Diyet Tonik İş Başında
Yeme-İçme

Diyet Tonik İş Başında

Klasik olmayan tonik seçeneklerimi dizip cin ile karıştırdım. Gözümü kapatıp tadım testine başladığımda hem tonikteki şekerden hem de ön yargılarımdan ayrıldım. Sonuçlar umut verici.

Tonik dediğimiz şey aslında gazlı ve kinin aromalı bir içecektir. Geçmişi taa sıtmadan ve iskorbütten korunmak adına tonik içen İngiliz denizcilerine dayanır. Şekere ve turunçgil aromalarına dayanan tonik bazı, tadını daha lezzetli kılarken, içindeki kinin ise denizcilerin ateşini düşürmekte etkili oluyordu. Şimdilerde ise içine kattığımız cin, tonik tüketimini daha çekici bir hale getiriyor. 

Cin-tonik’in gevrek tadıyla hiçbir şey yarışamaz. Ben cin-toniğimi, büyük bir sıkım misket limonlu ve buzlu tercih ediyorum. Ne var ki yaşlandıkça, fitness ve beden sağlığımı daha fazla önemsemeye başladıkça fark ettim ki birkaç cin-tonik, bir gece çıktığımda tüketmek istediğim şeker miktarından çok daha fazlasını vücuduma sokmama neden oluyor. 

Şanslıyım ki geçtiğimiz sene  Türkiye’de birçok yeni marka light veya şekersiz tonik satmaya başladı. Ben de bu fırsattan yararlanarak sizler için bir tadım testi yaptım. İlk başta tüm tonikleri tek başına denedim, fakat sonra fark ettim ki kimse oturup da sırf tonik yudumlamayacak. Bu nedenle sonrasında da  hepsinden birer cin-tonik yaptım ve olası bir ön yargıyı engellemek adına gözüm kapalı bir şekilde tattım. 

İşte, çok bilimsel olmasa da dürüstlüğüyle öne çıkan sonuçlar...

Sıfır şekerli tonikler üzücü bir şekilde en az sevdiklerimdi, ağzımda kimyasal bir tat bıraktılar. Ama genel olarak bazılarının lezzetine de hayran kaldım. Bu tonikler yazın bilinçli içki tüketimi için mükemmel ve yine şanslıyım ki üçünü de evimin yanındaki büyük marketlerde kolayca bulabildim. 

 

İZLE
Restoran Haftası 5 yaşında
İlgili Başlıklar
Daha Fazlası