Robert Pattinson'ın Patates Diyeti
Wellness

Robert Pattinson'ın Patates Diyeti

Kulağa oldukça korkunç bir rejim gibi gelse de, 15 gün boyunca sadece patatesten oluşan diyet bir şekilde The Batman yıldızını memnun etti.

Robert Pattinson'ın Batman rolünü oynayacağı resmi olarak açıklanır açıklanmaz, fiziksel görünümü hakkında şüpheler ortaya çıktı. Ancak her ne kadar nefret edenler kendilerinden çokça emin olsalar da, Pattinson herkesi şaşırttı. Aslında süper kahramanın standartlarına uyabilmek için (başlangıçtaki aksi yönde iddialarına rağmen) zorlu bir antrenmandan geçmişti. Haftada beş gün antrenman yapıyor, koşuya çıkıyor ve hatta alanında şampiyon Rigan Machado'dan dövüş sanatları dersleri alıyordu. İngiliz aktör ilk kez bir rol için hayat tarzını değiştirmedi. Bir keresinde sette zinde kalabilmek için günde 17 kahve içtiğini iddia etmişti.

Sadece Patates Diyetinin Garip Hikayesi

Eğer açsa ona patates verin, bu onun yeni hikâyesinin başlangıcı olabilir. Çünkü Robert Pattinson, İngiliz Evening Standard dergisine verdiği son röportajda, iki hafta boyunca sadece haşlanmış patates yiyerek ve sadece küçük bir avuç pembe Himalaya tuzu ile tatlandırarak kilo verdiğini - tam olarak ne zaman ve hangi rol için olduğu bilinmese de - iddia etti. Kısacası, aktör çeşitli diyetler denediğini ancak bunu gerçekten etkili bulduğunu söyledi. Röportaj sırasında "Patates olağanüstü derecede bağımlılık yapıyor" diye ekledi. Aslında beslenme teknikleri için bu bir nevi oruç. Röportajda ketojenik diyete de atıfta bulunarak keto rejimin tam olarak kendisine göre olmadığını belirtti. "Görünüşe göre patates diyeti gerçek bir detoks ve söyleyebileceğim tek şey kesinlikle kilo verdiğiniz" diye ekledi. Elbette aynı zamanda Hollywood'un bir şekilde yakışıklı ve kaslı görünmek için sürekli diyet yapma takıntısına yönelik eleştirileri hiç de az değil. "Sadece kalori alımınızı kontrol ediyor olsanız bile buna kapılmanız çok kolay." diyor. 

Patates gerçekten kilo vermeye yardımcı olur mu?

Her şeyden önce, eğer merak edilen soruyu cevaplayalım, patates aslında kilo vermeye yardımcı olur. Tamam, patates bir karbonhidrattır ancak polisakkarit olarak bilinen kompleks bir şeker olan nişasta içerdiğinden dolayı doğal bir detoks yumağıdır. Bunun nedeni patatesin haşlanmasıyla içindeki nişastanın parçalanarak sindirimi kolaylaştırması ve enerji sağlamasıdır. Besin değerleri şu şekildedir: bir fırınlanmış patates yaklaşık 160 kaloridir. Patatesin iltihap giderici gücü olan A vitamini açısından zengin olması da oldukça önemlidir. Tabii ki kızartılmamalıdır. Aslında kısaca şu soruyu ortaya atabiliriz: 15 gün boyunca sadece nişastadan oluşan bir diyet, bir tür geleneksel detoks deneyi olarak görülebilir mi? Ya da daha doğrusu, arınmak için bu kadar sert bir diyet gerekli midir? Cevap hayır. Tabii ki, iki hafta boyunca sadece haşlanmış patates ve bir tutam pembe tuzla olmaz. Vücudumuz, her durumda patatesten daha geniş bir diyet içeren, yağsız et ve sebzelerle desteklenen bir haftalık oruç yönteminden sonra detoks yapmaya tam olarak başlar. Oruç tutanlar genellikle meyve, tuz ve rafine unlarda bulunanlar da dahil olmak üzere şekerleri ortadan kaldırır. Bunun yerine, bir veya iki hafta boyunca benzer bir diyet sistemine başlanır ve daha sonra diyete yavaş yavaş peynir ve glutensiz tam tahıllı ekmekler de eklenir. 

Bu yazı ilk olarak GQ Italia websitesinde yayınlanmıştır. 

! Bir diyet tavsiyesi değildir, hekiminize danışınız. İçerik bilgilendirici-eğlendirici amaçla yazılmıştır.

İlgili Başlıklar
Daha Fazlası