Netflix Bizi Gevşetmeye Kararlı
Wellness

Netflix Bizi Gevşetmeye Kararlı

Stresli, gergin, bunalmış, yorgun hissettiğinizde ya da iyi bir gece uykusuna ihtiyaç duyduğunuzda da, uykusuz gecelerinizin bir sebebi Netlifix'e başvurabilirsiniz. Uyku düzenimizin ve kaygı seviyelerimizin ayarı günlük hatta anlık olarak değişiyor. Headspace, izleme platformundaki yeni yayınıyla nasıl hissettiğinize bağlı olarak çeşitli egzersizlerle yol gösterici olabilir. Daha önce izlediğiniz bir dizinin tekrarıyla vakit geçirmektense şans vermeye değer.

Headspace’in önceki Netflix serileri ilgi çekmişken, şimdi de izleyicinin isteklerine göre şekillenen bu interaktif içerik oldukça ilgi toplayacaktır. Son bir buçuk senedir hepimiz zor zamanlar geçirdik ve bunun etkilerini de uyku düzenimizde veya stres seviyemizde görebiliyoruz. Yeni rehberin amacı sizi dış dünyadan biraz koparıp ihtiyaçlarınıza göre şekillenmiş egzersizler ile kendinizle bağlantı kurabileceğiniz bir alan yaratmak.

İnteraktif sistem nasıl çalışıyor?

Başlangıçta kısa bir tanıtımla başlayan belgesel, karşımıza üç ayrı seçenek sunarak devam ediyor; Meditasyon, Rahatlama ve Uyku. Daha sonrasında ise çeşitli sorular ile sıkıntınıza odaklanmanızı sağlıyor. Ne kadar vaktiniz olduğunu bile soruyor, yani sanki sizin için yapılmış bir rehber niteliğinde. Seçtiğiniz şıkkı izlemeyi bitirdiğinizde, size başa dönme veya bir “uyku hikayesi” dinleme seçenekleri sunuyor.

Headspace'in kurucu ortağı Andy Puddicombe ve Eve tarafından seslendirilen bu üçüncü bölüm niteliğindeki şov, ihtiyaç duyduğunuz anda ve düzenli olarak geri dönebileceğiniz bir şey olacak şekilde tasarlanmış. Gevşemek ve uyumaya konsantre olmak istiyorsanız, Eve; günlük bir meditasyon veya rahatlamaya ihtiyacınız olduğunu düşünüyorsanız, Andy size eşlik ediyor olacak.

Bütün şıkları bir anda deneyimlemek biraz imkansız olsa da, ben kendimi nasıl hissettiğime bağlı olarak birkaç gün denedim işe yarıyor mu tartışırım.

Uyku egzersizlerinde, 45 dakikalık 4 tane uyku hikayesi sunuluyor. Renkli, yavaş hareket eden animasyonlar ve Eve’in yumuşak tonu ile anlatılan hikayeler ile uykuya dalmaya yardımcı oluyor. Daha önce deneyimlediğim “Guide to Sleep”den farklı olarak bu hikaye anlatımı oldukça rahatlatıcı. “Guide to Sleep” ile benzer tarafları olsa da, bu alternatif kişiselleştirilebilir olduğundan dolayı daha çok ilginizi çekebilir.

Meditasyon egzersizinin süresini, kendi vaktinize göre siz belirliyorsunuz. 3dk, 5dk ve 10dk seçenekleri var ve ben bunlar arasından nasıl hissettiğimi seçip 10 dakikalık olan egzersizle başladım. Meditasyon egzersizleri daha çok nefesinize ve vücudunuzun bulunduğu yüzeyle olan temasa odaklamanızı sağlıyor. Bu egzersiz bana o kadar rahatlama sağladı ki 7. Dakikasında uyuya kaldım. Düşününce belki bu kötü bir durum olarak düşünülebilir fakat zaten bu egzersizlerin temel amaçlarından biri de sizi uykuya hazırlamak ve rahatlatmak. Benim de deneyimime göre bu amacına tamamen ulaşmış bir seri.

İnteraktif Gevşeme Rehberi şimdiye kadar inançla başladığım bu deneyimlerde en sevdiğim diyebilirim. Diğer iki serinin birleşimi niteliğinde olsa da kendi ihtiyaçlarıma göre şekillendirebilmem beni en çok etkileyen özelliği oldu. Fakat şunu söylemeliyim ki başlangıç seviyesindeyseniz ve daha önce hiç deneyiminiz yoksa, ilk olarak önceki serileri izleyip hem meditasyon hem de “mindfulness” hakkında bilgi edindikten sonra bu seriyi izlemek daha etkili olmasını sağlayabilir.

İlgili Başlıklar
Daha Fazlası