazlası