Netflix’le Nasıl Uyudum?
Wellness

Netflix’le Nasıl Uyudum?

"Headspace Guide to Sleep" uykusuzluğa çare olabilir mi? Netflix&Chill sonunda gerçek anlamlı tanımını bulmuş olabilir. Yedi bölümlük seriyi izleyip nasıl uykuya geçtiğimi anlatıyorum.

Pandemi öncesi çoğumuzun uyku düzeni muhtemelen şu ana kıyasla daha iyiydi. Son bir senedir ne yaparsam yapayım uyku düzenimi bir türlü düzene sokamadım. Uyku ilaçları, uyku çayları… hepsini denedim. Neyse ki deneyecek yeni bir şey çıktı ve zaten ne kaybederdim zaten uykum yoktu ve ekran karşısındaydım.

Umudum Netflix'in yeni serisi Headspace Guide to Sleep. Platform son zamanlarda fazlasıyla bu tarz rahatlatıcı ve mental sağlıkla ilgili serilere yatırım yapıyor ve bu seriye benzer olarak 2021’in başında meditasyon yapmayı öğretmek amaçlı Headspace Guide to Meditation serisini yayınlamıştı.

Headspace muhtemelen çoğu kişinin bildiği bir ‘mindfulness’ uygulaması. Sektörün ilk aplikasyonlarından biri olarak uzun süredir takipçilerine rahatlamaya, odaklanmaya, öfkenizi dağıtmaya ve uyumaya yardımcı olacak rehberli meditasyonlar sağlıyor. Bu 7 bölümlük Netflix serisinde de uykuyla ilgili yanlış düşünceleri, efsaneleri ve uyumaya yardımcı olacak ipuçlarını anlatıyor. 15-20 dakikalık her bölüm farkındalık ve meditasyon öğretmeni Eve Lewis Prieto rehberliğinde, rahatlatıcı bir animasyon ve dinlendirici bir uykuya geçip rahatlamanıza yardımcı olmak için tasarlanmış rehberli gevşemeler içeriyor.

Neden uykuya konsantre olmalıyız? Eve’in anlattığına göre meditasyon yapmak daha uzun ve daha kaliteli uykuya ulaşmanıza yardımcı oluyormuş ve bu zamanlarda kimin güzel bir uykuya ihtiyacı yok ki?

İlk bölümde uyku hakkındaki mitlerden bahsediyor ve hepimizin duyduğu ve bildiği ‘8 saat uyku kuralı’ hakkında bilgi vermekle başlıyor. Bunun doğrusunun 7 ve 9 saat aralığı olduğunu ve çok fazla uyumanın sağlığa zararlı olduğunu söylüyor. Daha sonrasında ise uykudan önce yapılması ve yapılmaması gerekenlerden bahsediyor. Serinin sonuna doğru başladığı meditasyon ve mindfulness egzersizleri beni en çok etkileyen kısım oldu. 

 

Gerçekten işe yarıyor mu?

Evet, seri amacına uygun. Sizi uykuya hazırlayacak bir rutin içeriyor ve o 10-15 dakikalık bölümün sonunda daha rahatlamış hissediyorsunuz. Dürüstçe söylüyorum, daha önce düzenli meditasyon veya bu tarz uygulamaları hiç kullanmadım. Birkaç girişimim oldu ama bunu bir rutine dönüştüremedim. O yüzden bu seri beni ne kadar etkiler ne kadar düşüncelerimden uzaklaştırır başta biraz şüpheliydim. Uyku için rahatlatmanın yanı sıra bilgilendirici olması ve yapılan animasyonlar bence bu seriye güzellik katıyor.

Cihazlara olan aşırı bağımlılığımızdan, rüyalarımızı meditasyon yoluyla nasıl kontrol edebileceğimizden ve uykusuzluğa neyin katkıda bulunduğuna kadar neden uyumadığımızla ilgili pratik meseleleri ele alıyor. Yani uykusuzluğun sebeplerini belli temellere oturtuyor.

Her bölümün meditasyon bölümü dışında uykusuzlukla nasıl başa çıktığınızı düşünmenizi sağlayacak 10-12 dakikalık kısımları var. İlk gün bu seriye başladığımda asla işe yaramayacağını düşünsem de gözlerimi açtığımda ikinci bölümü yarılamış buldum ve anında bilgisayarı kapatıp uykuma devam ettim.

İşin püf noktası izlerken kendinizi ‘uyumam lazım’ diye şartlamamak ve Eve’in anlattıklarını dinlemek, uygulamaya çalışmak. Ben bunları yapmaya çalışırken tabii ki kafamdan başka düşünceler de geçirdim ama ne olursa olsun dikkatimi çok dağıtmamaya çalıştım. Gece boyunca uykum hiç bölünmedi ve uyandığımda da, belki psikolojiktir ama, daha dinlenmiş hissettim.

3. günümde biraz uyku sorunu yaşadım onun sebebi de tam meditasyon kısmına geçmiş ve uykuya dalmak üzereyken, dışarıdan gelen kontrol edemez gürültü durumunun uyku modunu birden ve uzun süreli olarak dağıtmasıydı. Eve’in önerdiği egzersizleri ve uygulamaları denesem de o noktadan sonra işe yaramadı. Yani ana konsantre olabilmek konusunda yapmam gereken başka pratiklerde var fakat dış etkenler kontrol edebildiğim seviyedeyse sorunu büyük ölçüde çözdüm sayılır. 

En rahatlatan bölüm: meditasyon kısmı.  Eğer meditasyon hakkında az çok bilginiz varsa bunun rahat hissettiğiniz bir yerde başlayacağını biliyorsunuzdur. Yatakta ya da koltukta nerede rahatsanız orada başlayabilirsiniz.

Bölüm sonunda birkaç derin nefesle başladı; burundan içeri, ağızdan dışarı. En başta böyle nefes almak garip gelmişti ama her gece yapmaya başlayınca alışmaya başladım. Daha sonra biraz görselleştirmeyle devam etti. Mesela uyandığınız andan o ana kadar gününüzü görselleştirmek veya vücudunuza güneş ışığının değmesi ve o sıcaklığı hissetmeniz gibi. Eğer bunları yaptıktan sonra da hala uyanıksanız, sizden 1000’den geriye doğru yavaşça saymanızı istiyor. 

Önerilen uygulamaları sürdürmek için her akşam Netflix karşısında değilim tabii. Sorunun şiddeti bu yumuşak yaklaşımla belki de artık gerçekten çözmek istediğim için azaldı. Denediğinizde belki sizi tamamen uyutmayacak ama daha rahat uyumanızı sağlayabilir. Yani uyku tutmadığında klasiklerden ‘Friends’ açmak yerine bu 7 bölümlük seriye bir şans verebilirsiniz.

 

UYKUNUN FAYDALARI, ÖNEMİ & DAHA İYİ BİR UYKU İÇİN NE YAPMALI? 

uyku

 

İlgili Başlıklar
Daha Fazlası