Bedeniniz ve Zihniniz İçin En İyi Egzersiz Aynı Zamanda En Eğlenceli Olanıdır
Wellness

Bedeniniz ve Zihniniz İçin En İyi Egzersiz Aynı Zamanda En Eğlenceli Olanıdır

Evde yapabilirsiniz, derslere yazılabilirsiniz, az ya da çok zaman ayırabilirsiniz... Eğlendiğiniz sürece faydalarını göreceksiniz.

Yüzmenin birçok faydasından daha önce bahsetmiştik, ancak beden ve zihin bakımı için en iyi egzersiz olarak kabul edilen tek şey bu değil. Uzmanların da kendi favorileri var ve en iyisi de bunların bilim tarafından destekleniyor olması. Herkes yüzmekten hoşlanmayabileceği ya da yakınlarda yüzecek bir havuz bulunmayabileceği için, günlük hayatınızı iyileştirebilecek başka bir egzersiz türü daha var.

Dans etmekte ne kadar iyisiniz? Psikoterapist F. Diane Barth tarafından açıklandığı gibi dans etmek "duygusal ve fiziksel iyileşmeye yardımcı olabilir" ve bu bilimsel çalışmalarla da doğrulanmıştır. Örneğin, bir çalışma haftada sadece bir buçuk saat tango yapmanın depresyonu önemli ölçüde azaltabileceğini göstermiştir. Müzik eşliğinde hareket etmek daha fazla "fiziksel, sosyal, duygusal ve bilişsel" bağlantıyı teşvik eder ve bunu hızlı bir şekilde fark edebiliriz.

Bununla birlikte, Barth'ın da açıkladığı gibi, her türlü hareket bedenimize ve zihnimize iyi gelir: Zumba dersleri, bilgisayarda koreografileri takip etmek, en sevdiğiniz şarkılara kendiniz uydurmak, hatta oturma odasında hoplayıp zıplamak bile iyi gelebilir.

Örneğin Harvard'a göre dans etmek beden ve zihin için en iyi egzersizdir çünkü düzenli olarak yapılması "kasların ve kemiklerin" gelişmesini sağlar, yağ oranını azaltır, aerobik kapasiteyi artırır, kan basıncını düşürür, "iyi" ve "kötü" kolesterol oranını iyileştirir. Tıpkı diğer spor türleri gibi.

Psikoloğun da dediği üzere, birçok insanın bu egzersizi yapmayı reddetmesinin nedenlerinden biri utanmalarıdır, ki bu tamamen normaldir, ancak dansla ilgili mükemmel olan şey, bunu kendi yönteminizle, evde, istediğiniz zaman ve yoğunlukta yapabilmenizdir... Tutarlı olduğunuz ve eğlendiğiniz sürece, faydalarını fark edeceksiniz. Ve kim bilir, belki de başkalarıyla birlikte derslere katılır ve yeni insanlarla tanışırsınız.

GQ İspanya

İlgili Başlıklar
Daha Fazlası