Bağışıklık Sisteminizi Güçlendirin!
Yeme-İçme

Bağışıklık Sisteminizi Güçlendirin!

Bağışıklığınızı güçlendirmek için yapmanız gerekenleri sizin için mercek altına aldık.

Bütün dünyayı etkisi altına alan koronavirüs salgını sebebiyle son günlerde en çok konuştuğumuz konulardan biri de bağışıklık oldu. Bağışıklık sistemi aslında sanılandan çok daha kompleks bir yapıya sahiptir. Tam anlamıyla güçlü bir bağışıklık sistemi için önemli birkaç faktör vardır. Dengeli beslenmek, kaliteli uyku, daha az stresli bir yaşam tarzı, düzenli egzersiz ve hijyen koşullarına dikkat etmek…

Peki daha güçlü bağışıklık için neler yemeliyiz?

Güçlü bir bağışıklık sistemi, bütün vitamin ve minerallerden yeteri kadar alınmasına, protein miktarına, esansiyel yağ asitlerine, karbonhidrata, yani dengeli beslenmeye de bağlıdır. Gün içinde öğünlerinizi düzenli yapmak ve güne kahvaltıyla başlamak önemli.  Gün içinde yeterli sıvı almak da çok önemli, her gün en az 2-2.5 litre su içmeye özen gösterin.  Bütün bunların yanı sıra güçlü bir bağışıklık sistemi için propolis ve polen, arısütü, ham bal gibi arı ürünlerinden de destek alabilirsiniz.

Propolis ve Bağışıklık Sistemi

Son günlerde adını çok daha sık duyuyor olsanız da propolis aslında yeni çıkan bir ürün değil. Dünyada pek çok ülkede bin yıldan fazladır kullanılıyor. Özellikle tamamlayıcı tıpta birçok enfeksiyonun tedavisi amacı ile de kullanılmış ve halen kullanılmaya devam ediyor.

Ben propolisi ilk olarak sevgili arkadaşım Gıda Yüksek Mühendisi Aslı Elif Tanuğur Samancı’dan duymuştum. Aslı kendi oğlunun bağışıklık sorununa çare aradığı dönemde propolis ve arı sütü ile tanıştı. Ama propolisin ülkemizde üretilmediğini ve Çin’den geldiğini öğrenince öncelikle oğlu için kendisi üretmeye karar verdi. 6 ay kendi ürettiği propolis özütü ve arı sütünü kullandıktan sonra oğlunda ateş ve alerji kalmamıştı ve oğlunun bağışıklığı da artmıştı. Propolis ve arı sütünün bu şifasını görünce arı ürünlerini, tüm annelere ulaştırma hayaliyle yola çıktı. Aslı ile hayatımıza giren propolisi ben de yaklaşık 4 yıldır düzenli olarak kullanıyorum.

Propolis nedir?

Propolis, arıların bitkilerden topladıkları güçlü antioksidan ve antimikrobiyal etkilere sahip tamamen doğal bir arı ürünüdür. Arılar tarafından kovandaki mikropları yok etmek amacıyla kullanılır. Propolisin doğal bileşiminde yoğun olarak fenolik, flavonoid maddeler yer alır. Propolis; antiviral ve antimikrobiyal aktivitesiyle bakteri, mantar ve virüslere karşı gelişmelerini önleyici etkiye sahiptir. Ayrıca antienflamatuvar yani iltihap önleyici özellik gösterir. Propolis bu faydalarıyla pek çok hastalığın tedavisine destek olarak kullanılabilmektedir. Ayrıca, düzenli tüketimde bağışıklık güçlendirici etkiye de sahiptir. Vücutta doğrudan antikor üretimini arttırarak bağışıklığın güçlenmesine yardımcı olur. Literatürde propolis ile ilgili 100 binin üzerinde bilimsel yayın var.  İnsan vücudunda her gün hücre atıkları oluşur ve bu atıkların vücutta birikmesi birçok kronik hastalığı da beraberinde getirir. Bu yüzden her gün vücudumuza yeteri kadar antioksidan gıda almamız gerekir. Bunlardan biri de antioksidan gücüyle nardan 80 kat daha güçlü olan propolistir.

Propolisin Virüsler üzerine etkisi ile ilgili Pavia Üniversite’sinde yapılan bilimsel çalışmada, propolisin içeriğinde doğal olarak bulunan 5 farklı flavonoidin, koronavirus dahil çeşitli virüsler üzerine etkisi araştırılmıştır. Propolisin tüm virüsler üzerinde etkili olduğu ve virüslerin çoğalmasını durdurduğu belirlenmiştir. Propolis, bileşiminde bulunan fenolikler ve flavonoidler nedeniyle yüksek antioksidan, antimikrobiyal, antiviral ve antienflamatuvar etki gösteriyor; bu da hastalıklara karşı korunmaya ayrıca hastalık sırasında daha çabuk toparlanmaya yardımcı oluyor.

Arısütü Nedir?

Arı sütü, arılar tarafından; kovanda yavru arıları ve kraliçe arıyı beslemek için kullanılır. Hayatı boyunca arı sütü ile beslenen kraliçe arı diğer arılardan 2 kat daha fazla gelişir ve her gün kovana 2000 yumurta bırakarak koloninin devamlılığını sağlar. Bileşiminde B grubu vitaminleri (B1, B2, B3, B5 ve B6), çinko, magnezyum, demir gibi önemli mineralleri içerir, başka herhangi bir gıda maddesinde bulunmayan royalaktin ve 10-HDA gibi değerli fonksiyonel bileşenleri de içerir. Performans ve zindeliği arttırarak gün içerisinde kendinizi daha enerjik hissetmenize yardımcı olur. Ayrıca arı sütü kadınlarda yumurta sayısı, erkeklerde ise sperm kalitesini arttırarak doğurganlık arttırıcı etkisiyle infertilite tedavisinde destek olarak kullanılır.

Polen Nedir?

Polen dünyadaki “Tek Tam Gıda” olarak tanımlanmaktadır. Bitkilerin üreme hücresi olan polen, arılar tarafından yavru beslenmesinde ve arı sütü salgılayan genç işçi arıların beslenmesinde yüksek miktarda kullanılır. Fakat polen sadece arılar için fayda sağlamakla kalmaz, insanlar için de oldukça değerli bir besin maddesidir. Bileşiminde; B1, B2, B3, B5, B6, E, C, D, K vitaminleri, potasyum, kalsiyum, magnezyum, çinko, demir, bakır, manganez ve fosfor gibi mineraller, fenolik ve flavonoid maddeler ve yaklaşık %20 oranında protein bulunur. Özellikle mevsim geçişlerinde bağışıklık sisteminin desteklenmesi adına ılık veya soğuk besinlerle karıştırılıp tüketilmesi çok faydalıdır. Ayrıca günlük vitamin ve mineral ihtiyacımızın karşılanmasına da destek olur. Yapılan çalışmalar polenin, antioksidan ve antimikrobiyal özelliklerinin yanı sıra kolesterol ve kan basıncı seviyelerinin düzenlenmesine ve mide bağırsak sistemi sağlığının iyileşmesine yardımcı olduğunu göstermektedir.

İlgili Başlıklar
Daha Fazlası