mindfullness ve meditasyon ile stres azaltma FotoMaximum
Wellness

Stresi Azaltmak İçin Farkındalık Nasıl Kullanılır?

Jon Kabat-Zinn farkındalığı Batı'da popüler hale getirdi. GQ'nun How To Win At Life kitabından yapılan bu özel alıntıda, stresten arınmak için beş adımlık bir rehber açıklanıyor.

Yeni bir beceri mi öğrenmek istiyorsunuz? How To Win At Life, GQ'nun yeni uzmanlık dersleri kitabı. Jamie Oliver, Richard Branson, Tracey Emin, Andy McNab, Tom Daley, Alastair Campbell, Dynamo ve diğerleri gibi kendi alanlarında otorite olan kişilerle yapılan özel röportajlara dayanan resimli, adım adım ilerleyen rehberler size moda, spor, yeme-içme, iş, romantizm, seyahat ve daha birçok konuda nasıl başarılı olabileceğinizi gösteriyor.

Bu özette, farkındalığın kurucusu Jon Kabat-Zinn stresinizi nasıl meditasyonla uzaklaştıracağınızı açıklıyor...

Dikkatli meditasyonun kökleri Budizm'e dayanıyor olabilir, ancak etkileri inanmakla alakalı değil. MRI taramaları kullanılarak yapılan bilimsel çalışmalar, uygulayıcıların beyinlerinin kaygıyla daha iyi başa çıkmak için yeniden kalibre olduğunu göstermiştir. Peki farkındalık tam olarak nedir? Batı'da yaygınlaştırılmasıyla tanınan Jon Kabat-Zinn onu şöyle tanımlıyor: "Anda kalarak, bilinçli olarak yapılan farkındalık." Kendisi 1979 yılında Massachusetts Üniversitesi'nde Farkındalık Temelli Stres Azaltma (MBSR) programını kurduğundan beri bu tür bir "farkındalığı" savunmakta. Takip eden on yıllar boyunca Kabat-Zinn'in teorileri yavaş yavaş ana akım haline geldi. "Birdenbire herkesin diline dolandı" diyor. "Bunun nedeni farkındalık biliminin gerçekten katlanarak büyümesi." İşte onun başlangıç rehberi...

Anksiyeteyle başa çıkmak için nefes terapisi hakkında bilgi almak isteyebilirsiniz. 

BU İÇERİK İLK OLARAK BRITISH GQ WEB SİTESİNDE YAYINLANMIŞTIR.

İLGİLİ İÇERİKLER mindfulness stres
İlgili Başlıklar
Daha Fazlası