Migrenliler İçin Uzaktan Çalışmak Bir Nimet
Wellness

Migrenliler İçin Uzaktan Çalışmak Bir Nimet

Bu öngörülemeyen durumla evde başa çıkmak daha kolay olabilir.

Pandemi çoğu insanın zihninden yavaş yavaş silinirken, uzaktan çalışma konusunda ne yapılması gerektiğine dair tartışmalar giderek daha ateşli hale geldi. Jamie Dimon ve Elon Musk gibi ticaret dünyasının ünlü isimlerinden gelen feryatlar, işverenleri serbest çalışanlarını ofislere bağlamaya çağırıyor. Ve, şehirlerin finans bölgelerinin içi boşaltılmış durumda ve evden çalışmak pek çok insanı rahatsız ediyor gibi görünüyor.

Ancak herhangi bir yerde çalışma seçeneği, masabaşı çalışanlara da destek veriyor; migren gibi sessiz, kronik hastalıklardan muzdarip bazıları için bu seçenek bulunmaz bir nimet. Michigan Sağlık Üniversitesi Baş Ağrısı ve Nöropatik Ağrı Kliniği Direktörü Dr. Wade Cooper, "Migren hastalarımın çoğu evden çalışma ortamına sığındı" diyor.

Evden çalışmak, Dr. Cooper'ın hastalarına ofiste çalışmanın sağlayamayacağı bir esneklik düzeyi sundu. Sonuçta, çok çeşitli etkili tedavi seçenekleri olsa bile, migren atağı geldiğinde, gelir - mesela bir Salı günü öğleden sonra 3'te. Eğer evdeyken gelirse, birkaç saatliğine işten ayrılabilir ve daha sonra işe dönebilirsiniz. Geçmişte, işe dönmeden önce migrenin geçmesini bekleyerek, bir odacıkta ağrı çekerlerdi.

Amerika Birleşik Devletleri'nde 40 milyon kişinin migren hastası olduğu düşünülürse, uzaktan çalışmanın bu kişiler için faydaları konuşuldukça daha yaygınlaşacaktır. Bir iş arkadaşının migren ataklarını tembellik sanabilecek yöneticilerin ve iş arkadaşlarının görüş alanının dışında çalışmak, yersiz eleştrileri engellemeye de yardımcı olur. Dr. Cooper, "Migreni olan hastalarımız iş sorumluluklarından kaçmaya çalışmıyor" diyor. "Bunlar genellikle zayıf insanlar ya da isteksiz çalışanlar değil; aslında tam tersi. Ancak diğer çalışanlar kadar başarılı olabilmeleri için bazı düzenlemelere ihtiyaçları var."

Bu, öğleden sonra migreni olan birinin sabah ve akşam çalışması ya da uzanmak için rahat ve sessiz bir alana kolay erişimi anlamına gelebilir. Bu aynı zamanda, izin istemeye gerek kalmadan bilgisayar başından kalkabilecek bir kurum demektir.

Yine de işverenler uzaktan çalışmanın kalıcılığı üzerine kafa yorarken, bazıları çalışanlarını pandemi öncesi düzenlemelere zorlamayı tercih etti, Dr. Cooper tedavi ettiği kişilerde şimdiden olumsuz etkiler görüyor.

"Aklıma hemen bir hasta geliyor" diyor: Kronik migrenden muzdarip bir yazılım mühendisi, pandeminin esnek çalışma düzenlemelerinden büyük ölçüde fayda gördü. "İnanılmaz derecede etkiliydi" diyor Dr. Cooper. "Şimdi, yıllar sonra ilk kez işe dönmesinin yarattığı baskı nedeniyle, yaptığı işin kalitesi ve elde ettiği sonuç gerçekten iyi olmasına rağmen, bazı toplantılara katılamadığı için olumsuz eleştiriler alıyor."

Yine de uzaktan çalışmanın kalıcılığı hiçbir zaman vaat edilmedi. Ve işverenler işlerini salgın sonrası ekonomiye göre yeniden yönlendirirken, elbette bazıları çalışanlarla dolu ofislerde olmayı hedefleyecektir  (bu bazılarını daha az üretken bir ortama itse bile). Bu senaryo migrenden muzdarip olanların çoğu için optimal olmasa da, yöneticilerin ofis normlarını yeniden düzenlemeleri için bir fırsat var.

Ofisin bir bölümünün ayarlanabilir aydınlatmaya sahip olmasını ve sessiz kalabilmesini sağlamak bir stratejidir. Bir diğer strateji ise migreninin rahatlatıcı bir yerde geçmesi için ara sıra dışarı çıkan çalışanları cezalandırmaktan kaçınmaktır. "Migren hastalarım gerçekten sorumlu çalışanlar" diyor Dr. Cooper. "İşverenlerinden biraz daha fazla güven ve anlayışa ihtiyaçları var."

Bu içerik GQ US websitesinde yayınlanmıştır. 

İLGİLİ İÇERİKLER migren Home office pandemi
İlgili Başlıklar
Daha Fazlası