Senenin En Çok Konuşulan Diyeti: Keto
Wellness

Senenin En Çok Konuşulan Diyeti: Keto

Senenin Google’da en fazla araştırlılan diyeti Ketogenesis’e siz de bir şans vermeyi düşünebilirsiniz.

Bu sene yine az karbonhidratlı diyetler gündeme geliyor. Atkins ve Dukan diyetleri gibi protein bazlı diyetler olay yaratınca insanlar ne tür diyet deneyeceklerini bilemediler. Şimdi ise yeni hip kilo verme yöntemi Ketojenik diyet, kısacası Keto diyeti. Epilepsi gibi birçok kronik hastalık için önerilen diyet ayrıca kilo verdirmede de çok başarılı. Ketojenez karaciğerdeki keton üretimine deniliyor. Vücudunuz glikoz eksikliği yaşayınca keton üretiyor, kısacası 2 ya da 3 gün şeker kullanmayınca. Kanınızdaki glikoz size enerji verdiği için, şeker seviyesi düşünce yedek bir plana başvuruyor bu da keton planı oluyor. Ketonlar şekerin yerini alıyor.

Ne içeriyor?

Günde 30 gram karbonhidrat içeren diyet, vücut ağırlığınızda kilogram başına 1 gram protein içeriyor. “Sonra istediğinizi yiyebilirsiniz” gibi bir mod asla yok. Her gün tükettiğiniz kalorinin protein ve karbonhidrat oranını hesaplamak zorundasınız.

Peki Keton Takviyesi Yaparsam?

Keton içeren birçok takviye gıdası çıkmaya başladı fakat kimse bu gıdaların ne kadar güvenli ve yararlı olduğunu bilmiyor. Diyetinizi değiştirmeden keton alırsanız ateşe körükle gitmiş olursunuz.

Önerimiz:

Birçok insan keto diyeti ile vücudundaki yağ oranını azaltabilir. Dikkat edilmesi gereken nokta bu tür az karbonhidratlı diyetler zorlayıcı olabiliyor. Unutmayın ancak diyetinizi bozmadığınız sürece kilo verebilirsiniz. Eğer size uygun bir diyet olmadığını düşünüyorsanız herkes yapıyor diye asla yapmamalısınız. 

İlgili Başlıklar
Daha Fazlası