Neden güne buz gibi duşla başlamalıyız?
Wellness

Neden güne buz gibi duşla başlamalıyız?

Bir daha hiç yorgun hissetmemek mümkün.

Bazıları kahveyle kendine gelir, bazıları soğuk bir duşla. Bugün soğuk duşun tarafındayız ve neden daha etkili olduğunu açıklıyoruz.

İyi bir uykunun önemini hatırlamadan olmaz ancak uykunun sonu ve günün başı arasındaki noktada ne yaptığınız da en azından kaç saat uyuduğunuz kadar önem taşıyor. Uyku halindeyken metabolizmamız yavaşlıyor ve sabah kalktığımızda zamanla -birden değil- kendine gelip günlük rutin hızına ulaşıyor.

Soğuk duş da bu arada devreye giriyor. O önemli noktayı (uyku sonu-gün başı arasındaki) istediğiniz gibi doldurabilirsiniz: Sıcak ve sert bir kahve, yatakta gerinmek, yürüyüş ya da soğuk bir duş. Tüm bunlar ve daha nice aktivite arasında metabolizmanızı buz gibi su kadar ateşleyecek bir aktivite bulmak zor. Nabzınızı artıracak ve kan dolaşımınız duşsuz bir günden çok daha erken başlayacak. Bu da her anlamda daha verimli bir gün demek.

Sizde nasıl bir etkisi olacağını görmek için yarın sabah, normalde kalktığınızdan yarım saat erken kalkın ve yatağınızdan doğruca duşa gidin, zihni boşaltın ve titremenin tadına varın.

İLGİLİ İÇERİKLER soğuk duş bakım
İlgili Başlıklar
Daha Fazlası