Akşam 6'dan Sonra Yemek Yemek
Yeme-İçme

Akşam 6'dan Sonra Yemek Yemek

Birçok insan belirli bir saatten sonra yemek yediğinde kilo alma konusunda endişe duyar. Peki gerçekten akşam 6’dan sonra kilo aldırır mı?

Gece yenilen yemeklerin kilo aldırdığına dair çalışmalar var. Bazı çalışmalar bunun vücudun sirkadiyen ritminden kaynakladığını öne sürüyor. Sirkadyen ritim, vücudumuzun saatidir. Vücudunuzun kimyasal ve hormonal üretim ve metabolizmasını yaklaşık 24 saatlik döngü boyunca düzenler. Sirkadiyen ritme göre hava karardıktan sonra uyku hormonu dediğimiz melatonin salgılanır ve vücut yemek yemek yerine dinlenmek ister. Gerçekten de, yapılan bazı çalışmalar bu teoriyi destekler. Bu çalışmalara göre aynı yiyecekleri yemelerine rağmen gece yiyenler gündüz yiyenlere oranla daha fazla kilo alır.

 Deneme

Geç Yemek Yemek, Fazla Yemenize Yol Açabilir

Saatten bağımsız olarak düşündüğümüzde gün içinde ihtiyacınız olandan daha fazla kalori alırsanız elbette bu durum da tartıda fazla kilolarla karşılaşmanıza sebep olacaktır. Gece yeme ve kilo alma arasındaki ilişki, geç yemek yiyenlerin daha fazla kalori alımıyla ilişkilendirilebilir. Yapılan bir çalışma 59 kişinin yemek saatleri ile toplam kalori alımı arasındaki ilişkisini incelemiş. Özellikle, yatma saatlerine daha yakın yemek yiyen bireylerin, daha önceki saatlerde yemek yiyenlere göre daha fazla kalori aldığı görülmüş. Başka bir çalışma da gece 11 ile sabah 5 arasında yemek yiyen bireylerin ortalama 500 kalori daha fazla aldığını ortaya koymuş.

Ayrıca gece yemek yiyenlerin sadece kalori anlamında değil besin ögesi anlamında da daha kötü beslendiğini gösteren çalışmalar da mevcut. Gece yemek yiyen bireylerin daha sağlıksız besinleri tercih etme olasılığı yüksek. Bu durumda duygusal yemenin de etkisi de olabilir. Stres, anksiyete, can sıkıntısı veya üzüntü nedeniyle gerçek açlık ve duygusal açlık da özellikle geceleri karışabiliyor. Günün yorgunluğu ve yorgunluğun besin alımını tetiklemesini de göz önünde bulundurmak gerekir.

Akşam 6’dan sonra yemek yemek kilo aldırır mı?

Aslında bu durum da tamamen size bağlı. Eğer akşam yemeğinden sonra gün içinde ihtiyacınız olandan daha fazla enerji alacak şekilde besleniyorsanız elbette bu durum kilo almanıza neden olabilir. Ama bunun için yine yukarıda söylediğim gibi saati suçlamayı bırakıp yediklerimize odaklanmamız gerekiyor. Dolayısıyla akşam işten geç çıkıyorsanız,  bazı günler eşinizi yemeğe bekliyorsanız veya anneniz yemeği geç hazırladıysa kısacası akşam yemeğiniz saat 19.00 veya 20.00’ye sarkıyorsa stres yapmanıza gerek yok. Ama normalde yediğinizden daha fazla yiyorsanız ve akşam saatlerinde yediklerinizi kontrol etmiyorsanız bu durum kilo almanıza sebep olabilir, dikkat.


İlgili Başlıklar
Daha Fazlası