Kortizol Seviyelerini Yönet
Wellness

Kortizol Seviyelerini Yönet

Hızlı şehir hayatında dengede kalabilmek gerçekten de büyük bir çaba gerektiriyor. Stres seviyelerimizi düzenlemek bazen sandığımızdan daha zor olsa da durmadan alarm halinde, çevresel faktörlerin etkisine bağlı olarak yaşamak pek de sürdürülebilir değil. Hem ruhsal hem de fiziksel olarak yıpratıcı bu oluş halinden çıkabilmek için odağımızı kortizol seviyelerimize yönlendiriyoruz.

Sabahları yataktan sanki hiç uyumamışçasına yorgun kalkmak, öğleden sonra pilimizin bitmesi, gece ise aniden gelen bir enerji patlaması ile uykuyu zor getirmek... Belki de birçoğumuzun ortak paydada buluşabileceği bir senaryo bu.

Gün içerisinde yaşadığımız enerji seviyelerimizdeki bu değişimin ana kaynağı ise kortizol seviyemiz. Kortizol böbreküstü bezlerimiz tarafından üretilen bir hormon. Genellikle vücudumuz tarafından düzenlenen kortizolün temel görevlerinden biri ise stres anlarında vücudumuzun savunma mekanizmasını harekete geçirmek. Adrenalin hormonuna daha çok aşina olsak da stres anlarında salgıladığımız kortizol, savaş ya da kaç durumuna geçmemize yardımcı olur. Sağlıklı ve dengeli üretilen kortizol bizi ayık tutmaya yardımcı olurken, tehlike anlarında çevresel faktörlere verdiğimiz tepki için de oldukça gerekli. Fakat dengesi bozulan her şey gibi normalin üzerinde salgılanan kortizol bizi kronik bir stres haline sokabilir.

Gün içerisinde uyandığımız andan itibaren modern stres faktörleri tarafından tetikleniyoruz. Savaş ya da kaç moduna girdikçe tekrar merkezlenmek giderek daha zorlaşıyor. Salgılanan stres hormonu vücuda tehlikeyi haber verebilmek için her seferinde bir öncekinden daha yüksek dozda oluyor; fakat karşı karşıya olduğumuz “tehlike” trafik, e-mailler ya da ödemeyi unuttuğumuz bir fatura oldukça vücudumuzu maruz bıraktığımız bu durum sağlıksız bir hal alabiliyor. Artan kortizol seviyeleri sonrası yaşanan ani enerji patlamaları ise bizi aslında olmayan bir hayati tehlikeden koruyor ve etkisi geçtiğinde bizi öncekinden de yorgun bırakıyor. Etkisinin hiç geçmediği ve sürekli tetiklenerek bitmek bilmeyen stres, baş ağrısı ve anksiyeteye sebep olduğu durumlar da olabiliyor. Hem psikolojik hem de fiziksel sağlığımızı tehlikeye sokan, bizi gündelik olarak stresli ve huzursuz bir yaşama iten bu durumun önüne geçmek için kortizol seviyemizi doğal yollarla azaltabileceğimiz yöntemler mevcut.

 

İZLE
Spot Işıkları Kuliste: Chris Appleton
İlgili Başlıklar
Daha Fazlası